Օրվա դասի պլան
Մայրենի 3-րդ դասարան
Թեման- «Առակի ծնունդը»:
Ուսուցիչ՝ Գայանե Ասմարյան
Դասի նպատակը
Դասի ավարտին աշակերտները ․․․
Հասկանալով և արտահայտիչ կընթերցի արձակ և չափածո գրական տեքստեր:
Կարտահայտի մտքեր հերոսների ու նրանց խոսքերի, մտքերի, արարքների վերաբերյալ:
Կտարբերի գրական և ոչ գրական տեքստերը, գրական տեքստերի տեսակները (բանաստեղծություն, հեքիաթ, առակ, պատմվածք) և մանրապատում ստեղծ-ները:
Կվերհիշեն, թե ինչ է գոյականը և ինչ հարցերի է պատասխանում:
Վերջնարդյունք.
Ստեղծագործության կերպարային, տրամաբանական և զգայական միասնության ընկալում:
Ստեղծագործելու ունակության զարգացում:
Իմանան ինչ է գոյականը և ինչ հարցերի է պատասխանում:
Լեզվատրամաբանական աշխատանք
Ընդհանրական խաչվող հասկացությունները
Տարբեր մարդկանց կենցաղը, անձնական պատմությունները, ձեռքբերումները, դերը որոշակի ժամանակաշրջանում և վայրում:
Ժամանակի և տարածության ըմբռնումը տեքստը ուսումնասիրելիս։
Դասի տիպը` համակցված
Դասի ընթացքում կիրառվող մեթոդներ՝ մտքերի տարափ, զրույց, հարց ու պատասխան, հնգյակ
Դասի ընթացքը՝ ԽԻԿ համակարգով
Խթանման փուլ՝ 10-12 րոպե
Նախապատրաստական զրույց, թե ինչպես կարող է ծնվել առակը: Երեխաների որոշ պատասխաններ գրառել գրատախտակի վրա:
Իմաստի ընկալում՝ 30 րոպե
Իրականացվում է դադարներով տեքստի բարձրաձայն ընթերցում ուսուցչի կողմից: Դադարներով ընթերցելիս ուսուցիչը կատարում է կանգառներ և լսում երեխաների ենթադրությունները:
Առաջին կանգառ - Ինչո՞ւ միջև գլխարկը կորցնելը այդպիսի բան չէր ասում:
Երկրորդ կանգառ -Իսկ ես ուզում եմ, որ իմ նախանձ թագավորի մասին բոլորն իմանան:
Երրորդ կանգառ - Բայց ինձ չանես հայտառակ:
Չորրորդ կանգառ - Ինձ կհասկանան,- մտահոգվեց պատմությունը:
Այնուհետև բարձրաձայն ընթերցում սովորողների կողմից:
Բառային աշխատանք
Նորածանոթ բառերի իմաստների ճշգրտում և բացահայտում:
Նորածանոթ բառերի բացատրությունը գրել գրատախտակի վրա, իսկ աշակերտները բացատրական բառերը գրում են բացատրական բառարանում, ուղղագրական բառերը` ուղղագրականում:
Բառը | Բացատրությունը | Կիրառությունը |
անօթևան | անտուն, թափառական | անօթև մարդ |
շքախումբ | մարդկանց խումբ, որ ուղեկցում է թագավորին | թագավորը շրջում է իր շքախմբ |
ստրուկ | ազատությունից զուրկ, հպատակ գերի | ստրուկները միշտ պայքարել են իրենց ազատության համար |
Տեքստի ընթերցումից հետո աշխատանք ուսումնական կենտրոններում:
Նկարիչները պատկերում են պատմությանը և առակին ( պատմությանը մարդկանց տեսքով, առակին` կենդանիների):
Հարցասերները պատասխանում են դասի վերջին գտնվող հարցերին գրավոր:
Հումորասերները որևէ խնդուկ կան հումոր են գրում:
Ստեղծագործողները փոխում են առակի ավարտը:
Լեզվագիտակները կատարում է ինքնուրույն աշխատանք դասագրքի առաջադրրանք 1-ի շուրջ գործողություն ցույց տվող բառերի վերաբերյալ:
Կշռադատում` 3 րոպե
Անդրադարձ
համընկան երեխաների կանխատեսումները տեքստ
ինչով է առակը նման պատմությանը և ինչու է տարբերվում
Ամփոփում` գրել հնգյակ:
Առակ
Կարճ, հանգամավորված,
Կարդալ, վերլուծել, հասկանալ,
Օգնում է տարբերել չարն ու բարին:
Պատմություն:
Գնահատում
Տնային աշխատանքի հանձնարարում.
Վարժ. 2, դասը հանձնարարել կարդալ
3