СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Бабаларым киген киімдер

Категория: История

Нажмите, чтобы узнать подробности

Біздің ата -бабаларымыздың киген киімдерімен таныстыру

Просмотр содержимого документа
«Бабаларым киген киімдер»



Қысқа мерзімді жоспар

САБАҚ: Қазақ тілі

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Искакова Н.У.

СЫНЫП: 5

Қатысқандар:

Қатыспағандар: -

Тақырыбы:

Бабамның киген киімі



Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

5.Ж.2 Жанрлық ерекшеліктеріне сай рәсімделуі мен құрылымын сақтап, хат, жарнама, хабарландыру құрастырып жазу;

5.О.6 Оқылым стратегияларын қолдану;

Жалпы мазмұнын түсіну үшін оқу, нақты ақпаратты табу үшін оқу;

5.ӘТН4.2.Зат есімдердің мағыналық түрлерін мәнмәтін аясында жалғаулар арқылы түрленіп қолдану.


Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар орындай алады: мәтінді оқып,мазмұнын түсіне алады,зат есімнің жалғауларын анықтай алады;


Оқушылардың көпшілігі орындай алады: негізгі ойды анықтай алады; қарапайым жарнама құрайды; зат есімдердің мағыналық түрлерін ажырата алады;


Кейбір оқушылар орындай алады: жарнаманы ерекше түрде құрастыра алады; зат есімдердің түрленуін қолдана біледі;

Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады: - тірек сөздермен жұмыс жасайды

- мәтінді оқып, нақты ақпаратты ала алады;

- жарнама құрастырып жаза алады;

-зат есімдерің жалғауларын ажырата алады;

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: ұлттық киім, сәукеле, кебекен, мәсі, жырға, салпыншак және т.б.

Диалог құруға/ шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:

Талқылауға арналған сұрақтар:

Бабаларымыздың киген киімі қандай болды деп ойлайсыз?

ишара:бірін-бірі шапалақ арқылы қолдау

Алдыңғы оқу

Ұлттық киім атауларын біледі;

зат есімдердің жалғауларын біледі

Жоспар

Жоспарланғған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Басы

5 минут

Психологиялық жағымды ахуал тудыру

Сергіту сәті «Тілек тілеу»

Оқушыларды топқа бөлу (суреттер арқылы)

Сынып 3 топқа бөлінеді.


Тон 1 –топ шекпен 2 –топ шапан 3-топ

ұлттық киім суреттері

Ортасы

15 минут
















10 минут
















10 минут

"Кинометафора" әдісі [ Т]

Бейнежазбадан "Бабаларым киген киімдер" көріністі көреді.. INSERT әдісі арқылы оқушылар мәтіннің мазмұнымен танысады.

+ - маңызды мәлімет - - ? – түсінікті қажет ететін сөздер немесе сөйлемдер

Жұппен жұмыс [О, Ж] Түсінікті қажет ететін сөздермен жұмыс жасайды. Жұппен отырып оқушылар ол сөздердің мағынасын ашады, сөздік дәптерлеріне жазады

Мысалы: кебекен, мәсі, жырға, салпыншак және т.б.

Топтық жұмыс оқушылар мәтіннен тірек сөздерді табады, дәптерлеріне жазады. [Ж, А]

Бағалау критерийлері

Ойлау деңгейі

Дескрипторлары

Тірек сөздерді таба алады

қолдану, түсіну

+ Мәтіндегі түсініксіз сөздердің мағынасын ашады

+ тірек сөздерді анықтайды


Қалыптастырушы бағалау

"Бабаларым киген киімдер" мәтінін оқушыларға таратамыз. Дәптермен жұмыс

Мәтіннен зат есімдерді теріп жазып,қосымшаларды ажыратады (Жеке жұмыс) ) [О, Ж]

"Топтастыру" әдісі арқылы постер құрып, зат есімнің қосымшаларын топтастырады. (Топпен жұмыс) [А, Ж]




септік көптік

Зат есімнің қосымшаларыы


жіктік тәуелдік


Бағалау критерийлері

Ойлау деңгейі

Дескрипторлары

Зат есімдердің қосымшаларын ажыратып, топтастыра алады

қолдану, түсіну, анализ

+ қосымшаларды ажырата алады

+ қосымшаларды топтастыра алады


Қалыптастырушы бағалау

Топтық жұмыс 1топ "Мен жарнама беремін",ІІ топ "Хабарлама жазамын", ІІІ топ "Бабаларыма хат"стратегияларын қолданамыз.

