СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Аралаш сандардын маниси

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Аралаш сандар менен 5-классынын окуучулары таанышышат.  жана турмуштан бир нече көнүгүүлөрдү  келтиришип аткара алышат.

Просмотр содержимого документа
«Аралаш сандардын маниси»

Сабактын темасы:Аралаш бөлчөктүн мааниси.

Сабактын тиби: жаңы билимдерди өздөштүрүү

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: __интерактивдуу.Өз алдынча иштөө, жупташып иштөө. Мээге чабуул ж.б.

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: окуукитеби, сүрөттөр, компьютер, проектор, интерактивдүү доска ж.б

Сабактын максаттары

Күтүүлүүчү натыйжалар


Билим

берүүчүлүк

Буруш бөлчөктү аралаш бөлчөккө айландырууну жана айырмасын үйрөнөт.

Мисалдарды чыгарат


Өнүктүрүүчүлүк

Өз алдынчалуулукка , логикалык ой жугуртууго багыттоо

Өз алдынча тапшырмаларды аткарат.

Тарбиялык

Берилген мисалдарды туура так иштөөгө көнүгүшөт

Топтордо иштешет

Негизги компетенттүүлүктөр: Предметтик компетенттүүлүктөр:

1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 1. ________________________________(ПК 1)

2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2) 2. _________________________________(ПК 2)

3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3) 3.____________________________ (ПК3)

4. _______________________________ (ПК 4)

Сабактын жүрүшү:

Этап

убакыт

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети




Компетенттүүлүк, баалоо

((НК)

( ПК)

Уюштуруу,


Уюштуруу. Саламдашуу

Саламдашат






№ карточкалар таратылып бөлчөктөрдү ажыратышышат.







Жаны тема







НК 1

НК 2

НК 3




ПК 1

ПК 2

ПК 3


Бышыктоо









400. Оксана сатуучуга 100 сом берип: «Мага 3 литр сүт бериңиз», - дейт. Сүттүн 1 литри 33 сом турса, Оксана канча сом кайрып алат? Сатуу процессин аралаш бөлчөк түрүндө жазгыла.

100-3*33=1сом. 100=3*33+1= = 3 ж:1сом, 3

401. Полина сатуучуга 500 сом берип: «Мага бардык акчама чүчпара бериңиз», - дейт. Чүчпаранын килограммы 83 сом турса, сатуучу Полинага канча сом кайтарат? Сатуу процессин аралаш бөлчөк түрүндө жазгыла.

Ж: 6*83+2=500 ж: 6сом.


НК 2

НК 3

ПК 2

ПК 3


Үй тапш


Тапшырма. 402. Элмира сатуучуга 50 сом берип: «Мага 2 пачка сагыз бериңиз», - дейт. Сагыздын пачкасы 19 сом турса, сатуучу Элмирага канча сом кайтарат? Сатуу процессин аралаш бөлчөк түрүндө жазгыла.

50-2*19=12сом50=2*19-12, ж:12сом.

403. Зарина сатуучуга 200 сом берип: «Мага бардык акчама шире бериңиз», - дейт. Ширенин банкасы 87 сом турса, сатуучу Заринага канча сом кайрылат? Сатуу процессин аралаш бөлчөк түрүндө жазгыла.

. 200-87*2=26 ж:26сом. .


НК 1

НК 3

ПК 1

ПК 3


Жыйын-тоо. Баалоо


1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3.Баалоо

4.Үй тапшырма № берилет .

Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен жазган

иштерин жактап беришет. № уйдон чыгарат.

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3