Урок беларускай мовы ў 3 класе па тэме “Антонімы” з выкарыстаннем камп’ютарных заданняў
Мэта: фарміраваць уменне падбіраць антонімы з шэрагу прапанаваных слоў;
узбагачаць лексікон вучняў антонімамі;
абагульняць веды аб словах-сінонімах;
выхоўваць цікавасць да вывучэння роднай мовы.
Абсталяванне: падручнік “Беларуская мова, 3 клас”; камп’ютар, заданні; карткі; ваза з кветкамі; плакаты; галаваломка “Антонімы”.
Дэвіз урока: “Менш гавары – больш рабі” (прыказка).
-
Арганізацыйны этап.
-
Сустрэў падарожнік рабочых. Якія апрацоўвалі каменне, і спытаў па чарзе ў кожнага, што ён робіць.
-
Ды вось цягаю і абчэсваю гэтае каменне, - з непрыхаванай незадаволенасцю адказаў першы.
-
Сумленна зарабляю свій кавалак хлеба, - стрымана паведаміў другі.
А трэці горда і задаволена сказаў:
-
Праверка дамашняга задання. Паўтарэнне пройдзенага матэрыялу.
Адвага, смеласць, мужнасць, напорыстасць, храбрасць.
Падмануць, ашукаць, перахітрыцьаблічыць, прадбачыць.
Жыццярадасны, прыўзняты, бадзёрыпесенны, аптымістычны.
-
Вывучэнне новага матэрыялу.
Хопіць, дзеткі, сумаваць..
Мо адправімся ў вандроўкі!
Ну, а што з сабой узяць?
Стараннасць?.. Так.
Увагу?.. Цудоўна!
Хвілінка чыстапісання.
Аа, ауа. Ада
Адысці адчыніць
Зварот да дэвіза.
Гульня “Кветачка”
Вызначыць антонімы і скласці з пялёсткаў кветку.
цяжкі (лёгкі) высокі (нізкі) працавіты (лянівы)
глуха (звонка) дабро (зло)
Праца з камп’ютэрам.
Вызначыць. Якое з трох солоў (чэрствы, стары, душны) з’яўляецца антонімам да слова свежы ў пэўным словазлучэнні:
свежы хлеб чэрствы
свежая газета старая
свежае паветра душнае
Фізкультхвілінка.
Гульня “Пазнай пару”.
Сябар – вораг, будаваць – разбіраць, знайсці – адшукаць, менш – больш, злавацца – гневацца, пачатак – канец, баязлівы – смелы, крочыць – ідзе.
Праца з камп’ютарам.
Падабраць да прапанаваных слоў словы з процілеглым значэннем і запісаць іх (падабранае слова абавязкова павінаадказваць на аднолькавае пытанне са словам, да якога падбіраецца антонім).
Сумны - … Сябар - …
Дужы - … Святло - …
Слоўнікавая работа.
-
Сёння мы знаёмімся з новым слоўнікавым словам, але якое гэта слова, вы скажаце мне самі, калі падбярэцн антонім да слова бруд
-
Правільна чысціня. А як вы лічыце, што для кожнага з вас азначае гэта слова? (Адказы вучняў. Падагульненне настаўніка.)
-
Запішыце ў сшытку гэта слова, пастаўце націск, падзяліце на склады, прыдумайце сказ з гэтым словам ( самастойная работа).
-
Замацаванне новага матэрыялу.
Работа з падручнікам.
Работа з карткамі.
Знайсці антонімы ў прыказках і выпісаць іх парамі.
Лёгка пасварыцца, цяжэй памірыцца.
Добрае чуваць далёка, а благое яшчэ далей.
Блізка відаць, ды далёка дыбаць (ісці).
Дрэнны пачатак не к добраму канцу.
Лёгка раскідаць, ды цяжка збіраць.
У мароз заснуць лёгка, ды прачнуцца цяжка.
Жыві сваім розумам. А не чужым.
Падабраць антонімы да слоў з чыстапісання.
(Адысці – падысці, адчыніць – зачыніць ( толькі акно, дзверы).
-
Выстаўленне і каменціраванне адзнак.
-
Дамашняе заданне.
-
Падагульненне. Рэфлексія.
усход | з | а | х | а | д | |
мала | м | н | о | г | а | |
новы | с | т | а | р | ы | |
пусты | п | о | ў | н | ы | |
удзень | | н | о | ч | ч | у |
высока | н | і | з | к | а | |
баязлівы | с | м | е | л | ы | |
брудны | ч | ы | с | т | ы | |