[Ж, А]

Әр топ бабаларым киген киімдеріне жарнама, хабарлама, хат жазады.

Топтық жұмысқа қойылатын талаптар: (оқушылармен бірге құрылады)

- Кемінде 5 сөйлемнен тұруы қажет

- Зат есімдердің мағыналық түрлерін мәнмәтін аясында жалғаулар арқылы түрлендіріп қолдану қажет


Бағалау критерийлері

Ой-лау деңге-йі

Дескрипторлары

Жарнама,хабарлама,

хат құрастыра алады

қолда

ну, түсі-ну, ана-лиз

- ойын тиянақты жеткізеді

- зат есімнің жалғауларын тиімді қолданады

-жарнаманы,хабарламаны, хаттың құрылымын сақтайды


Бейнежаз-

ба

АКТ













түсіндірме сөздік



тарату парақтары

флипчат беттері,

маркерлер





флипчат беттері,

фломастерлер

Соңы

5 минут

Рефлексия "Стикердегі диалог"Бүгінгі сабақ туралы ойларын жазады,сыныптастарымен ой бөліседі

Стикерлер

Қосымша ақпарат




Саралау-оқушыға мейлінше қолдау

көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қабілетті

оқушыға тапсырманы

қалай түрлендіресіз?


Бағалау-оқушы білімін

тексеруді қалай

жоспарлайсыз



Пәнаралық

байланыс-денсаулық және

қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс.

Құндылықтармен байланыс

(тәрбие элементі)



Анағүрлым қабілетті оқушылар қажетті ақпаратты интернет көздерінен алды.Оқушылар өз пікірлерін түсінікті жеткізді.Сабақта белсенді жұмыс жасады, коммуникативтілік құзыреттіліктері дамыды.



Оқушылардың критериалды бағалау жүйесі арқылы бағаладым.

Сабақ барысында өзара бағалады, өз-өзін бағалады.Топтағы жұмысты бағалады.Сабақ Блум таксонамиясы бойынша.білу,түсіну,

қолдану,

анализ негізінде құрастырылды.


Пәнаралық байланыс-әдебиет,тарих.

Оқушыларға практикалық сабақтар кезінде қауіпсіздік техникаларын , сыныпта тәртіп сақтау қажеттілігі жөнінде ескерілді.

Ата-бабаларымыздың тарихын білу, қастерлеу.

Рефлексия

Сабақтың мақсаты

мен оқу міндеттері

орындалды ма?

Бүгін оқушылар

не үйренді?

Сабақ калай өтті,

кандай деңгейде

өтті?

Жоспарланған

саралау жақсы

іске асты ма?

(тапсырмалар

сәйкес болды ма?)

Уақытты қалай

пайдаландым?

Жоспарыма

қандай өзгеріс

енгіздім және

неге?



Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыныз.Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақ мақсатына жетті,оқу міндеттері орындалды.

Уақытты тиімді пайдаландым.

Оқушылар ұлттық киімдердің шығу тарихын,үлгілерімен

танысып,мәтіннің мазмұнын түсініп,нақты ақпаратты таба алды.Жанрлық ерекшеліктеріне сай рәсімделуі мен құрылымын сақтап, хаттың,жарнаманың, хабарландырудың ерекше түрлерін құрастыра алды.Зат есімдердің мағыналық түрлерін мәнмәтін аясында жалғаулар арқылы түрленіп қолдана алды.



Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)

1.":Кинометафора" стратегиясы;

2: Хат, хабарлама, жарнама құрастыру.

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:"Топтастыру" стратегиясы;

2:Рефлексия "Стикердегі диалог"

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?

1:Қалыптастырушы бағалаудың әр түрлерін өткізу;

2:Қосымша тапсырмаларды дайындау.





Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!