Та?ырыбы: Толтыру маркері. Формулаларды енгізу.
Саба? ма?саты:
Білімділік:Деректерді ЭК-де ??деуді? негізгі т?сілдерімен таныстыру.
Деректерді ??деу формулаларын ?олдануды ?йрету. Сызы?ты?
функцияларды? графиктерін салуды ?йрету.
Дамытушылы?: Excel кестелік процессорында о?ушырды? ж?мыс жасау
да?дыларын ?алыптастыру.
Т?рбиелік: О?ушыларды топпен ж?мыстану?а ?йрету, патриотты? сеземін
?алыптастырып, ел жетістіктерін ба?алай білуге ?йрету.
Саба? к?рнекілігі: Карточкалар, слайд, презентациялар
Саба? т?рі: Д?ст?рлі
Саба? ?дісі: Практикум элементтері бар т?сіндірмелі-к?рнекілікті
Саба? типі: Жа?а білімді ме?герту саба?ы
Саба? барысы: ?йымдастыру кезе?і
?й тапсырмасын тексеру
Жа?а саба? т?сіндіру
Жа?а саба?ты бекіту.
?йге тапсырма
Саба?ты ?орытындылау
?йымдастыру кезе?і.
«Т?уелсіз ?аза?станны? же?імпаздары» туралы презентация материалын тамашалау.




Просмотр содержимого документа
«Ашы? саба?ты? та?ырыбы:Толтыру маркері. Формулаларды енгізу.»
БҚО,Зеленов ауданы,Асан ауылы Асан жалпы орта білім беретің мектеп
Физика және информатика пәні мұғалімі: Жангирова Балсулу Изтелеуовна
Пәні: Информатика Сыныбы: 8
Тақырыбы: Толтыру маркері. Формулаларды енгізу.
Сабақ мақсаты:
Білімділік:Деректерді ЭК-де өңдеудің негізгі тәсілдерімен таныстыру.
Деректерді өңдеу формулаларын қолдануды үйрету. Сызықтық
функциялардың графиктерін салуды үйрету.
Дамытушылық: Excel кестелік процессорында оқушырдың жұмыс жасау
дағдыларын қалыптастыру.
Тәрбиелік: Оқушыларды топпен жұмыстануға үйрету, патриоттық сеземін
қалыптастырып, ел жетістіктерін бағалай білуге үйрету.
Сабақ көрнекілігі: Карточкалар, слайд, презентациялар
Сабақ түрі: Дәстүрлі
Сабақ әдісі: Практикум элементтері бар түсіндірмелі-көрнекілікті
Сабақ типі: Жаңа білімді меңгерту сабағы
Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі
Үй тапсырмасын тексеру
Жаңа сабақ түсіндіру
Жаңа сабақты бекіту.
Үйге тапсырма
Сабақты қорытындылау
Ұйымдастыру кезеңі.
«Тәуелсіз Қазақстанның жеңімпаздары» туралы презентация материалын тамашалау.






Тақырыпты еске түсіру мақсатында «Тарихқа көз жүгіртейік» олимпиада эмблемаларын жылдар бойынша ретпен орналастырып, Кесте сөзін құратыру.





Үй тапсырмасын тексеру.
«Олимпиада жалауы желбіре» деп аталып бөлім ретінде ұйымдастырылып, оқушыларға сәйкестендіру тапсырмалары беріледі.


Excel бағдарламасы файлының кеңейтімі қандай болады?
Excel бағдарламасындағы кестенің ең кіші элементі болып табылады.
Excel бағдарламасындағы жұмыс парағы ұяшығының мекен жайы неден құралады?
Excel бағдарламасыны жұмыс парағындағы бағанның дұрыс белгіленуін
Excel бағдарламасындағы кесте ауқымдарының дұрыс белгіленуін атап көрсетіңіз.
Жаңа сабақ түсіндіру.
«Жетістіктерімізді санау білеміз бе?» бөлімі ретінде қарастырылады.
Excel бағдарламасы парақшасынан мәндерді енгізу, автоматты толттыру және авто сумма функциясымен жұмыс жасау түсіндіріледі.
А бағанын Х мәндері үшін толтырамыз. Ол үшін А1 ұяшығына 1996 мәнін, ал А2 ұяшығына 2000 мәнін жазып, сол екі ұяшықты белгілеп, төмен қарай 2012 мәні шыққанша созамыз.
Осы мәндерді бөліп аламыз. Содан кейін аспаптар тақтасындағы диаграмма мастерінің көмегімен нүктелік диаграманы таңдап саламыз. Өзің қадам бойынша таңдаған параметрлер бойынша график салынады.
Жаңа сабақты бекітуге тапсырмалар беру.
«Жетістіктерімізбен мақтанайық» атты бөлімде оқушылар өз бетімен орындауға тапсырмалар карточка түрінде беріледі.
1. Кестені толтырып, еептеу жұмыстарын жүргізейік
| | Алтын медаль саны | Күміс медаль саны | Қола медаль саны | Жылдар бойынша медаль саны |
1 | | 3 | 4 | 4 | |
2 | | 3 | 4 | 0 | |
3 | | 1 | 4 | 3 | |
4 | | 2 | 4 | 7 | |
5 | | 7 | 1 | 5 | |
| Барлық медаль саны | | | | |
2. ‘Жылдар бағаны’ мен ‘Жылдар бойынша алынған медаль саны’ бағаны бойынша қарапайым гистограмма тұрғызайық.
Қортындылау, бекіту бөлімі ретінде «Болашақтан не күтеміз?» деген тақырыпта әнгіме жүргізе отырып рефлексия бөлімін өткізу.
Үйге тапсырма тақырыпты оқып келу
Сабақ аяқталды
Сау болыңыздар.