СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Алгоритм, оны? т?рлері мен ?асиеттері

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

 Білімдік: о?ушыларды алгоритм ??ымы, алгоритмні? т?рлері мен ?асиеттерімен таныстыру; - алгоритм ??ымына, т?рлеріне, ?асиеттеріне  аны?тама беруді;  Т?рбиелік: топпен ж?мыс жасау?а, досты? ?арым-?атынас?а, салт-д?ст?рді д?ріптеуге баулу; Дамытушылы?: - логикалы? ойлауын, тіл байлы?тарын, есте са?тау ?абілеттерін дамыту, ?з бетімен о?у?а да?дыландыру.  

Просмотр содержимого документа
«Алгоритм, оны? т?рлері мен ?асиеттері»

Оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастыру

Информатика пәнінің мұғалімі: Оспанбаева Бағлан Өмірғалиқызы

Сабақтың тақырыбы: Алгоритм. Оның түрлері.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың мақсаты:

Білімдік: - оқушыларды алгоритм ұғымы, алгоритмнің түрлері мен қасиеттерімен таныстыру;
- алгоритм ұғымына, түрлеріне, қасиеттеріне анықтама беруді;
Тәрбиелік: - топпен жұмыс жасауға, достық қарым-қатынасқа, салт-дәстүрді дәріптеуге баулу;
Дамытушылық: - логикалық ойлауын, тіл байлықтарын, есте сақтау қабілеттерін дамыту, өз бетімен оқуға дағдыландыру.
Сабақ барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі: Сабағымызды жақсы көңіл-күймен бастайық!

амандасу, түгендеу, психологиялық ахуалды ретке келтіру.

  1. Оқушылардың білім деңгейін анықтау: 2 мин

I – кезең: Миға шабуыл:

1. Алгоритм дегеніміз не?

А) Іс-әрекет

В) математикалық есептің шешілуі

С) толық сипатталған тапсырма

Д) нәтижеге жету мақсатында жасалатын әрекеттердің дәл және қарапайым етіп жазылуы

2. Төмендегі құжаттың қайсысы алгоритм?

А) техникалық қауіпсіздік ережелері С) сабақ кестесі

В) аспаздық рецепт Д) сынып тізімі

3. Алгоритм орындаушыларына жатпайтынын көрсетіңдер:

А) жазу үстелі В) ыдыс жуатын машина

С) адам Д) робот

4. Ұсынылғандардың ішінен алгоритм формаларына жатпайтынын көрсетіңдер:

А) сөздік С) алгоритмдік тілде

В) графикалық Д) ағылшын тілінде

5. Кез-келген алгоритмнің соңғы бұйрығын көрсетіңдер

А) бітіру В) соңы

С) іс-әрекетті аяқтайтын кез келген бұйрық Д) орындау

6.Ұсынылғандардың ішінен алгоритм формаларына жатпайтынын көрсетіңдер:

А) сөздік С) алгоритмдік тілде

В) графикалық Д) ағылшын тілінде

7. Блок-сызба алгоритміндегі енгізу-шығару мәліметтері қандай фигурамен беріледі?

А) эллипс С) ромб

В) тіктөртбұрыш Д) параллелограмм

8. Блок-сызба алгоритміндегі іс-әрекет дегеніміз:

А) эллипс В) тіктөртбұрыш

С) ромб Д) алтыбұрыш

9. Блок–сызба алгоритміндегі іс-әрекет дегеніміз :

А) эллипс /сопақша шеңбер/ С) ромб

В) тіктөртбұрыш Д) алтыбұрыш

10. Блок–сызба алгоритміндегі енгізу-шығару мәліметтері қандай фигурамен беріледі?

А) эллипс /сопақша шеңбер/ С) ромб

В) тіктөртбұрыш Д) параллелограмм

11. Блок–сызба алгоритмінің басы мен соңы қандай фигурамен беріледі?

А) эллипс /сопақша шеңбер/ С) ромб

В) тіктөртбұрыш Д) параллелограмм

II. Сабақтың мақсаты мен міндеттерін қою: 2 мин.

Топқа бөлу («Монитор», «Пернетақта», «Принтер», «Тышқан» сөздері жазылған парақшаларды үлестіру, 4 топқа бөлу)



I I– кезең: Топтық жұмыс: 10 мин (тақырыптар жазылған тапсырманы әр топтан бір оқушы шығып алады, қай тақырып келсе, сол тақырыпты топ мүшелері бөліп орындайды).

  1. Әрекеттерді анықта

  2. Артық әрекетті сызып таста

  3. Кері әрекет пен оның нәтижесін жаз.

  4. Тізбектің ретін дұрыс көрсет

Сергіту сәті: 2 мин





III– кезең:

Білімді өзектендіру. Ребус шештіру арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу.

Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Алгоритм. Алгоритмнің түрлері».

Алгоритмнің 3 түрі болады: сызықтық, тармақталған және циклдік.

  • Командалары бірінен соң бірі тізбектеле орындалатын алгоритм сызықтық алгоритм деп аталады.

  • Әрекеттердің атқарылу реті белгілі бір шарттарға байланысты түрде орындалатын алгоритм тармақталу алгоритмі деп аталады.

Командалары бірнеше рет қайталанатын алгоритм циклдік деп аталады.

Топпен жұмыс: әр топқа жеке тапсырма беру.

  1. Робот төмендегі командаларды түсінетін болса, оған алгоритм бойынша әрекеттерді орындауға көмектес.

  2. Тізбекті толтыр.

  3. Қызықты есеп: “Қасқыр, ешкі және орамжапырақ”.



Қорытынды: 3 мин

-Бүгін біз не үйрендік?

  1. Алгоритм түрлерін атаңдар.

  2. Тармақталу және сызықтық алгоритмге анықтама беріңдер.

3. Тармақталған алгоритмнің толық емес формасына мысал келтіріңдер.

YII. Бағалау: 4 мин

Әр топ бағалау парағы арқылы өзін-өзі, топ басшысы топ мүшелерін бағалайды.

Рефлексия: 2 мин

Алдарындағы жүрекшелерге бүгінгі сабақтан алған әсерлерін жазып, тақтада ілулі тұрған «смайликтердің» астына іледі. «Ұнады» несімен ұнады, «ұнамады» не ұнаған жоқ.

YIII. Үйге тапсырма: 2 мин

& 10 оқу, , эссе жазу. 66 - бет 4-5 тапсырманы орындау. Тестке дайындалу. Бақылау сұрақтарына дайындалу.




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!