СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Բաց դասի պլան`Հայոց Պատմություն

Категория: История

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Բաց դասի պլան`Հայոց Պատմություն»

ԲԱՑ ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ 5


Դասարան X-րդ բնագիտական


Առարկա -հասարակագիտություն


Կահավորում- գրենական պարագաներ, տեսադիտման սարք, համակարգիչ, քարոզչական նկարներ և պաստառներ, թեմատիկ գրականություն, ասույթներ հայրենիքի մասին որոնք նախորոք կփակցվեն դասարանում:



ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՆ

Միգրացիա և թրաֆիքինգ


ԴԱՍԻ ՆՊԱՏԱԿԸ

Զարգացնել աշակերտների մեջ մարդկային հասարակության ամենագլխավոր աղետալի երևույթների մասին համապարփակ ուղենիշային գիտելիքներ

ԴԱՍԻ ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ

Ամրապնդել հասարակության բացերի և դրանց լուծման հնարավոր եղանակաների, տարբերակների, ինչպես նաև դրանցից պաշտպանվելու մասին գիտելիքներ:

Տեղեկություններ հաղորդել թրաֆիքինգ և միգրացիա հասկացությունների, դրանց վերաբերող օրենսդրական ակտերի մասին:

Կարողանալ տարբերակել թրաֆիքինգից պաշտպանվելու եղանակները, ունենալ գիտելիքներ արտերկրում գտնվելու ժամանակ մարդու և քաղաքացու իրավունքների մասին:

Խնդիրների լուծման մասին ձևավորել գիտելիքներ և կարողությունները:


ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ ԿԻՄԱՆԱՆ

Թրաֆիքինգ եզրույթի կարևոր նշանակությունը, նրա բաղադրատարերը: Հայաստանում և արտերկրներում վիճակագրական տեղեկությունների մասին: Միգրացիա հասկացության տեսակները, պատճառները և բնույթը:

ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ ԿԿԱՐՈՂԱՆԱՆ

Անվանել բնորոշել թրաֆիքինգ և միգրացիա հասկացությունները: Կկարողանան մատնանշել անվտագության երաշխիքները Հայաստանում և արտերկրում: Կգիտակցեն քաղաքացիական իազեկ և տեղեկացված հասարակություն ունենալու կարևորությունը:

Կկարողանան հմտորեն իրենց թեմային վերաբերող գիտելիքնրը փոխանցել իրենց շրջապատին:



ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ

Խթանման փուլ (5 րոպե)

Դ

Մարդիկ մեկնում են տարբեր պատճառներով կրոնական, քաղաքական, սոցիալական, կլիմայական:

Միգրանտներին հիմնականում ընդունում են տարբեր երկրների միգրացիոն ծառայությունները կազմվում են փաստաթղթեր …

ասը սկսել բանավոր հարցումով:

Իմաստի ընկալման փուլ (20 րոպե)

Իմաստի ընկալման փուլում կատարել «Վենի դիագրամ» մեթոդը: Դասարանը բաժանել երկու խմբի՝ Միգրացիա և Թրաֆիքինգ: Երեխաները տեղերից բնորոշում, և գրատախտակնի դիագրամի իրենց հատկացված մասում գրում են երևույթի նմանություններն ու առանձնահատկությունները:

«Վենի դիագրամ»

Ինչ տարբերություններ և նմանություններ կան թրաֆիքինգի և միագրացիա հասկացությունների մեջ

թրաֆիքինգ նմանություն միագրացիա





Մարդիկ մեկնում են հիմնականում սոցիալական վատ դրության պատճառով:

Մարդիկ ենթարկվում են շահագործման: Մարդիկ զրկվում են իրենց փաստաթղթերից, և ենթարկվում են թրաֆիկյորին …



Միգրացիան և թրաֆիքինգը լինում են և ներքին և արտաքին:

Երկու դեպքում էլ առկա է սոցիալական գործոնը:

Երկու դեպքում է առկա օտար երկրում դժվարությունների հանդիպելու

միտումը …

















Դասարանում կատարել հարցում ինչ է անհարժեշտ իմանալ արտերկիր մեկնելու համար: Ինչ իրավուքներ ունի Ռուսասատանի Դաշնությունում աշխատանքային միգրանտը: Ինչ նշանակություն ունի անձնագիրը քաղաքացու համար արտերկրում:


Ինչ գիտելիքներ են անհրաժեշտ թրաֆիգինքից պաշտպանվելու համար: Ինչքան է կազմում մարդկանց առևտրից կազմող տարեկան շահույթը: Որ տեղում է գտնվում թրաֆիքինգը իր շահութաբերությամնբ:


Կշռադատման փուլ (17 րոպե)

Դիտել միգրացիային և թրաֆիքինգին վերաբերող ուսոցողական տեսահոլովակներ:

Իմանալ աշակերտների կարծիքը տեսահոլովակի վերաբերյալ:


Կատարել մտագրոհ թևաֆիքինգ և միգրացիա բառերով կշռադատման փուլում:

Գնահատում (3 րոպե)




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!