| Сабақ № 12 | Сынып | 7 «а» 20.11.17жыл |
| Тақырыбы: | Атомның құрамы және құрылысы. Изотоптар |
| Мақсаты: | Атом қандай бөлшектерден тұратынын білу мен изотоптардың ашылуымен танысады |
| Күтілетін нәтиже/табыс көрсеткіші | -химиялық элементтердің биологиялық маңызын түсініп,меңгереді; -«атом,химиялық элемент,атомның құрамбөліктері» түсініктерін біледі; -«атом,молекула,химиялық элемент» ұғымдарын бір-бірінен ажырата алады; -алған білімдерін әрі қарай қолдана алады; |
| Жұмыс түрі | Жеке, жұптық ,топтық | |
| Дерек көздер: - Д.И. Менделеев жасаған химиялық элементтердің периодтық жүйесі - Есептер мен жаттығулар,авторы Ә.Темірболатова.2016жыл - АКТ |
| № | Сабақ кезеңдері | уақыты | Күтілетін нәтиже/оқушы әрекеті | Мұғалімнің әрекеті | Ескерт пелер |
| 1 | Ұйымдастыру.Сергіту сәті. Топқа бөлу | 2 мин. | Бір-біріне қарап жымияды | «Жақсы көңіл күй» ойыны Сандар арқылы, топтың атын белгілеу | |
| 2 | Үй тапсырмасын Д.И.Менделеев период тық системасы бойынша еске түсіру | 3 мин | «Жуан және жіңішке сұрақтар» әдісімен оқушылардың білімдерін тексереді | Сұрақтарға жауап береді | |
| 3 | Жаңа тақырыпты меңгертуге дайындық.Миға шабуыл (физика пәнінен алған білімдері негізінде) 1.Атом қандай бөлшектерден тұрады? 2.Бұл бөлшектер қалай аталады? 3.Бұл бөлшектердің зарядтары қандай? | 2 мин. | Тақырыптың мазмұнын ашуға көмектеседі. | Реттеуші,идея тастаушы. Д.И.Менделеевтің периодтық системасы | |
| 4 | Сабақтың мақсатын анықтау | 1 мин. | Нәтижеге жету. | Көшбасшылық | |
| 5 | Топтық жұмысқа тапсырмалар тарату 1-топ.Атом бөлшектері–«Протондар» 2-топ.Атом бөлшектері – «Нейтрон» 3-топ.Атом бөлшектері – «Электрон» 4-топ. «Изотоптар» | 5 мин. | Топпен жұмыс істейді.Талдайды,зерттейді, қорытындылайды. | Мұғалім кеңес береді. | |
| 6 | Тақтамен жұмыс. Тапсырмаларды тақтаға шығып орындайды | 10 мин. | Мәтіннің мазмұнын ашу. Зерттеуге ынталан дырады; Іс-әрекеттерін тереңдетеді | Бақылаушы | |
| 7 | Бекіту кезеңі.Топтардың шығармашы лық жұмысы.Атом модельдерін қолда на отырып: 1.топ – Оттек, 2топ –көміртек, 3топ –темір, 4топ – фосфор элементтерінің маңызын айтады. | 10 мин | Сыни тұрғысынан ойлауына ықпал етеді; Белсенділікті арттыру,өзара ынтымақ тастқты қалыптастыру.Зерттеуге ынталандырады | Тең құқықтылық беру | |
| 8 | Сабақты қорытындылау | 4 мин. | Жоспарланған іс пен алынған нәтижелерді салыстырады | Біздің сабақтың мақсаты қандай еді? Олай болса, нәтижеге жеттік пе? Ендеше синквейн құрастырамыз. | |
| 9 | Кері байланыс | 2 мин | Стикерлерге сабақ туралы өздерінің ойларын жазады.Сыныптастарының жұмыстарын бағалайды.Смайликтермен көңіл күйлерін білдіреді | Балалдар,қане сабақтағы өз жұмысымызды бағалайық. Рефлексия - Білдім - Білемін - Білгім келеді | |
| 10 | Үйге тапсырма | 1 мин | Оқушылар күнделіктеріне жазады | № 7, №4-5 жаттығу | |