СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Байыркы муз каптоолор

Категория: География

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Байыркы муз каптоолор»


Предметтин аты: География

Өтүлгөн мөөнөтү

Классы

БЕКИТЕМИН

ОББ:

Планды түзгөн:


8 -класс



Сабактын темасы: Байыркы муз каптоолор

Сабактын максаттары:

Көрсөткүчтөр:

Билим берүүчү:

Байыркы муз каптоолор жөнүндө терең түшүнүк алышат.


Эгерде окуучу:

Байыркы муз каптоолор жөнүндө терең түшүнүк алышса;

Өнүктүрүүчү :

Байыркы муз каптоолордун кайсы мезгилдерде болуусу жана рельефтин формалары жөнүндө түшүнүшөт жана терен ой жүгүртүшөт.



Байыркы муз каптоолордун кайсы мезгилдерде болуусу жана рельефтин формалары жөнүндө түшүнүшөт жана терен ой жүгүртүшсө;

Тарбия берүүчү:

Сууну сарамжалдуу пайдаланууга жана табиятка аяр мамиле жасоого тарбияланышат.


Жаратылышты коргоого,мекендин кооздугун баалай билүүгө тарбияланышса;


Күтүлүүчү натыйжа:

- Байыркы муз каптоолор жөнүндө терең түшүнүк алышат.

- Байыркы муз каптоолордунмкайсы мезгилдерде болуусу жана рельефтин формалары жөнүндө түшүнүшөт жана терен ой жүгүртүштү;

- Сууну сарамжалдуу пайдаланууга жана табиятка аяр мамиле жасоого тарбияланышат.

Сакактын тиби: Жаңы теманы түшүндүрүү.

Колдонулуучу методдор:

Жекече,топто,жупта иштөө,баяндоо,изилдөө,көрсөтүү методдору.

Колдонулуучу баалоо методдору:

Баяндап баалоо,аныктоочу,калыптандыруучу,бири-бирин баалоо.

Сабактын жабдылышы:

Кыргызстандын физикалык картасы,таркатмалар,батман,упайлар,копировка,атлас,контур карта,тест

Негизги компетенттүүлүк


Предметтик компетенттүүлүк

Маалыматтык ( НК1 )

Өтүлгөн теманы түшүнүү аркылуу кайталап, аң сезимдүү кабыл алуу ( ПК1 )

Социалдык көнүмдөр ( НК 2)

Сабакта берилген тапшырмалар а менен иштей алуу

( ПК 2 )

Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү

( НК3 )

Алган билимин тереңдетүү,кызыгуу,эске тутуу

( ПК 3 )

Сабактын этаптары

Мугалимдин ишмердиги




Окуучулардын ишмердиги

Компетенттүүлүктөр


НК

ПК

1.

Уюштуруу

(3 мин)





ин)

Саламдашуу, Жагымдуу маанай түзүү жана түстүү тегерекчелердин негизинде топторго бөлүнүшөт.


Окуучулар бири-бирине жылмаюу тартуулашат жана топторго бөлүнүшөт.



2.

Үйтапшырмасын

Суроо (5мин)

”Пирамида ” оюну аркуу суроо жана жооп иретинде


1.Геологиялык бөлүнүшү боююняа Түштүк Тяншанга кайсы тоолор кирет.

2.Тескей Алатоосу кайсы структурага кирет?

3.Эраларды атагыла?

С.С.Щулцтун маалыматтарын түшүндүргүлө?

3.Түндүк Тяншань тоо системасына кирген тоолорду картадан ордун аныктап көрсөткүлө?

4.Ортонку Тяншань тоо системасына кирген тоолорду атагыла?

Класстагы үч топко бөлүнгөн окуучулар бири-бирине суроо берүү менен үй тапшырмасын талкуулашат.

НК1

НК2

НК3

НК1

НК2

НК3

3.

Жаңы материалдарды

түшүндүрүү (20 мин)

Кыргызстандын Тяншань жана Памир Алай Тоо системалары төртүнчүлүк(плейстоцен) мезгилинде мөңү-муздардын катмары менен бир нече жолу капталганы окумуштууларга белгилүү.Рельефтин формалары 1800-2000 м. Бийиктиктен жогору бардык жерде кездешет.Окумуштуулардын көп жылдык изилдөөлөрүнүн натыйжасынжда Тяншань жана Памир-Алай тоо системалары төртүнчүлүк (плейстоцен) мезгилинин башталышынын азыркы үстүбүздөгү (голоцен) доорго чейин үч жолу муз каптоолорго учураганы аныкталган.Неотектоникалык көтөрүлүү кыймылы мезозойлук пенеплендин структурасын бююузбай келки бойдон тоолоррду азыркы дэңгээлине байланыштуу катмарлары өзгөчө,Борбодук жана Ички Тяншанда калкан сымал басып калган. М:Сары Жаз,Арабел,Аксай,Алай өрөөндөрүндө анча чоң эмес муз калкандары жжайгашкан.

А.В Штиниковдун маалыматтары боюнча соңку плейстоцендеги акыркы муз каптоо азыркы мезгилден болжол менен 13-13,5 миң жыл илгери өзүнүн максималдуу абалына жеткен.


Окуучулар алган маалыматтарын маанилүсүн системага салып схема түрүндө жазышып отурушат

НК1

НК2

НК3

ПК1

ПК2

ПК3

4.

Сабакты бышыктоо

(6мин)

Суроо жана жооп иретинде

Контур картага байыркы мөңгүлөрдүн таралышын түшүргүлө.

Муз каптоодо калган рельефтин формалары кайсылар?


Окуучулар маалыматтарды жазуу жана угуу менен бирге суроолорго жооп беришет

НК1

ПК1

ПК3

5.

Үй тапшырма

(2мин)

§ 2.3. Байыркы муз каптоолор боююнча окуу мөңгүлөрдүн пайдаболушун аныктоо менен 5тен суроо жазуу.




Маалымат жан контур карта менен иштөө жазуу

ПК3

ПК3

6.

Баалоо

(2мин)

  1. Мактоо сөздөр айтылат.

  2. Активдүү катышууга шыктандырат

  3. Өзүн-өзүү баалоо усулун колдонуу.


Окуучулар билимине ,аракетине жараша бааланат.