ԲԱՑ ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ
20.03.2019 թ.
6-րդ դասարան
Առարկա- Հայոց եկեղեցու պատմություն
Ուսուցիչ` Նարինե Ոսկանյան
Աշակերտների թիվը- 11 աշակերտ / 4- տղա, 7 աղջիկ /
Դասի թեման- Հայոց եկեղեցու տոները. Մարիամ Աստվածածնի վերափոխման տոնը: Խաղողօրհնեք:
Դասի նպատակները
ա/ Ակադեմիական
Իմանա՝ տոնի իմաստը
Կարողանա` ներկայացնել տոնի եկեղեցական բովանդակությունը
բ/ Սոցիալական
Կարողանա տարբերել տոնի շարժական կամ անշարժ լինելը
գ/ Կիրառական
Կառուցողական մտածողության ձևավորում
Կարողանա բացատրել - Խաղողօրհնեք, վերափոխում բառերը
դ/ Զարգացնող
Նպաստել աշակերտների՝ բացատրական ընթերցանության, բանավոր և գրավոր խոսքի, ինքնուրույն մտածողության, հիշողության, ուշադրության ու կամային որակների զարգացմանը։
ե/ Դաստիարակչական
Ձևավորել սեր և հարգանք ազգային-եկեղեցական տոների, ավանդույթների և արժեքների նկատմամբ:
Սեր արթնացնել Հայոց աշխարհի բնության, խաղաղագործության, բերք ու բարիք ստեղծող մարդկանց նկատմամբ:
Կահավորանքը` Հայոց եկեղեցու տոներին նվիրված պաստառ, Մանուկների Աստվածաշունչ
Անհրաժեշտ պարագաներ Դասագիրք, տետր, գրիչ
Ցուցադրական նյութեր – նկարներ
Հիմնական հասկացություններ- Խաղողօրհնեք, վերափոխում
Մեթոդներ Մտագրոհ, Գծակարգ,
Միջառարկայական կապեր- Երաժշտություն, մայրենի
Դասի տիպը – համագործակցային
Դասի ընթացքը՝
ա/ Դասը սկսել աղոթքով
բ/ Հին դասի` հարցում, ամփոփում, ամրապնդում.
1.Ինչու է տոնը կոչվում Համբարձում:
2.Երբ է նշվում Համբարձում, որ տոնից հետո:
3.Ինչպես է ժողովուրդը նշում Համբարձման տոնը:
Խթանման փուլ /5րոպե/ վարժություն բառով
Իմաստի ընկալման փուլ /20 րոպե/
Ինչ է տոնը:
Քանի խմբի են բաժանվում Հայոց եկեղեցու տոները:
Ինչով են տարբերվում շարժական և անշարժ տոները:
Որ տոներն են կոչվում տաղավար:
Ինչ է եկեղեցական տոնացույցը:
բ/Խաչելությունից առաջ Հիսուս Քրիստոսը Հովհաննես առաքյալին է հանձնում իր մորը՝ Մարիամ Աստվածածնին: ըստ ավանդության՝ Քրիստոսի խաչելությունից հետո Մարիամը ապրում է ևս տասնհինգ տարի:
Կշռադատման փուլ /15 րոպե/
ա/Կատարել վարժությունը թեմայով:
բ /Հարցերով ամրապնդել.
Երբ է նշվում Վերափոխման տոնը:
Ով է խաղողագործության սկզբնավորողը Հայոց երկրում::
Եկեղեցական որ տոնի հետ է համընկնում Խաղողօրհնեքը:
գ/ Լրացուցիչ նյութի ընթերցանություն
Կատարել գնահատում։
Հանձնարարել դասը սովորել պատմել, կատարել բառային աշխատանք,
3