Просмотр содержимого документа
«Ата Мекенибиздин жаратылышы»
Сабактын темасы: Ата-Мекенибиздин жаратылышын коргойбуз.
| Сабактын максаты | Корсоткучтор |
| А) билим беруучулук; Жаны тема менен таанышат Ата-Мекенибиздин жаратылышын коздун карегиндей сактоо керетигин тушунушот | А) Жаны тема менен таанышса.Ата Мекенибиздин жаратылышын коздун карегиндей сактоо керек экендигин тушунушсо |
| Б) Онуктуруучулук: Чыгармачыл ой жугуртуусу,эске сактоосу,жана соз байлыгын остурушот.Жаратылыш жонундо макалдарды айтышат | Б) Чыгармачыл ой жугуртуусун,эске сактоосу жана соз байлыгын остурушсо.Жаратылыш жонундо макалдарды айтышса |
| В) Тарбия беруучулук: Жаратылышты коргоого жана кам корууго тарбияланышат,(чакан) топтордо иштешет,бири-бирине жардам беришет. | В) Жаратылышты коргоого жана кам корууго тарбияланышса,топтордо иштешсе,бири-бирине жардам беришсе |
Сабактын тиби: Жаны теманы оздоштуруу (Интерактивдуу)
Сабактын жабждылышы: Ватман,суроттор,окуу китеби,темага карата накыл создор.
САбактын журушу: Уюштуруу
Саламдашабыз. Дайым даяр сабагым,дайым ачык кабагым,саламаттык каалаймын,саламатсынарбы балдарым.
Окуучулар: Саласатсызбы эжеке,уйунузго береке,
М: Азаматсынар балдарым,бар болгула ар дайым,Анда эмесе кечикпей сабагымды баштайын.
М: Кана балдар азыр кайсы мезгил? Жаз,Кайсы ай? Апрель Жуманын кайсы куну? Жума
М: Азыр кайсыл сабак? Мекен таануу
Жагымдуу жагдай тузуу
Кел досторум ар убакта,ынтымакта бололу,эгер калсак таарынышып бир жылмайып коелу,коздор козго тике карап бир жылмайып коелу.
Алтын эрежени эске салуу.(ырын айтышат)
М: Кана балдар уйго тапшырма эмне болгон. Жаныбарлардын суротун тартуу.
М: Биз откон Мекен таануу сабагында Жаныбарларды багабыз деген теманы окуганбыз.Балдар биз топторго болунуп отконбуз.
1-топ Жапайы жаныбарлар
2-топ Уй жаныбарлары
3-топ Адамдар
Ар бир топ суроолорго жооп берет...Тартып келегн жаныбарлар жана уй жаныбарларына классстер тузушот
Жаны тема: Ата Мекенибиздин жаратылышын коргойбуз.
Балдар биздин бугунку сабагыбыздын негизги максаты,жаратылышты суйууго аны кантип коргоону уйронууго тарбиялап,соз байлыгыбызды остурмокчубуз.
Жаратылыш деген эмне?
Окуучулар жооп беришет?
Жаны тема боюнча тушундуруу
Окуучулар корунуш аткарат,корунушту талкуулашат.Такыр баш токойго келип дарактарды кыя баштаганда.Токойдо жашаган бир тууган эки аюу.анын апасынын унун угуп,ошол жака чуркайт
Аюу: Такыр баш дарактарды кыйба жаратылышка зыян келтирип жатасын.
Жаратылыш бул биздин жашообуз
Такыр баш: Бул менин жумушум,мен али дагы коп дарак кыйышым керек.
Аюу: Такыр баш эгер сен дарактарды кыя берсен жаныбырлардын жашоосу токтоп калат.Андан коро озуно башка жумуш изде.
Такыр баш: Мейли анда мени кечирип койгула башка силерге да жаратылышка да зыян келтирбейм.Жакшы калгыла.
Ошентип токойду жаныбарлар бактылуу жашап калышты.Жаратылыш жонундо макалдарды айтышат.
Мугалим: Балдар биз Кыргызстан Мекенибиздин эмнеси менен сыймыктанабыз?
Ар бир окуучу оз оюн айтып беришет.
Тапшырма: Класстер тузуу
Баалоо:смайликтер менен бааланат