СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Арифметиеалык прогрессия

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Арифметиеалык прогрессия»

“____”_________-20 -жыл

ОББ: “текшердим”:

“____”_________-20 -жыл ОББ: “текшердим”:

“____”_________-20 -жыл

ОББ: “текшердим”:


Предмет

Алгебра

9 -класс

чейрек

Сабактын темасы: Арифметикалык прогрессия

Сабактын максаты.

Арифметикалык прог-я, рутмушта колдонулушу ж-дө түшүнүккө ээ болот.

Эрежелерин айтып бере алса, турмуштан мисалдарды келтире алса.

Түшүнүктөрүн мисал иштөө аркылуу көрсөтүп, өз билимдерин өнүктүрөт. Чакан топтордо иштөө аркылуу бири-бирин сыйлоого үйрөнөт.

Чогуу ,жекече көнүгүү иштеп, бирөөлөргө да түшүнүк бере алса.

Ар түрдүү тапшырмаларды өз алдынча чыгара алса, турмушта колдонууну үйрөнөт

Мисалдарды иштеп , турмуштан мисал келтирсе


Сабактын тиби: жаңы билимдерди өздөштүрүү

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: __интерактивдуу.Өз алдынча иштөө, жупташып иштөө. Мээге чабуул ж.б.

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: окуу китеби, сүрөттөр, компьютер, доска ж.б

Негизги компетенттүүлүктөр: Предметтик компетенттүүлүктөр:

1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 1. ________________________________(ПК 1)

2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2) 2. _________________________________(ПК 2

3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3) 3.____________________________ (ПК3)

4. _______________________________ (ПК 4)

Сабактын жүрүшү:

Этап

убакыт

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

Компетенттүүлүк, баалоо

((НК)

( ПК)

Уюштуруу,


Уюштуруу. Саламдашуу

Саламдашат





Чынжырча (топту ыргытуу менен мурдакы теманы кайталоо)





Жаны тема








an= а1+( n-1) d (1)

Жаңы темага киришүү. Санаторияда эс алууга доктор күнүнө күнгө какталуу эрежесин: 1-күн 10мин, кийинки күндөрү улам 5 минутага узартып туруу керектигин сунуш кылат. Эс алуучу алгачкы он күндүн ар бир күнү канча минутадан күнгө какталып турат? 10,15,20,25,30,35,40,45,..... бул уд.-ариф.пр.д.а.


Арифметикалык прогрессия деп-экинчи мүчөсүнөн баштап улам кийинки мүчөсү мурункусуна бир эле турактуу санды кошкондок пайда болгон сан удаалаштыгын айтабыз. Улам кийинки мучөсүнөн мурунку мүчөсүн кемиткенден калган сан –ар.пр.айырмасы д.а. Ал d-деп белгиленет.

а1,a2,a3,…an,an+1 М : a3= a2 +d

М: 1) 1,2,3,4,5....... d=1, 2) -1,-2,-3,-4,-5..... d=-1 3) 5,10,15,20.... d=5 4) 3,3,3,3,... d=0

Теорема: Эгер а1,a2,a3,…an,an+1 айырмасы d болгон ариф.пр. болсо, анда n-мүчөсү

НК 1

НК 2

НК 3




ПК 1

ПК 2

ПК 3




1-мисал: а1=1, d=4 болсо, а17=? , а17=1+(17-1)4=65

2-мисал: 6,10,14.... ариф.пр. n-мүчөсүнүн формуласын жаз. Мында d=4, а1=6,

an= а1+( n-1) d=6+( n-1)4=4 n+2 ж: an=4 n+2

3-мисал: 99 саны 3,5,7,9...ариф.пр.канчанчы мүчөсү? d=2, а1=3,

an= а1+( n-1) d , 99=3+2n-2, 98=2n, ж: n=49.

4-мисал: ариф.пр-да а8=130, а12=166, n-мүчөсүнүн формуласын жаз.

а8= а1+7 d, а12= а1+11 d экинчи теңдемеден биринчини кемитсек 4d=36 , d=36:4=9 . Демек , а1=130-7 d=130-63=67, эми прогрессиянын n-мүчөсүнүн формуласын жазып алабыз.

an= а1+( n-1) d=67+( n-1)9=67+9 n-9=58+9 n ж: an=58+9 n




Бышыктоо









Тиркеме1. (Тегос.ру. решеба.ру сайттардын мисалдары.)

№11 а) 2; 2,5; 3; 3,5; 4

Б) 21;17;13;9;4

№13 а) б) в)

№14 а) б)



НК 2

НК 3

ПК 2

ПК 3


Үй тапш


№11 в)

№13 г) д) е)

№14 в) г) д) е).

НК 1

НК 3

ПК 1

ПК 3


Жыйын-тоо. Баалоо


1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3. Үй тапшырма берилет .

4. Баалоо


Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен жазган иштерин жактап беришет..

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3


Тиркеме:1




4