ԱԹԱԲԵԿ ԽՆԿՈՅԱՆԻ
ԽՈԶՆ ՈՒ ԱԳՌԱՎԸ
ԱՌԱԿԻ ՕՐԻՆԱԿԵԼԻ ՊԼԱՆ
Դասի թեման. - «Խոզն ու ագռավը»
Դասի նպատակը.- Խոսքի զարգացում, բնության պահպանության, լավության, բարության, համարձակության, ճշտախոսության, լավությունը գնահատելու ունակության դաստիարակություն, երախտամոռության, չարության քննադատություն:
Դասի կահավորումը.- Աթաբեկ Խնկոյանի մեծադիր նկարը, ընտանի և վայրի թռչունների ու կենդանիների նկարներ, բառային քարտեր:
Դասի ընթացքը.-
1.Կազմակերպական էտապ: Աշակերտների նախապատրաստումը դասին, դասի նպատակների և խնդիրների բացահայտում:
Կազմակերպչական էտապի բովանդակությունը.- ուսուցչի և աշակերտների փոխադարձ ողջունում, բացակաների բացահայտում, դասասենյակի սանիտարական վիճակի ստուգում, աշակերտների պատրաստվածության ստուգում:
Գրատախտակին գրել դասի թեման և նպատակը:
2. Տնային աշխատանքների ստուգում: Անցած դասին հանձնարարված էր հորինել խառյակներ գարնան վերաբերյալ և նկարել այդ քառյակներին համապատասխան նկարներ:
3. Նոր նյութի հաղորդում:
1) Նախապատրաստական զրույց:
Աշակերտների ուշադրությունը կենտրոնացնել նոր նյութի ճանաչողական կողմի վրա: Անցկացնել նախապատրաստական զրույց կենդանիների ու թռչունների մասին: Ցույց տալ ընտանի կենդանիների նկարներ (կով, ոչխար, շուն, խոզ), վայրի կենդանիների նկարներ (գայլ, աղվես, նապաստակ), ընտանի թռչունների (հավ, բադ, սագ) ու վայրի թռչունների (ագռավ, արծիվ, բազե, կաչաղակ) նկարներ:
Նոր ուսումնական նյութի յուրացումն արդյունավետ դարձնելու համար կարելի է առաջադրել ընտանի ու վայրի կենդանիներին վերաբերող հանելուկներ, որ երեխաները գուշակեն.
Սև, կռավան, չարալեզու
Փայլուն իրեր է նա սիրում,
Ծառից ծառ է թռչկոտում,
500 տարի է նա ապրում:
(ագռավ)
Կամ'
Փնթի, շատակեր կենդանի
Սիրում է կաղին հյութալի,
Ցեխի մեջ հաճույքով թավալվում,
Լավությունը նա չի գնահատում:
(խոզ)
Արտասանվում են ոտանավորներ թռչունների ու կենդանիների մասին:
(Ղ. Աղայանի «Ծիծեռնակին», «Փնթի Սեթը» և այլն:
Ուսուցիչն առանձնացնում է խոզի ու ագռավի նկարները: Եվ ասում է թեմայի վերնագիրը, որն այսօր պետք է ուսումնասիրեն: Դա Ա. Խնկոյանի «Խոզն ու ագռավը» առակն է: Նա ցույց է տալիս Ա. Խնկոյանի մեծադիր նկարը: Ասում է, որ Ա. Խնկոյանը մանկական գրող է: Ունի բազմաթիվ բանասնեղծություններ և առակներ երեխաների համար: Այսօր մենք ծանոթանալու ենք նրա «Խոզն ու ագռավը» առակի հետ: Նա բացատրում է, որ առակներն այնպիսի ստեղծագործություններ են, որոնց մեջ հիմնականում հանդես են գալիս առարկաներ, բույսեր, կենդանիներ ու թռչուններ: Հեղինակները նրանց օժտում են խոսելու և մարդկային արաքներ կատարելու հատկություններով: Առակների միջոցով բացահայտվում է այս կամ այն կենդանու դրական կամ բացասական վարքագիծը: Բայց իրականում խոսքը ոչ թե կենդանիների կամ թռչունների մասին է, այլ՝ մարդկանց արաքների: Ժողովուրդն ասումէ՝ «Կուժ՝ քեզ կասեմ, կուլա՝ դու լսիր»: Նշանակում է՝ հեղինակը կեդանիների միջոցով գնահատում կամ քննադատում է մարդկանց դրական կամ բացասական արարքները: Հայ առակագիրներից են Մխիթար Գոշը, Վարդան Այգեկցին, Խաչատուր Աբովյանը: Առակներ գրել են նաև մանուկների սիրելի հեղինակներ Հոավհաննես Թումանյանը, Աթաբեկ Խնկոյանը: Աթաբեկ Խնկոյանը (ուսուցիչը ցույց է տալիս նկարը) երեխաներին հայտնի է ԽՆԿՈ –ԱՊԵՐ անունով: Նա շատ առակներ է գրել երեխաների համար: Դրանցից են՝ «Մկների ժողովը», «Գայլն ու գառը», «Ճպուռն ու մրջյունը», «Խոզն ու ագռավը»: Վերջինիս մեջ խոզը ներկայացվում է որպես կեղտոտ, երախտամոռ, անշնորհակալ կենդանի, իսկ ագռավը՝ որպես ճշմարտախոս, թերությունները ճակատին ասող ու դրա համար չսիրված թռչուն:
