СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Ашар-көнүл ачар.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Ашар-көнүл ачар.»



Сабактын темасы: Ашар-кѳңүл ачар.

Негизги компетенттүүлүктѳр:

  1. Маалыматтык.

  2. Социалдык-коммуникативдик.

  3. Өз алдынча уюштуруу жана маселелерди чечүү.

Сабактын тиби: Жаңы билимди ѳздѳштүрүү.

Сабактын формасы: Интерактивдүү усул. Жаңы материал менен иштѳѳ.

Колдонулуучу ыкмалар: Айтып берүү, түшүндүрүү, суроо-жооп, аңгемелешүү, топ менен иштѳѳ ж.б.

Керектелүүчү каражатттар: Интерактивдүү доска, кластер, окуу китеби, таркатмалар, карточкалар, сүрѳттѳр, слайд, ж.б.

Предметтер аралык байланыш: Адеп.

Сабактын максаттары: (Окуучулар үчүн күтүлүүчү натыйжалар).

Кѳрсѳткүчтѳр.

1

Билим берүүчүлүк:Окуучулар аңгеменни мааниси жѳнүндѳ түшүнүк алышат.

.

Аңгеменин маанисин түшүнѳ алса.

2

Өнүктүрүүчүлүк:Эзелтен калган салттарды ыйык скактап, урпактарга берүүгѳ, суроолорго туура-так жооп беришип сѳз байлыгы ѳнүгѳт.

Салттын маанисин түшүнүп, суроолого туура-так жооп беришсе.

3

Тарбиялык: Бири-бирин сыйлоого,ынтымактуулукка, эмгекке тарбияланат.

Бири-бирин сыйлоого тарбияланса.

















Сабактын жүрүшү:

Сабак-тын

этап-тары

убакыт

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Компе

Петент

Баалоо

1.Уюш-

туруу.

3 минут

Саламдашуу. Класста жагымдуу маанай түзүү.Топторго бѳлүү.Алтын эреже.


Саламдашышат.Сабакты жакшы кабыл алууга ѳбѳлгѳ түзѳт. 3 топко бѳлүнүшѳт. Алтын эреже чыгарат.

НК3 НК2 НК 1



2.Өтүл-

гѳн тема-

ны кай-

талоо.

3-5 минут

Аты узун бала..



Түшүнүгүн айтып беришет.Өзүн-ѳзү баалайт.






НК3 НК2 НК1

ПК3 ПК2 ПК3

Калыптандыруучу







3Мээге чабуул

5-7 минут

Сабактын айтышат. Слайд кѳрсѳтѳт. Ашар жѳнүндѳ сурайт.





Аң-сезими ойгонот. Ойлонот.Изденет. Турмушта пайдаланышат.Эмгекке үйрѳнүшѳт.

НК3 НК2 НК1

ПК3 ПК2 ПК1

Диагнозтикалык

4Жаңы теманы түшүндүрүү.

7-10 минут

Топтор тобун ыр түрүндѳ коргошот. Мугалим аңгемени купуя окутат. Түшүнүксүз сѳздѳрдү таптырат.АШАР-биргелешип иштѳѳ.Үрүлтүү-баш коштуруу.

Окуучулар аңгемени купуя окуп чыгышат .Абзас менен окушат.

1.Биримдик тобу.

2. Ынтымак тобу.

3. Достук тобу.

Ойлорун айтыпттолукташат.


НК3 НК2 НК1

ПК4 ПК3 ПК2 ПК1

Топтук баалоо

5.Бышыктоо

үчүн суроо-

лор.


10 минут

1-топ аңгемедеги каармандарга кластер түзѳт.

2-топ ашар жѳнүндѳ сүрѳт тартышат.

3-топ ашар жѳнүндѳ ролдоштуруу.

Кластер түзүшѳт.



Сүрѳт тартышат.



Аткакрып беришет.



Диагнозтикалык

6. Тыны-

гуу.

5-мин.

Мугалим эс алдыруу максатында музыкалык тыныгуу жасашат .Макалдарды чечмелѳѳ. Адам ды сѳзүнѳн тааныбайт, ишинен тааныйт.

Адамдын эгектен улуу тиреги жок.

Физ минут.

Окуучулар эс алуу максатында музыкалык тыныгуу жасашат.




Макалдарды чечмелешет.




7. Са-

бакты

жый-

ынтык-тоо.

5 мин.

1.Ашар деген эмне?

2. Ашарда эл кандай иштерди аткарышын билесиңерби?

Кошумча маалымат берем.

Эки бѳлүктүү күндѳлүктү толтуруу.


Окуучулар берилген суроолорго жооп беришет.







НК3 НК2 НК1

ПК4 ПК3 ПК2 ПК1

Жыйынтыктоочу

8. Үйгѳ

тап-

шырма.

3 мин.

1.Окуп түшүнүшѳт.

Ашар жѳнүндѳ сүрѳт тартып келүү

Тапшырманы аткарып келишет.