СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Кыргыз тили белгисиз ат атооч

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Кыргыз тили белгисиз ат атооч»

6- класс . Чын курандын төртү , 2025–жыл кыргыз тили сабагы IV чейрек



Сабактын темасы: Белгисиз ат атооч


Негизги компетенттүүлүктөр

Предметтик компетенттүүлүктөр

  • Маалыматтык

Алган маалыматтарын кабылдап , негизги ойду аныктоо менен алынган маалыматтарын так баяндайт ;


ПК- 1 Тилдик компетенттүүлүк – тилдин системасын, тактап айтканда , тилдин түзүлүшү , анын категориялары тууралуу билимге ээ болуу , орфографиялык жана пунктуациялык сабаттуулукка жетишүү ;

Социалдык- коммуникативдик

Оозеки жана жазуу жүзүндө берилген маалыматтарды кабылдоо менен , өз ара аракеттенүүнү калыптандырат ;


ПК- 2 Кептик компетенттүүлүк – кырдаалдарга жана тилдик нормаларга ылайык жазуу жана оозеки формада карым-катнашты ишке ашыруу , өзүнүн кептик мүмкүнчүлүктөрүн өркүндөтөт ; жана сөздүк корун байытуу , байланыштуу кебин , сүйлөө жазуу маданиятын өркүндөтөт .

Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү аныктоо

Маалыматтан карама- каршылыктарды табат , маселени чечүүнүн жолдорун айтуу менен өз пикирин далилдейт .

ПК – 3 Маданий компетенттүүлүк– тилдин улуттук – маданий өзгөчөлүгүн үйрөнөт , тил аркылуу элдин улуттук баалуулуктарын таанып – билет , элдик этномаданий лексиканы өздөштүрөт .




Сабактын максаты:


Көрсөткүчтөр :

Жогорудагы максаттар ишке ашат , эгерде окуучу :

1.Билим берүүчүлүк :

Окуучулар белгисиз ат атооч боюнча түшүнүк алышат.

--эгерде ат атоочтордун бөлүнүшүн санап

бере алса;

--ага мисалдарды туура келтирсе;

--белгисиз ат атоочтун эрежесин айтып берсе;

2.Өнүктүрүүчүлүк :

Сүйлөм ичинде белгисиз ат

атоочторду таап, көнүгүүлөрдү иштеп , талдай алышат.

-темага ылайык машыгуучу көнүгүүлөрдү аткара алса ;

--ат атоочтордун ар биринин суроолорун

айтып берсе;

--түзгөн сүйлөмдөр, келтирилген мисалдар туура, так берилсе;

3. Тарбия берүүчүлүк:

Кыргыз элинин баалуулуктарын сактоого тарбияланышат.

-тексттеги сөздөрдү сабаттуу жазып , өзүнүн пикирин далилдей алса ;

--белгисиз ат атоочторду катыштырып сүйлөм түзсө ;


Сабактын тиби : Жаңы билимди өздөштүрүү сабагы

Сабактын жабдылышы : Аттардын жабдыктары , сүрөттөр , ырлар , видео материалдар, презентация

Окутуу усулу : интерактивдүү , таанып – билүүчүлүк усул

Предмет аралык байланыш : кыргыз адабияты , тарых , математика









САБАКТЫН ЖҮРҮШҮ:

Сабактын

этабы

Мугалимдин иш-аракети

Окуучулардын

иш-аракети

Баалоо

Окуучуларда калыптануучу компетенттүүлүктөр


Уюштуруу учуру

( 3 мүнөт)

*Окуучулар менен саламдашып , толуктап класстын тазалыгын көзөмөлдөп , сабакка даярдоо .


Сабакка жагымдуу маанай түзүү

Замана кандай кары,кандай керең,

Закымдап учкан сайын түбү терең...

Ошондой унутулгус бир күндөрдө,

Кыргыздан Толубай сынчы өткөн экен .

Толубай деп,Толубай атын салт кылган бар,

Не билсин ал жөнүндө жаш уландар.

Суусаган таттуу жомок ширесине ,

Сөз кылат тамшанышып ,карыялар.

Кайсыл чыгармадан алынды ?.(окуучулар жооп беришет).

Ушул теманын негизинде окуучуларды 2 топко бөлүп алынат.

1-топ Боз жорго

2-топ Жибек көкүл

Окуучуларга баалоо системасын түшүндүрүү




Окуучулар мугалим менен саламдашат , сабакка даярданышат .

*Алтын эрежени эске алышат



Эң жакшы !

НК

ПК







НК-2-3














ПК-1-2-3








Үй тапшырмасын

текшерүү

( 5 мүнөт )


Үй тапшырманы тесттик суроолор аркылуу текшерүү .

Word wall сайтында тест аткарылат.





Окуучулар тесттик суроолорго жооп беришет.

Үй

тапшырмасы

бааланат

Ат жабдыктары болгон жүгөн, ооздук,чылбыр менен казыкка байланат.


Өтүлгөн темаларды кайталоо

( 3 мүнөт )

Ат атооч маанисине карай канчага бөлүнөт, ар биринин эрежесин айтын берип, мисалдар келтиргиле.


Суроолорго активдүүлүк менен жооп беришет .




Жакшы !



Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү

( 10 мүнөт )














Кийинки тапшырмага көңүл бурабыз.Сүйлөмдү толуктоо аркылуу жаңы теманы табуу. Word wall сайтында көнүгүү аткарылат.

