СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Баарынарга тапшырма

Нажмите, чтобы узнать подробности

Баарынарга тапшырма Класстан тышкаркы окуу 

Просмотр содержимого документа
«Баарынарга тапшырма»

Башталгыч класстын мугалими: Деркембаева Эльмира Турсуналиевна 2019-жыл Классы: 2б Талып Акун атындагы Чырак жалпы орто билим берүүчү мектеби Текшерилди ОББ:

Предмет: Адабий окуу

Өтүү мөөнөтү: 3.12

Сабактын темасы: Баарыңарга тапшырма

Негизги компетенттүүлүк

1.Маалыматтык:

2. Социалдык-комминикативдик:

3. Өзүн-өзү уюштуруу


Предметтик компетенттүүлүк:

1.Тыбыш жана тамга менен иштей алуу компетенттүүлүгү (К1)

2. Окуй алуу компетенттүүлүгү (К2)

3. Сөз байлыгы менен иштей алуу компетенттүүлүгү (К3)

4. Сүйлөм, текст менен иштей алуу компетенттүүлүгү (К4)

5. Аң сезимдүү окуу, угуу жана адабий түшүнүктөр менен иштей алуу компетенттүүлүгү (К5)

Сабактын максаты:

1.Билим берүүчүлүк :

“Баарыңарга тапшырма ” ыры, автору жана ырдын мазмуну менен таанышат.

2. Өнүктүрүүчүлүк:

Сөз байлыгын кеңейтишет. Ата-энелери менен тапшырмаларды аткарышат. Билимдерин бышыкташат.

3.Тарбия берүүчүлүк:

Өзүнө-өзү баа берет. Ата-энелер балдары менен чогу иштөөгө багыт алышат.

Сабактын тиби: аралаш сабагы


Сабактын усулу: Аңгемелешүү, түшүндүрүү, суроо-жооп, көрсөтмөлүүлүк “Келгиле окуйбуз” долбоорунун көнүгүүлөрү

Баалоо: формативдик

Сабактын жүрүшү:


Сабактын этабы


Убакыт


Мугалимдин ишмердиги


Окуучунун ишмердиги




ПК


Баалоо

  1. Уюштуруу моменти

Шыктандыруу

а ) Саламдашуу

б ) Жагымдуу маанай түзүү

в ) Уюштуруу

2мин


-Саламатсыңарбы окуучулар?

-Маанайыңар жакшыбы?

-Бүгүнкү сабак өзгөчө сабак.

-Мен бүгүнкү сабакта ата-эненер менен чогу иштейсиңер.

-Сабакта ата-эненер эмнени көрүп кубансын дейсиңер?

-Ата-эне балаңызга эмне кылганда ал тапшырманы жакшы аткарат?

Сабакка даярданышат,тегерек турушат,

бири-бирине жагымдуу маанай тартуулашат.

Шыктанышат.




Кубат-тоо



2.Окуучулардын билимин актуалдаш-тыруу



3мин

“Боорукер кыз” деген чыгарманы окуганбыз.

Ысык стол көнүгүүсү

-Анда бүгүнкү сабакка кандай эрежелерди колдонобуз алтын эреже менен таанышалы.

Сабакка активдүү катышабыз

Бири-бирибиз менен иштей алабыз

Өз оюбузду билдиребиз



Убакытты туура пайдаланабыз

Өзүбүздү өзүбүз баалайбыз

Окуганы боюнча айтып беришет. Окуучулар суроолорго жооп беришет.














Мугалим быйтык-чаларды

берет.

  1. Тема:

Максат:


3мин

Бүгүнкү өтө турган темабыз:

Баарыңарга тапшырма

Сабактын максаты:



Жаныбарлар жөнүндө эмне билесиңер?

-Көрдүңөр беле?

-Алар жөнүндө окудуңар беле?

-Бул ыр эмне жөнүндө деп ойлойсуңар?


Тема, максат менен коюшат.

Баалоо критерийлери менен таанышат.

  1. Маалымат менен иштей билүүсү

  2. Убакытты туура пайдалануусу

  3. Суроолорго жооп берүүсү

  4. Тапшырмаларды иштей билүүсү




Мугалим быйтык-чаларды

берет.



  1. Жаңы тема







10

мин







-Бүгүн биз “ Баарыңарга тапшырма ” ыры, автору жана аңгеменин мазмуну таанышабыз

Мугалим автор боюнча маалымат берет.

Мугалим 4 сап окуйт.

Ата-энелер суроосун окуйт.

Окуучулар жообун окуйт А-2 Д-1

Кандай жаныбарларды билесиңер?

Мугалим сөздөрдү айтат окуучулар сөздүн маанисин түшүндүрөт. А-2 Д-1


Кошумча китепче менен иштешет.




Мугалим быйтык-чаларды

берет.

Физминутка


1мин

Эс алуу көнүгүүсү

Окуучулар аткарышат.





  1. Интерактивдүү көнүгүүлөр



15мин



1-тапшырма Шар окуу Текст берилет. Апасы карайт.Баласы окуйт.

2-тапшырма Тыбышты кабыл алуу

Тыбыштык талдоо жүргүзүү

3-тапшырма Алфавит менен таанышуу

Тыбыштык талдоо жүргүзөт.

4-тапшырма Сөз байлык

Сөз-сүйлөм

5-тапшырма Окуп түшүнүү

Суроого жооп жазуу

Ата-энелер баалайт

Баалоо баракчасына жазат.

Топко бир ата-эне сүрөтторду чаптап турат.



Мугалим быйтык-чаларды

берет.






  1. Рефлекция (кайтарым байланыш)

Баалоо

Үй тапшырма


5мин



Суроо берилет.



-Эмне жөнүндө тема өттүк?

Эмнелерди билдиң?

-Жаныбарларга кандай мамиле кыласың?

-Билимиңди өстүрүү үчүн эмне кыласың?




Мугалим быйтык-чаларды

берет.