СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Байдылда Сарногоев "Бешигим - Мекеним"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Б.Сарногоев "Бешигим - Мекеним"

Просмотр содержимого документа
«Байдылда Сарногоев "Бешигим - Мекеним"»

Тема: Байдылда Сарногоев Бешигим – Мекеним 5-класс

Сабактын максаты:

  1. Байдылда Сарногоевдин “Бешигим - Мекеним” аттуу чыгармасынын идеялык мааниси жана мазмуну менен таанышышат.

  2. Окуучулар берилген маалыматтардын, тапшырмалардын негизинде өз ойлорун толук, ирээттүү айтышат, сөз байлыктары өсөт, чыгармачылык ой жүгүртүүсү өнүгөт, туура, көркөм окууга машыгышат.

  3. Ырдын мазмунун түшүнүү менен мекенди сүйүүгө, мекенге кызмат кылууга, жаратылышты сактоого адептүүлүккө, эмгекчилдикке тарбияланышат.

Сабактын тиби: Жаңы материалдарды окутуп үйрөтүү

Сабактын ыкмасы: Интерактивдүү: “Билимдүүнүн китепби”, “Билим көөкөрү”, “Билим өргөөсү”, “Туура, туура эмес” оюну

Сабактын жабдылышы: Окуу китеби, ватман, маркер, стикер, сүрөттөр, нутбук,проектор

  1.   Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучулардын ишмердүулүгү

  1. Уюштуруу

Мен силерге сабагымды арнайын,

Анан дагы жакшы маанай каалайын.

Адегенде саламдышып алалы,

Угуп, көрүп анан оюңарды баалайын.

Саламатсыздарбы, мен Касымбаева Роза Шаршеевна Тоң районуна караштуу Коңур-Өлөң айылынын К.Иманалиев атындагы жалпы орто билим берүү мектебинин кыргыз тил жана адабият мугалими болуп эмгектенем. Балдар, бири-бирибизге жагымдуу маанай каалап алалы.



Биринчи топ экинчи топту карап жылмайып кол чабат, экинчи топ үчүнчү топту, үчүнчү топ төртүнчү топту карап кол чабышат.

  1. Алтын эреже

Илинген алтын эреже менен тааныштырат.

1.Сабакка активдүү катышуу

2.Бири-бирибизди сыйлоо

3.убакытты туура пайдалануу ж.б.

  1. Топторго бөлүү

Келгиле балдар келип бул жердеги жоолуктардан алып мойнубузга салабыз.

Жагоонун түстөрүнө карата жазылган топтун аттарын таратат.

Партада турган ак, көк, кызыл жашыл түстөгү жагоолорду алып, өңдөр боюнча топторго бөлүнүп отурушат.

Топ башчы шайлашат.

  1. Баалоо критерийлери менен тааныштыруу

Доскадагы жаратылыш төркө бөлүнгө алган гүлдөрүн чөптүн үстүнө чапташат. Эне бешиги менен чапталат.Ал сүрөттөр “Билим көөкөрүндө болот.”(Ысык – Көлдүн, Соң – Көлдүн, Чатыр – Көлдүн, Сары - Челектин сүрөтү бар кагазга бал алган сайын ак кууларды чаптайсыңар. Ал эми “Билим көөкөрүндө” ак куунун сүрөттөрү салынган аны менен бири бириңерди, өзүңөрдү баалап упай чогултасыңар, топ башчы көзөмөлгө алат.) Беш, төрт, үч, эки деген бааларды кандай окуучулар алат? Эн башкысы бүгүнкү сабакта эң көп ак кууну көлгө кондурган окуучу бул желекти боз үйгө тагып, “Эн мыкты” окуучу деген наамга татыйт.


Ар бир баага мүнөздөмө беришет.

  1. Үйгө тапшырманы кайталоо

“Билимдүүнүн китеби” бул китепти бириктиребиз

Ортосунда китеп болот төрт топ аралашкан сүрөттөрдөн алып стен газета жазап бириктиришет, жакташат.

  1. Жаңы теманы ачуу

Экрандан “Мекеним Кыргызстан” ырынын бир куплетинин слайдын көрсөтөт. Кана балдар бул слайддын негизинде бүгүнкү темабыз эмне болот деп ойлойсуңар? Доскадагы жаратылыштын сүрөтүнүн үстүнөн теманы ачканда тоолордун сүрөтү тартылат. Тема жазылып калат. Байдылда Сарногоев “БЕШИГИМ- МЕКЕН”

Теманы болжолдоп айтышат.

  1. Сабакка максат коюу

Доскада жабылган максатты ачып, толуктайт.

Сабактын максатын айтышат.

  1. Жаңы тема түшүндүрүү

Слайддан түшүндүрөт. Ырдын идеясын айтат.

Слайддагы ырды көркөм окушат, түшүнгөндөрүн кластер түзүп отурушат.

  1. Топторго тапшырма

“Билим өргөөсүн” тигебиз

“Билим өргөөдө” бештен суроо болот, ал суроолорго жооп берип, боз үйдү чаптап тигишет.

  1. Сабакты бышыктоо

Сабагыбызды бышыктоо үчүн “Туура, туура эмес” оюнун ойнойбуз. Суроолорду берет 8 суроо. Кадам артынан кадам

Эки-экиден 4 топ жарышат.

Бирден бала чыгып туура, туура эмес деп жазылган отургучка отурушат

  1. Рефлекция

“Адабий китепче” китепчени ачып, теманы толук түшүндүм дегендер сүрөттөрдү алып эр жигитке тиешелүүлөрдү боз үйдүн эр жагына, ал эми аялдын нерселерин эпчи жагына илишет. Сабакка түшүнгөн жокмун дегендер илишпейт.

Каалаган гүлдөрүн тигишет.

  1. Баалоонун жыйынтыгын чыгаруу.

Топтордун жыйынтыгы чыгат, баа коюлат.

Топтун жана ар бир баланын упайларын эсептешет. Күндөлүктөрүнө баа койдурушат.

  1. Үйгө тапшырма берүү

Ыр жаттап келүү жана китептеги тапшырмаларды аткарып келүү

Күндөлүктөрүнө жазып алышат















  1. Китептеги сөз берметтерин слайдка коюш керек, окуш керек.





Диффернеция

Окуучулардын атын жазыш керек.

Нан түрлөрү, гүл өстүрүү,кол өнөрчүлүк, ыр чыгаруу

сандар сүйлөйт

  1. сайгыч светной

  2. калың ватман

  3. маркер

  4. бох файл


Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!