Тема. АТМОСФЕРНИЙ ТИСК.
Мета уроку. Сформувати знання учнів про атмосферний тиск і пояснити його на основі молекулярно-кінетичних уявлень; вчити учнів розпізнавати природні явища, обумовлені атмосферним тиском; формувати вміння визначати зміну тиску з висотою;
розвивати критичне і логічне мислення учнів; сприяти формуванню таких основних світоглядних ідей, як єдність природи і людини;
формувати інтерес до історії розвитку науки фізики, формувати життєву компетентність.
Тип уроку. Вивчення нового матеріалу
Обладнання. Склянка з водою, шприц, авторучка, медична банка, аркуш паперу, барометр-анероїд, портрети Б.Паскаля і Е.Торрічеллі., відео ,,Атмосферний тиск“ (інтернет-підтримка до підручника)
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
Складання девізу уроку з ,,розсипаних“ слів: навчати, добре, знати, хто, хоче, все, того
(Добре того навчати, хто хоче все знати)
ІІ. Актуалізація опорних знань та умінь учнів.
1. Що таке тиск?
2. Чому виникає тиск рідини? ( Бо діє сила тяжіння. )
2. Від чого залежить тиск рідини? ( Залежить від густини і стовпа рідини. )
3. Як залежить тиск рідини від форми посудини? ( Не залежить від форми посудини. )
4. В яких одиницях вимірюється тиск? (в Паскалях )
5. За якою формулою визначають тиск рідини на дно і стінки посудини? (р =gρh )
6. Якими одиницями вимірюють величини, що входять у цю формулу?
(густина ρ в кг/м , висота стовпа h в метрах, g=9,8 Н/кг. )
7. Сформулюйте закон Паскаля.
( Тиск, який діє на рідину або газ, передається без зміни в кожну точку рідини або газу.)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Оголошення теми уроку.
Дослід. Склянку з водою накрити аркушем паперу, перевернути. Відвести руку від аркуша. Вода не виливається. Чому?
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Атмосфера Землі, причина її існування (фрагмент відео).
Атмосферний тиск (фрагмент відео).
Досліди, що підтверджують існування атмосферного тиску.
Дослід Торрічеллі. Одиниці вимірювання атмосферного тиску. Нормальний атмосферний тиск (фрагмент відео).
Установлено, що на широті 45° на рівні моря за температури 0 °С стовпчик ртуті під тиском повітря піднімається на висоту 760 мм. Тиск повітря за таких умов називається нормальним атмосферним тиском.
Учитель. А в яких одиницях визначали тиск ми з вами?
Учні. У паскалях, кілопаскалях, мегапаскалях.
Учитель. Правильно. Тож встановимо зв'язок між цими одиницями вимірювання тиску — мм рт. ст. та паскалями.
Оскільки ртуть — це рідина, то як ми могли б визначити тиск стовпа рідини?
Учні. p = pgh.
Дано: Розв'язання
ρ=13600 кг/
За визначенням вагового тиску р = pgh.
h = 760мм = 0,76м
g=9.8 Н/кг Обчислення:
р-?
р=13600 · 9,8 · 0,76 = 101300 (Па) = 101,3 кПа.
Визначимо, скільки паскалів відповідає 1 мм рт. ст. Це можна зробити за формулою, де h=1 мм = 0, 001м. Розглянемо інший спосіб.
Для цього складемо пропорцію:
760 мм р. ст. - 101300 Па;
1 мм рт. ст. - х Па;

Відповідь:101.3 кПа, 
Прилад для вимірювання атмосферного тиску.
Зміна атмосферного тиску з висотою
V. Фізкультхвилинка
VІ. Закріплення матеріалу.
Задача. Біля підніжжя гори барометр показує 740 мм рт.ст., а на вершині – 720. Яка висота гори?
VІІ . Рефлексія. Вправа 3-2-1.
Назвати 3 факти, які зацікавили на уроці.
Назвати 2 питання, про які хотіли б дізнатися більше.
Назвати 1 факт, який ви точно будете використовувати у своїй діяльності.
VІІІ. Домашнє завдання. §25, вправа 25 (5,7)