2) Առակի ընթերցումը ուսուցչի կողմից:
Ուսուցիչն ընթերցում է առակը(առաջին անգամ առանց դասագրքերը բացելու): Երկրորդ անգամ ընթերցելու ժամանակ երեխաները բացում են դասագրքերը և հետևում՝ ուշադրոթյուն դարձնելով ուսուցչի առոգանությանը: Ագռավի խոսքը հնչում է որպես հանդիմանություն, մեղադրանք երախտամոռ խոզին, որը չի հասկանում կաղնու տված օգուտը և քանդում է ծառի արմատները:
Խոզն ու ագռավը
Մի դարավոր կաղնու տակ
Խոզը ագահ ու անհագ,
Այնքան կաղին զխտվեց,
Որ ցած ընկավ ու փռվեց:
Զարթնեց քնից ու տակից
Ծառը փորեց արմատից:
-Ի՞նչ ես անում, ա՛յ անգետ,-
Ագռավն ասավ վերևից:
Խա՞ղ ես անում ծառի հետ,
Կչորանա արմատից:
-Չորանում է՝ չորանա,
Ինձ ի՞նչ օգու՝ զորանա,
Միայն կաղին ունենամ,
Ուտեմ, պառկեմ, գիրանամ:
-Ա՛յ ապերախտ կենդանի,
Ով քեզ նման վիզ ունի,
Իր կույր աչքով չի տեսնի,
Որ կաղինը հյութալի
Լոկ այս ծառն է քեզ տալի,-
Ագռավն ասավ խոզուկին,
Այն կախգլուխ կուզիկին:
Երկրորդ ընթերցումից հետո ուսուցիչը մի քանի հարցեր է տալիս աշակերտներին:
1.Ո՞ր կենդանին ձեզ դուր եկավ և ինչու՞:
2.Ինչպիսի՞ն էր խոզը:
3.Ինչպիսի՞ն էր ագռավը:
4.Ո՞վ էր ճիշտ նրանցից:
Աշակերտները պատասխանում են տրված հարցերին: Սկսվում է աշխույժ զրույց:
3) Առակի ընթերցումը աշակերտների կողմից:
Առակը մի քանի անգամ ընթերցում են աշակերտները՝ ըստ առանձին մասերի վերլուծելով նրա բովանդակությունը:
Առաջին մասը վերաբերում է ընդհանուր նկարագրությանը՝ որտե՞ղ և ին՞չ կատարվեց:
Երկրորդ մասը ագռավի խոսքն է: Նա հանդիմանում է խոզին, որը քանդում է կաղնու տակը, դուրս է հանում նրա արմատները: Ագռավն զգուշացնում է, որ խոզը դադարեցնի քանդելը:
Երրրորդ մասը վերաբերում է խոզին, որը շատ անմիտ է և երախտամոռ:
Չորրորդ մասը նունպես ագրավի խոսքն է, որը հանդիմանում է խոզին՝ վատ արաքի համար և եզրակացնում, որ ով չի կարող վերև նայել, նա չի կարող տեսնել, որ այն կաղինը, որն ինքը ուտում է, այս ծառն է լոկ տալիս:
Այնուհետև մեկ անգամ ևս բացահայտվում ու տրվում է կերպարների բնութագիրը: Խոզը հանդես է գալիս որպես լավությունը չգնահատող, երախտամոռ, չար ու չարախոս անձնավորություն, իսկ ագռավը՝ որպես համարձակ, անվախ ու ճշմարտախոս, խոսքը ճակատին ասող, վատը քննադատող անձնավորություն:
4.Բառային աշխատանք:
ա)գրատախտակին գրել ու բացատրել անհասկանալի բառերի իմաստները և պահանջել, որ բառատետրերում գրեն ու սովորեն:՝
անհագ - անկուշտ, չհագեցող
զխտվել - չափից ավելի ուտել
անգետ - անհասկացող, հիմար
զորանալ- աճել, հզորանալ
լոկ - միայն
բ)գտնել խոզին բնութագրող բառեր և կազմել բառակապակցություններ (ագահ խոզ, անհագ խոզ):
գ) գտնել կաղնուն բնութագրող բառեր և կազմել բառակապակցություններ (դարավոր կաղնի):
դ) գտնել կաղինը բնութագրող բառեր և կազմել բառակապակցություններ
(հյութալի կաղին):
ե) գտնել առաջին քառատողի խոզը ենթակայի հետ գործածված ստորոգյալները (զխտվեց, ցած ընկավ, փռվեց):
զ)կազմել նախադասություններ խոզ, ագռավ բառերով, գտնել ենթականերն ու ստորոգյալները:
5.Տնայն հանձնարարություն:
Հանձնարարվում է սովորել կարդալ, ընթերցել դերերով, առակի միջից գտնել հոմանիշներ ու հականիշներ, բնութագրել խոզին ու ագռավին, պատմել առակի բովանդակությունը: Գտնել առածներ, ասացվածքներ ու հանելուկներ այս առակի բովանդակության վերաբերյալ: