Просмотр содержимого документа
«Алгебралык теңдемелерди өзгөртүп түзүү»
Тема: Алгебралык туюнтмаларды өзгөртүп түзүү
| Сабактын максаты | Баалоо үчүн критерийлер |
| 1.Алгебралык туюнтмалар түшүнүгүн жана кыскача көбөйтүүнүн формулаларын билишет. 2. Кыскача көбөйтүүнүн формулаларын пайдаланып алгебралык туюнтмаларды өзгөртүп түзө алышат. 3. Биргелешип иштөө менен студенттердин коммуникациялык, инсандык сапаттары калыптанат. | Алгебралык туюнтмалар жөнүндө түшүнүгү болсо; Кыскача көбөйтүүнүн формуласын билсе; Алгебралык туюнтмаларды өзгөртүп түзө алса; Кошуунун жана көбөйтүүнүн закондорун билсе; Бөлчөктөрдү кыскартууну билсе; Сабакка активдүү катышса; Топтордо иштей алса; Мисал иштөөдө формулаларды колдоно алса. |
Сабактын тиби: Жаңы билимди өздөштүрүү сабагы.
Сабактын жабдылышы: Ватман, маркерлер, карточкалар, проектор, ноутбук.
Сабактын жүрүшү: 1. Сабакты уюштуруу.
2. Үй тапшырмасын текшерүү.
3. Кайталоо үчүн жана жаңы темага өбөлгө түзүүчү
суроолор:
- Туюнтма деген эмне?
- Кошуунун кандай закондору бар?
- Көбөйтүүнүн кандай закондору бар?
- Кыскача көбөйтүүнүн кандай формулалары бар?
Жаңы теманы түшүндүрүү:
Алгебралык туюнтма – тамгалардан жана сандардан куралып, өз ара алгебралык амалдардын (кошуу, кемитүү, көбөйтүү, бөлүү, бүтүн даражага көтөрүү жана тамыр чыгаруу) белгилери менен байланышкан туюнтма.
Кыскача көбөйтүүнүн төмөндөгүдөй формулалары бар:
.
Доскада көрсөтүлөт:
№41 Көбөйтүүчүлөргө ажырыткыла:
б)
в)
г)
Чыгаруу:
б)
в)
г)
1-тапшырма. Жуптарда иштөө: мисалдар жазылган карточкалар студенттерге таркатылып, эсептөө үчүн убакыт берилет.
Бөлчөктөрдү кыскарткыла:
№1.
Чыгаруу:
№2.
; Чыгаруу:
№3.
; Чыгаруу:
№4.
; Чыгаруу:
№5.
; Чыгаруу:
Көбөйтүүчүлөргө ажыраткыла:
№6.
Чыгаруу:
№7.
Чыгаруу:
№8.
Чыгаруу: ;
№9.
Чыгаруу:
№10.
Чыгаруу:
2-тапшырма. Топтордо иштөө: топторго бөлүп, суроолор берилет, убакыт бөлүнөт, өз жоопторун ватманга жазып, ар бир топтон 2ден студент чыгып презентация жасайт. Башка топтордун суроолоруна жооп беришет.
Туюнтманы жөнөкөйлөткүлө:
1-топ.
2-топ. ;
3-топ. .
Жыйынтыктоо: Студенттер менен биргеликте өтүлгөн теманы талкуулоо.
Үй тапшырма: (Колмогоров) №45. Туюнтманы жөнөкөйлөткүлө:
а)
б)
Баалоо: Студенттер баалоо критерийлери боюнча бааланат.
2