СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Алгачкы кыргыз агартуучулары

Категория: История

Нажмите, чтобы узнать подробности

Алгачкы кыргыз агартуучулары 

Просмотр содержимого документа
«Алгачкы кыргыз агартуучулары»

“Бекитемин”

____________

“___”___2025-жыл

Предмет:Тарых

Сабактын тиби: Аралаш сабак

Сабактын темасы:Кыргыздар Кокон хандыгынынын мезгилинде.

Сабакка колдонулуучу каражаттар:сүрөттөр,электрондук карта,интерактивдүү доска,боз үй,Алымбек Датка жана Курманжан Датка энебиздин портрети,эн тамгалар.

Негизги компетентүүлүктөр: НК

1.Маалыматтык;НК1

2.Социалдык-коммуникативдик;НК2

3.Өз алдынча уюштуруу жана маселелерди чечүү;НК3

Предметтик компетентүүлүктөр:ПК

1.Хронологиялык жана картографиялык; ПК1

2.Этномаданий; ПК2

  • Билим берүүчүк:Кыргыздар менен Кокон хандыгынын саясий байланышын,Кыргыздын эр жүрөк башкаруучулары тууралуу билим аласыңар

  • Өнүктүурүүчүлүк:Кыргыздар жана Кокон хандыгы тууралуу билүү менен таанып, билүүңөр артат,тарыхый окуяларды анализдей аласыңар.

  • Тарбия берүүчүлүк: Патриоттулукка,эли жерин сүйүүгө,мекенди көздүн карегиндей сактоого тарбияланасыңар







































3.Социалдык-жарандык ПК3

Сабактын максаты:


















Сабактын мазмуну

Компетент-

туүлүк

Колдонулуучу

материалдар

Усулдар

Баалоо


Уюштуруу:Класстын тазалыгына көңүл буруу,иш оордун уюштуруу(3топко бөлүнүшөт 1.мурас,2.доор,3.түндүк)

Жоктоо.

5Е модели((Кызыктыруу)

Жаңы теманы ачып алуу үчүн мезгил сызыгы эсеп түрүндө берилет.Эсепти чыгаруу менен жаңы темага байланыштуу дата келип чыгат.

Өтүлгөн теманы кайталоо:

Өтүлгөн теманы кайталоо үчүн ар бир топтон 2 ден окуучу чыгып,боз үйдүн,беш-бармактын жана электрондук боз үйдөгү суроолорго жооп бересиңер.

Физминутка: Кара жорго бийи

Жаңы тема:

1-кадам: 2Е модели(Изилдөө)

1.Мурас тобу Сингапур методу боюнча тарыхый инсандардын эн тамгасын табып,инсан тууралуу кыскача маалымат беришет.Сабакты начар өздөштүргөн окуучулар таш бетине эн тамгаларды калтырышат.Начар окуган окуучулар ватманды кооздоого жардам беришет.

2.Доор тобу “Курман Датка кино тасмасынан үзүндү аткарышат.Сабакты начар өздөштүргөн окуучулар сүрөт тартышат.

3.Кокон хандыгындагы мезгилдеги кыргыз элинин салыгы менен,азыркы Кыргызстандын салыгын салыштыруу вендин диаграммасы менен.

Сабакты начар өздөштүргөн окуучулар ватман кооздоого жардам беришет.

3-кадам3Е модели(түшүндүрүү) Белгиленген убактыт бүткөн соң бөлүнүп берилген тапшырмаңарды түшүндүрүп бересиңер.

Жаңы теманы түшүндүрүү:Мен жаңы теманы видео, слайд аркылуу түшүндүрөм.

Бышыктоо: learningapps сайты аркылуу хронологиялык дал келтирүү аркылуу жана картага башкаруучулардын кайсы жерди башкарганын табып белгилөө менен бышыкташат.

Рефлекция:Теманы түшүндум,суроом бар,түшүнгөн жокмун

(комуз,нота)аркылуу.

Баалоо:

Топ аркылуу жашыл жебе менен бааланасыңар ал эми жекече кызыл жебе аркылуу бааланасыңар.

Үй иши:

1 Мурас тобу:крассворд түзөсүңөр.

2 Доор тобу:Вендин диаграммасын колдонуу менен кыргыздар менен кокондуктарды салыштырасыңар.

3 Түндүк тобу:Хронологиялык дал келтиресиңер.



НК














НК1

НК2

НК3














НК1

НК2
НК3

ПК















ПК1

ПК2

ПК3















ПК1

ПК2

ПК3






Боз үй,Алымбек Датка жана Курманжан Датканын портрети





Аңгемелешүү




Топ менен иштөө







Топтук баалоо жана жеке баалоо