СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Ашық сабақ "Еліміздің астаналары"

Категория: Прочее

Нажмите, чтобы узнать подробности

Разоаботка открытого урока по обновленной системе образования

Просмотр содержимого документа
«Ашық сабақ "Еліміздің астаналары"»

Сабақтың тақырыбы: Қазақ елінің астаналары

№7 мектеп-гимназиясы

Өтілетін күні:

15.11.2017

Сарманбетова Г.К.


Сыныбы: 6 Г


Қатысқандар саны: 12

Қатыспағандар саны: 1


Мақсаты:

Қазақстанның астанасы болған қалалар туралы мәтіндер арқылы ақпараттық ұғымын кеңейту, өз ойын еркін айту дағдыларын қалыптастыру,



Міндеттері:

қазақ елінің басты астаналары туралы біледі.

кесте арқылы ақпаратты саралай алады;

негізгі ойды анықтап, өз бетінше қорытынды жасай алады




Күтілетін нәтиже:

Қазақ елінің астаналары туралы тарихын тереңірек біледі, ойын толық жеткізе білуге дағдыланады; салыстыра біледі;



тәсілдер:

«Миға шабуыл», «Автор орындығы», «Визуалды айғақтар», «Үш қадамды сұхбат», «Рөлдік оқу»




Пәнаралық байланыс

География, тарих



Алдыңғы білім

Сын есімнің жасалуы



Жоспарланған кезеңдері:

Жоспарланған іс-әрекеттер

деректер



Сабақтың басы.

Психологиялық жаттығу. «Мен саған... тілеймін»

1,2,3 деп топқа бөлінеміз.

І топ «Астана», ІІ топ «Алматы», ІІІ топ «Қызылорда»

Жаттығуды хормен айтады.

үш топқа бөлінеді.



Үй тапсырмасын тексеру(3 м) «Автор орындығы»

Тапсырманы оқып береді.



Жаңа сабақ

(қызығушылығын ояту)


Сабақтың ортасы

3 минут




















15 минут












«Миға шабуыл»

1.Қазақстан қандай мемлекет ?

2.Қазақстан Республикасының президенті кім?

3. Қазақстанда неше облыс бар?

4.Үлкен қалаларды атаңдаршы?

5 Сен қай облыста тұрасың?

6. Қазақстанның астаналары туралы білсің бе?

7. Қазақстанның неше астанасы болған?

8. Қазақстанның ең бірінші астанасы қай қала болған?

9. Екінші астанасы қай қала?

10. Үшінші қаласы қай қала?

11.Төрінші астанасы қай қала?

Олай болса балалар сабағымыздың тақырыбы - Қазақ елінің астаналары

«Визуалды айғақтар»

Қазақ елінің астаналары туралы (слайд)

«Үш қадамды сұхбат»

оқушы оқушы

а б в

Сөздікпен жұмыс. 

тәуелсіз – независимый

жерінде – на земле

ғимарат - здание
аялдама - остановка
көрікті - красивий
жаға - берег
орталық - центр
ойын - сауық орталығы - развлекательный центр
жеделсаты - лифт.

Мәтінмен жұмыс «Джигсо» әдісі

ІІІ деңгей

  1. Мәтіннен біріккен сөздерді тауып, сөз тіркестерін құраңдар.

  2. Мәтін бойынша хронологиялық кесте толыңдар.

1920 – 1925 ж

Кеңес дәуіріндегі Қазақстан астаналары Орынбор

1925- 1929 ж

Қызылорда қаласы болған. Ақ күріштің атасы

1929 – 1997 ж

Алматы қаласы болды. Алатау етегінде орналасқан табиғаты сұлу қала.

1997 ж 20 қазан

Қазақ қазақ болып өз егемендігіне жеткелі бері баршамыздың көз қуанышымыз болып Есіл өзенінің бойынан тұңғыш астанамыз Астана қаласы ірге көтерді. 

ІІ деңгей

Мына сөздердің тиісті жеріне сызықша қойып , көшіріп жазыңдар.


Сұрақтарға жауап береді.















Бір-біріне сұрақтар қояды.

Сөздікпен танысады, әр топтан бір-бір оқушыдан оқиды. Осы сөздіктен сөз тіркестерін құрайды.

Мәтінді бөліктерге бөліп оқиды, бір-бірілеріне түсіндреді






Жеке –жеке орындайды





Топпен бірге ойланып, көп нүктенің орнына қажетті сөздерді қояды.




Рөлдерге бөлініп сұхбатты оқу.

5- тапсырма


Рөлдерге бөлініп оқиды




Сабақтың соңы

Бағалау

Рефлексия

3минут

Қазақстанның елордасы туралы тақпақ айту. Бірін-бірі бағалау «бутерброд» әдісі.Критерийлер бойынша топтар бір-бірін бағалайды және өзін-өзі бағалайды.

  1. Сұрақтарға жауап – 2 ұпай

  2. Бір-бірінің сұрақтарына жауап – 2 ұпай

  3. Мәтінді түсіндіре білуі – 2 ұпай

  4. кестені толтыруы – 2 ұпай

  5. Тапсырманы жазбаша орындауы- 1-2 ұп

  6. астаналар туралы ойын жеткізу – 3 ұп

  7. Рөлдегі оқушы – 1 ұпай

  8. Тақтақ айту – 3 ұпай

12-16 ұпай «5», 9 -12 ұпай «4», 9 – 6 ұпай «3»

Критерий арқылы бағаланады.




Үйге тапсырма

2 минут




77 – бет 1- тапсырма жаттау

Күнделіктеріне жазып алады.



Сабақта саралау тапсырмалары болды ма? Қалайша қолдау көрсете аламын? Қабілетті оқушыларды оқытуда алдыма қандай міндеттер қоямын?

Оқушылардың материалды қаншалықты игергенін қалай бағалаймын?

Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақтау

Сабақта көрнекілік және иллюстрациялық әдісті пайдаландым. Оқушының белсенділігі мен өз бетінше әрекет етуін жоғарылату мақсатында дидактикалық негізгі функцияны – проблемалық-ізденімпаздық іс - әрекет тәсілдерін пайдаланып, оқушылардың шығармашылық іс - әрекетін дамытуды қарастырдым. 

Бағалау критериялары бойынша ұпай саны қойылып, сабақ соңында баға айтылды. Бірін-бірі бағалау «бутерброд» әдісі бойынша да ұйымдастырылды.




Сабақтың гигиеналық жағдайы сақталды.

Оқу кабинеті жарық, таза. Инетрактивті тақата 5 минутан артық құрылмады.

Оқушыларға тапсырмалар жас ерекшеліктеріне сай берілді, сабақ кестесіне дұрыс қойылған.


Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ/ оқыту мақсаттары шыншыл ма?

Барлық оқушылар ОМ жетті ме?

Егер жоқ болса, неге?

Сабақтағы саралау дұрыс өтті ме?

Сабақтағы кезеңдер сақталды ма? Жоспардан тыс не жасалды? Неге?

Сабақ логикалық аяқталған, толық, шектеулі бағандармен негізделіп қамтылған.  Мақсаты сабақтың қажеттілігі мен даму деңгейіне, білім үрдісіне қоятын талаптарына,  тұлғаны тәрбиелеу мен оқытуға тікелей байланысты.

Джигсо әдісінде оқушылар бір-бірімен  сөйлесіп,топ болып ақылдасып,ұтқыр шешімдер айту арқылы диалогқа түсті.