1.Белгисиз ат атоочторго: кайсы бир, кимдир бирөө, алда кандай, алда эмне, алда ким, качандыр бир, кандайдыр бир, бир нерсе, кай бир, кээ бир, бирдеме, балан-түкүн, баланча- түкүнчө деген ж. б. сөздөр кирет.2. Белгисиз ат атоочтор сурама ат атоочтор менен бир жана алда деген сөздөрдүн айкалышы аркылуу, кээде сурама ат атоочторго -дыр мүчөсү уланып да жасалат: кандайдыр бир, кимдир бирөө, качанкы бир, качандыр бир, кимгедир, кимдендир.

М и с а л ы, Кимгедир каарын төгүп, кандайдыр шек санагандай. Бөлмөгө алда кимдер кирип-чыгып, кимдир бирөөнүн тыңшап турганын байкап жаттым. 3.Заттардын, кубулуштардын жана алардын ким-эмне экендигин, сан-өлчөмүн, сын-сыпатын, ордун, мезгилин так көрсөтпөстөн, болжолдоп, бүдөмүк, күдүк көрсөтүүчү ат атоочтор белгисиз ат атоочтор деп аталат.



Белгисиз ат атоочтор сүйлөмдө төмөндөгүдөй

синтаксистик

милдетти аткарат:

Ээлик: Кимдир бирөө келди. Кээ бирлери чыгып сүйлөштү.

Аныктоочтук: Кай (кээ) биринин колунда китеп, кай биринин колунда портфель бар.

Толуктоочтук: Бир иерсени (бирдемкени) айтканы турам.




Сүйлөмдөрдү түзүшөт.




Калыптандыруучу баалоо




Кайтарым байланыш



Сөз менен баалоо


Тердик анын үстүнөн токум жабылат.








НК-1-2-3

















ПК-1-2-3





Көнүгүү иштөө

( 14 мүнөт )

396 – көнүгүү

Сүйлөмдөрдөн белгисиз ат атоочторду көчүрүп жазгыла. 2) Ага кандай сөздөр кирерин жана кандай жолдор менен жасаларын түшүндүргүлө.

1.Энем бирдемелерди айтып жаткан Орозматты тиктеди.2.Кандайдыр бир шумдук болорун кайдан билдик,Жер -Эне.3.Алар алда кайда узап кетишти.4.Карыя качанкы бир өткөн окуяны айтып олтурду.

Нейрогимнастика жасашат.

397-көнүгүү .Сүйлөмгө синтаксистик талдоо жүргүзүшөт.

1Кай бири келе баштады.

2.Кээ бирлери чыгып сүйлөштү.

3Бир убакта кимдир бирөөнүн дабышы угулду.

4.Алар бир нерсени айтканы турушат.



396-көнүгүүнү аткарышат





Оозеки сүйлөмдөрдү түзүшөт .



Калыптандыруучу

баалоо

Ат жабдыгы жазы менен жабылат.







НК-1-2-3



Ар бир окуучу өзүн-өзү баалашат.

Ат жабдыгы ээрди коюп,

куюшканды тагып,

басмайыл менен байлайбыз.



ПК-2-3


Сабакты

бышыктоо :

( 5 мүнөт )

Бүгүнкү сабакта эмнелерди

билдиңер ? Демек белгисиз ат атооч боюнча викториналык оюн ойнойбуз.Word wall сайтында викториналык оюн ойнотулат.

Сабактын максаты :бүгүнкү сабакта биз белгисиз ат атооч боюнча түшүнүк алдык

.Бүгүнкү сабакта сүйлөмдөрдүн ичинде белгисиз ат атоочту таптык,көнүгүүлөрдү иштеп талдай алдык.

Кыргыз элинин баалуулуктарын сактоого тарбияланышат.

Жалпы баалоо :эми топко көңүл буралы .Кайсыл топтун аты толугу менен токулду?

Жеке баалоо:Топтун мүчөлөрүн карагыла.

Ким канча күлүккө ээ болду?




Суроолорго активдүүлүк менен жооп берүүгө аракеттенишет .

Азаматсыңар !

Ат жабдыктары болгон көрпөчө жаап,ээрдин артындагы бөктөрүнчөк-тү орнотобуз.Басмайыл менен байлайбыз.






НК-2-3






ПК-2-3


Оозеки жообу бааланат


Тапшырма

берүү :

( 2 мүнөт )

398-көнүгүү

  1. Төмөнкү белгисиз ат атоочторду катыштырып сүйлөмдөрдү түзгүлө.

Бир нерсе,кимдир бирөө ,кандайдыр бир ,кайсы бирөө,кээ бирлери ,бирдеме,алда ким


Үйгө берилген

399-көнүгүүнү аткаруу шарты боюнча түшүнүк алышат .

Жакшы !






ПК-1-2-

3













НК-2-3



Баалоо

( 3 мүнөт)


Окуучулардын билимин баалоонун талаптары:

--көнүгүүнү тапшырма боюнча туура аткаруусу;

--орфографиялык сабаттуулугу;

--тыныш белгисин туура коюшу;

--берилген суроолорго жоопторунун тактыгы.

Сабакка активдүү катышкан окуучулардын жалпы билимин эске алуу менен баалап , күндөлүктөрүнө баа коюп берүү







Күндөлүктөрүнө баа койдурушат .



Жалпы билимин эске алуу менен мугалим баалайт .