СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Билимдерди колдонуу сабагы

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Билимдерди колдонуу сабагы»

Текшерилди:________ООБ: Байдөөлөтов Д. Күнү,айы____ 5 - класс.

Сабактын темасы: Оң жана терс сандарды кошуу жана кемитүүгө карата мисал

иштөө.


Негизги компетенттүүлүк:



Предметтик компетенттүүлүк:

Компетенттүүлүктүн сыпаттамасы


1




Маалыматтык (НК-1).

1

Эсептөөчүлүк. (ПК-1).

Сандар м-н ариф-к амал-ы жүр-ү туют-н сандык маан-н эсептей алуу

2

Аналитикалык-функционалдык (ПК-2)

Туюнт-н,функ-дын каси-н билуу, тенде-ди бараб-ды систе-ды чыгара билуу.

2

Социалдык коммуникативдик(НК-2)

3

Көрсөтмөлүү-образдык (ПК-3).

Геометриялык фигуралардын касиетин билүү,графигин чийүү.

3

Өзүн-өзү уюштуруу жана проблеммаларды чечүүчү (НК-3).

4

Статистика-ыктымалдык.(ПК-4)

Көптүктөр менен амалдарды жургүзүү,ыктымалдуулуктун негизги касиеттерин билүү.

Сабактын тиби:Билимдерди колдонуу жана билгичтик көндүмдөрдү калыптандыруу

сабагы.

Сабактын максаты: 5.2.1.1Оң жана терс сандарды кошууну жана кемитүүнү үйрөнүшөт

1

Когнитивдик:

Эрежеге таянып кошууну жана кемитүүнү аткарышат.

2

Жүрүм- турумдук:

Так,туура жазууга жана адам укуктарын сыйлай алышат.

3

Баалуулук.

Алган билимин турмушта колдоно алышат.

Сабактын күтүлүүчү натыйжасы:

Репродуктивдүү (3).

Продуктивдүү (4).

Креативдуу (5).

Эрежени так-туура айта алса жана мисалдарын эептей алышса.

Ой жүгүтүү менен эрежени туура колдонуп эсептей алса.

Өз алдынча иштей алышса.



Сабактын усулу: Эки бөлүктүү күндөлүк, Ротация,Кубик.Инсерт.

Сабактын формасы: Жеке жупта жана топто иштөө.

Көрсөтмөлүүлүк каражаттары:Окуу китеби,оюн сөөкчөсү,Карточка,Батман,Түстүү маркер

Сабактын сүрөттөлүшү:




Сабактын этабы:

Убакыт:



Мугалимдин ишмердүүлүгү:



Окуучунун ишмердүүлүгү:

Баалоо:

Компетенттүүлүк


1


Уюштуруу:

а) жагымдуу маанай тузуу.

б) мээ чабуулу.


5 мүн

Китеп билим булагы”-демекчи балдар ким китепти көп окуйт.

Ар бирибиз окуган китерибизди шакекче оюну менен айтып чыгабыз.





НК-3

ПК-1


2


Окуучуларды сабакка багыттоо.


5 мүн

Оң жана терс сандарды кошуу жана кемитүүнү үйрөнгөнбүз. Ошол сандарды биз эки бөлүктүү күндөлүккө туурасын жана катасын бөлүп жазабыз.

-2+5=-3;-8-2=6;3-7=-4;2-6=-4

Туура

Туура эмес

3-7=-4

2-6=-4

-2+5=-3

-8-2=6






ПК-2

НК-3