Просмотр содержимого документа
«Ամփոփման դաս մաթեմատիկայից»
Առարկան՝ մաթեմատիկա
Դասարան՝ առաջին
Դասի թեման`
Դասի նպատակը`
. Զարգացնել աշակերտների տարածական պատկերացումները , ուշադրությունը,
մաթեմատիկական մտածողությունը:
. Դաստիարակել երեխաների մոտ կազմակերպվածություն, խմբային աշխատանք կատարելու կարողություն:
•Ամրապնդել,ամփափել մաթեմատրիկայից ձեռք բերած գիտելիքները` թվերի հաջորդականությունը, թվերի կազմությունը:
•Ամրապնդել և կազմելու
կարողությունները:
•Զարգացնել գումարում, հանում կատարելու կարողությունները :
•Ամրապնդել երկրաչափական պատկերների մասին ունեցած գիտելիքները:
•Զարգացնել երևակայությունը
Դասի կահավորումը` թվաքարտեր,+ ,- ,=,, առաջադրանքներով,թվերով ամրակներ,մեծ էկրան,համակարգիչ,պրոյեկտոր:
Դասի ընթացքը
Խթանում
Տեսասահիկ 1
Համրանք 1-9թվերի սահմաններում՝ ուղիղ և հակառակ կարգով, ,որոշել տրված թվերի նախորդ և հաջորդ թվերը:
Տեսասահիկ 2
Վերհիշել և
Իմաստավորում
Տեսասահիկ 3
Համեմատել տրված թվերը,դնել ,
Տեսասահիկ 4
Բանավոր լրացնում են տրված թվերի կազմությունները:
Տեսասահիկ 5
Օգնում ենք փիսիկին որսալ միայն այն արտահայտությունները,որոնց գումարը 9 է:
Տեսասահիկ 6
Գնացքի վագոններում կարող են նստել այն ուղևորները,որոնց մոտ եղած թիվը վագոնի թվի հետ արտահայտում է յոթի կազմությունը:
Տեսասահիկ 7
Օգնենք նապաստակներին ընտրել կոճղը:Ո՞ր կոճղը ազատ մնաց:Կազմել այդ կոճղին համապատասխան արտահայտություն:
Ֆիզկուլտ դադար Ծուռթաթ արջը
Տեսասահիկ 8
Կենդանիներին օգնեք ընտրել ճիշտ վագոնը:
Տեսասահիկ 9
Որոշե’ք` ո՞ր կենդանին տնակ չունի:
Խաղ՝ «Ձկնորսություն»
Տուփի մեջ գունավոր թղթերից պատրաստած ձկներ են,որոնց աչքերը երկաթե պտուտակներից են:Աշակերտները մագնիսե ծայր ունեցող կարթով որսում են ձկները,հանում նրանց մեջ գունավոր երկրաչափական պատկերները ,անվանում դրանք,նշում նրանց առանձնահատկությունները և նստում:Եթե դժվարանում են,օգնում են դասընկերները:
Շարունակում ենք խաղալով կատարել առաջադրանքներ :
Յուրաքանչյուր խմբից մեկ մասնակից մոտենում է,նետում խորանարդը,որի կողմեի գրպանիկներում առաջադրանքներ կան:Իրենց առաջադրանքը վերցնում են, խմբով լուծում,այն ընթացքում,երբ մյուս խմբի անդամը նետում է խորանարդը… :
Խմբերին բաժանվում են առաջադրանքներով քարտեր և ամրակներ,որոնց վրա են գտնվում այդ արտահայտությունների արժեքները:Երեխաները պետք է ճիշտ որոշեն արժեքները ու ամրացնեն համապատասխան ամրակը:Արագ ու ճիշտ ավարտող խումբը խրախուսվում է:
Կշռադատում
Երեխաները տարբեր երկրաչափական պատկերներով տարբեր առարկաներ Արևների երգի ներքո: