СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

"Бір атомды қаныққан спирттер" ашық сабақ жоспары

Категория: Химия

Нажмите, чтобы узнать подробности

Органикалық заттардың құрамында оттек бар жаңа тармағы туралы түсінік бере отырып, функционалдық топ ұғымына анықтама беру. Оқушыларға оттекті органикалық қосылыстардың негізгі қасиеттерімен таныстыру, спирттер туралы ұғым қалыптастыру,спирттердің қандай мақсатта қолданылатынын түсіндіру.

Просмотр содержимого документа
«спирттер ашыj сабаj Office Word (3)»



ҚЫЗЫЛОРДА ОБЛЫСЫНЫҢ БІЛІМ БАСҚАРМАСЫ

И. Әбдікәрімов атындағы Қызылорда аграралық техникалық колледжі

Ауылшаруашылық бөлімшесі


Бекітемін Бекітемін

Колледж әдіскері Директордың оқу ісі

____________ Аймбетова Э.С. жөніндегі орынбасары

«__»____________ 2017 ж. _____________ Ермұхан Б.Б.


«Жаһандық бәсекеге қабілетті білімділер өнерімен өрлейді» онкүндігі 06-16.03.2017ж. химия және биология пәндері бойынша АШЫҚ САБАҚ ЖОСПАРЫ




Тақырыбы: Бір атомды қаныққан спирттер.Спирттердің адам ағзасына әсері

Оқытушы: Асанбекова З,Смайлова С

Тобы: РС-16о

Күні: 07.03.2017ж

Өтілетін орны: 102 ауд

Уакыты: II пар, сағ 1010

Ашық сабақ жоспары «Ауылшаруашылық пәндер» пәндік әдістемелік комиссиясы

отырысында қаралып, мақұлданды

Хаттама №____ «____» ___________2017 ж.

ПӘК төрайымы:___________ Жунусова Н

Қызылорда 2017ж


Сабақ жоспары


Пәні

Химия және биология

Тобы

РС-16о

Күні

07.03.2017 ж

Сабақтың тақырыбы:

Бір атомды қаныққан спирттер. Спирттердің адам ағзасына зиянды әсері

Сабақтың мақсаты:

а) білімділік

Органикалық заттардың құрамында оттек бар жаңа тармағы туралы түсінік бере отырып, функционалдық топ ұғымына анықтама беру. Оқушыларға оттекті органикалық қосылыстардың негізгі қасиеттерімен таныстыру, спирттер туралы ұғым қалыптастыру,спирттердің қандай мақсатта қолданылатынын түсіндіру.

ә) тәрбиелік :

Салауатты өмір салтын насихаттау, спирт өнімдерінің құрамындағы химиялық заттардың адам денсаулығы үшін маңызын көрсету,жаман әдеттен сақтандыру.Денсаулығын сақтай білуге,ел келешегін бүгіннен ойлауға жетелеу.

б) дамытушылық:

Заттардың қасиеттері олардың құрылысына тәуелді екендігіне көз жеткізу, құрылысындағы, қасиеттеріндегі негізгі ерекшеліктерін ажырата білу қабілетін дамыту.Ой шақыра білу,жеке,жұптасып,шағын жұмыс істеуге дағдыландыру

Сабақтың типі:

теориялық

Сабақтың түрі:

аралас сабақ

Сабақта қолданылатын технологиялар:

Сын тұрғысынан ойлау мен жазу технологиясы.


Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер:

Тақтамен жұмыс, талдау, сұрақ-жауап әдісі, рефлексия, ойын технологиясы түсіндіру, сұрау, есептер шығару, РАФТ әдісі, СТО әдісінің элементтері.


Қолданылатын құралдар:

Интерактивті тақта, тарапта парақтары, бағалау бланкі, көмекші қосымшалар, бейнероликтер, есептер жинағы, этил спирті, метил спирті, кеспе қағаздары


Қолданылатын әдебиеттер:


Темірболатова Ә, Нұрахметов Н, Химия 2007ж

Қасымбаева Т, Мұханбетжанов К Жалпы биология 2010 ж

Дидактикалық материалдар кешені.

Интернет ресурстары.


Пән аралық байланыс:

Күнделікті өмірмен, медицинамен, физикамен, математикамен, қазақ тілімен;




САБАҚТЫҢ КЕЗЕҢДЕРІ

ОҚЫТУШЫНЫҢ ІС – ӘРЕКЕТТЕРІ

ӘДІС-ТӘСІЛДЕР

СТУДЕНТТЕР ІС-ӘРЕКЕТІ

КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕ

І. Ұйымдастыру кезеңі


1.1.Ұйымдастыру жұмыстары.

Аудитория тазалығын, студенттердің,оқу құралда-рының түгел-дігін тексеру. Студенттерді топқа бөлу


1.Шаттық шеңберін құру оқушылар бір-біріне тілек айту.

2. Оқушыларды топқа бөлу (үш тіл арқылы)


3. Оқушыларға бағалау ретімен таныстыру

4. Оқушыларға сабақтын мақсат-міндеттерін түсіндіру

Оқушылар, бүгінгі сабақта берілетін сұрақтар өткен тақырыптарды қамти отырып, сіздердің білім, біліктеріңізді тексеруге бағытталады Өткен сабақта бөлінген рет бойынша 3 топ болып орналастық па?

(оқушылар үш топқа болінеді , топтардың басшылары сайланады).

Кімнің дәлелді немесе дәлелсіз түрде сабаққа қатыспағанын түгендейік.



Шаттық шеңберін құру, топқа бөлу, критериалдық бағалау.


Амандасып, топ әкімі кімнің сабаққа келмегенін мәлімдейді. Оқу құралдарын дайындап, топқа бөлініп отырады.


Студенттердің толық сабаққа ден қоюы,

1.2. Үй тапсырмасын сұрап, бекіту.

1.Қазақстан Республикасы үшін, отынның басты көздері атауларын «жасырын сөз» кестесінен табу керек.

Итұшымкбыу

орауйтезруф

ағубиклекон

башиквәзэй

еғидскөмірд

ногжажыітә

гааэыецлай

шсзоплмұнд



2.Көп нүктені кім біледі?

Отынның агрегаттық күйлері және өнімдерін жазу

Отынның агрегаттық күйлері өнімдері

1.қатты..................

2.................бензин, керосин, соляр майы

3.газ тектес............




3.Суреттерді сөйлетейік



Интерактивті тақтамен жұмыс


Оқушылар «Жасырын сөз» тапсырмасында жасырылған сөздерді тауып, жазу керек.

«Кім көп біледі» ойынында қатты,сұйық,газ тектес отын түрлерін жазу «Суреттерді сөйлетейік» берілген суреттерден ойларын жазужәне оны қорғау.


Үй тапсырмасы бойынша оқушылардың білімін тексеру, бағалау. Өткен тақырыпты нақты меңгергендігі;



















1.3.Қызығушылығын ояту

Оқушылар назарын тақтаға аудару.

Алкогольдік өнімдер жайлы видеоны қою

Оқушылар осы видеодан не көрдіңдер (арақ-шарап туралы, оның жасалу технологиясы жайлы, пайдасы ,зияны туралы айтылды)

  1. Елімізде өндірілетін арақ –шараптың түрлері.

  2. Жасалу технологиясы.

  3. Елге пайдасы қандай?

Оқушылар жауаптарын тыңдап, толықтыру

Олай болсы, бүгінгі өтетін жаңа сабағымыз

Бір атомды қаныққан спирттер.Спирттердің адам ағзасына әсері


Сұрақ – жауап әдісі

Сұрақтарға жауап беру

Оқушылар видеоны көріп ойын тұжырымдау


ІІ. Жаңа мағынаны тану кезеңі


Сабақ жоспары





1.Спирттің шығу тарихы

2.Бір атомды қаныққан спирттердің құрылысы, гомологтық қатары

3.Бір атомды қаныққан спирттердің физикалық қасиеттері

4.Бір атомды қаныққан спирттердің химиялық қасиеттері

5.Спирттердің адам ағзасына әсері, пайдасы, зияны, қолданылуы



СТО әдісімен

1.Қойылған сұрақтарға дұрыс жауап беру арқылы жаңа тақырыпты оқушының өздігінен табуы;

Бүгінгі тақырыптан алған білімдері ,үш тілді меңгерулері де тексеріледі.




Пікір-таласқа түседі.


Жаңа материалды студенттер меңгеріп,өзара талдай алады, ұжымдасып жұмыс істеуді және бірін-бірі тыңдап, түсіне білуді үйренеді. Оқушылардың шығармашылық қабілеті дамиды.


.


2.1. Ой қозғау.


Үш топқа спирттердің пайдасы зияны қолданылуы жайлы плакатқа сызып, қорғау


Арақ жайлы термені тыңдату


Постер әдісі






Әр топтың оқушылар берілген тапсырма бойынша жаинақтаған ойларын плакатка сызу

Нақты пікірлерін айтып,белгілі бір мәселені талдап, шешуді үйренеді



2.2 Сергіту сәті

Оқушыларға ән қойылу барысында, шеңбер құрау арқылы бір-бірінің арқасына стикерге білетін химиялық элементтерінің таңбаларын жазу.

Таңбалар жазылған стикерді жеміс ағашына жапсыру.

Галерея әдісі. Оқушылардың не нәрсеге болсада, ұжымдасып шығармашылық идеяларды таныту мақсатында жұмыс жасау

Шығармашылық өнерлерін көрсету;

Оқушыларды сергіту сәтінде дем алу, көңілдерін көтеру;



ІІІ. Сабақты пысықтап, бекіту.

3.1. Жаңа тақырыпты қорытындылау

«Өз орындарын табу» ойыны бойынша сабақты қорытындылау.

1.Реакция теңдеулерінің орнына қажетті реагенттерді қою

2.Реакцияларды орнына қою

3.Формулаларды атына сәйкестендіру


«Картотеканы толтыру»(есеп шығару біліктілігін дамыту)

1.Есептегі керекті сандарды табу

2.Есептің шешуі беріледі, берілгенін табу

3.Есептегі керекті сандарды табу


«РАФТ»әдәсәі арқылы оқушыларға тақырыптар беру

(роль, аудиория, форма, тақырып) 1. Спирт 2. Мұнай 3. Өсімдік.


Рефлекция. Оқушылардың өз пікірлерін сергіту сәтінде сурет салған суреттеріне іледі.



РАФТ әдісі, Картотекамен жұмыс, сәйкестендіру.



Реакция теңдеулерін тақтаға жазылады, жауап береді, есептер шығарады; РАФТ әдісі арқылы тапсырманы орындау.

Қарапайымнан күрделі сұрақтарға ауыса отырып, пікірлесе отырып, студенттердің ой тұжырымы қалыптасады.









3.2.Үй тапсыр-масын беру

1. 8.2, 8.3.

2. Жаттығулар мен есептер 169 - бет, тест құрастыру.


Ізденіс жұмысы арқылы бағдарламасы бойынша спирттердің хияилық қасиеттерін, қолданылуы, ағзаға әсерін оқу .

Есеп шығару бағытта берілген үй тапсырмалары студенттердің өз бетінше ізденуге бейімдейді.

Білімді бағалау

Оқушылардың танымдық және білімділік қабілеттері, белсенділігін ескере отырып бағалау. Әр топқа сабақ барысында білімдері мен белсенділігі үшін берілген ұпай санын есептеп, бағалау.



Оқушылардың сабақ барысында білімдері және белсенділіктері үшін алынған туларды есеп алады;

Оқушылардың белсенділігі;

Сабақты қорытындылау.

Қорытынды сөз: Алдағы келе жатқан аналар мейрамы құтты болсын дей отырып, сабақтың аяқталуын хабарлаймын. Сау саламатты болыңыздар!





Сабақ жоспарында өзгертулер мен толықтырулар болуы мүмкін.


Оқытушылар ___________ Асанбекова З.К.

___________ Смайлова С.А


















Просмотр содержимого презентации
«СПИРТ СЛАЙД»

Қаныққан бір атомды спирттер құрамы, құрылысы, изомері Пән мұғалімі:

Қаныққан бір атомды

спирттер құрамы, құрылысы, изомері

Пән мұғалімі:

Сабақтың мақсаты Оттекті органикалық қосылыстар жайлы мәлімет бере отырып бір атомды спирттер, құрамында – ОН тобы бар көмірсутектердің туындысы екенімен танысу. Спирттерде болатын функционалдық топ және оның спирттердің қасиетіне әсерін, жалпы формуласын, ережесін білу спирттердің изомерін жазып оны халықаралық атау жүйесімен атай білу.

Сабақтың мақсаты

Оттекті органикалық қосылыстар жайлы мәлімет бере отырып бір атомды спирттер, құрамында – ОН тобы бар көмірсутектердің туындысы екенімен танысу. Спирттерде болатын функционалдық топ және оның спирттердің қасиетіне әсерін, жалпы формуласын, ережесін білу спирттердің изомерін жазып оны халықаралық атау жүйесімен атай білу.

Сабақтың барысы: Жаңа сабақты оқып үйрету. Сабақтың өтілу реті. Жіктелуі мен Атаулары мен Физикалық гомологы изомериясы қасиеттері СПИРТТЕР Химиялық қасиеттері Алу Қолданылуы жолдары

Сабақтың барысы:

Жаңа сабақты оқып үйрету. Сабақтың өтілу реті.

Жіктелуі мен

Атаулары мен

Физикалық

гомологы

изомериясы

қасиеттері

СПИРТТЕР

Химиялық

қасиеттері

Алу

Қолданылуы

жолдары

Спирттердің жіктелуі мен гомологы Спирттер дегеніміз – молекуласында көмірсутек радикалымен байланысқа бір немесе бірнеше функционалдық гидроксил тобы бар органикалық заттарды айтамыз. Спирттердің жалпы формуласы: R-OH немесе C n -H 2n+1 OH СПИРТТЕР Көп атомды Бір атомды CH 3 -OH Метанол CH 3 -CH 2 -OH Этанол СH 2 -CH 2 CH 2 -CH-CH 2 OH OH OH OH OH Этиленгликоль Глицерин

Спирттердің жіктелуі мен гомологы

Спирттер дегеніміз – молекуласында көмірсутек радикалымен байланысқа бір немесе бірнеше функционалдық гидроксил тобы бар органикалық заттарды айтамыз. Спирттердің жалпы формуласы:

R-OH немесе C n -H 2n+1 OH

СПИРТТЕР

Көп атомды

Бір атомды

CH 3 -OH

Метанол

CH 3 -CH 2 -OH

Этанол

СH 2 -CH 2 CH 2 -CH-CH 2

OH OH OH OH OH

Этиленгликоль Глицерин

Спирттер Ароматты Қанықпаған Қаныққан СH 2 =CH-OH CH 3 -CH 2 -OH   Винил спирті Этил спирті  CH 2 -OH Бензил спирті

Спирттер

Ароматты

Қанықпаған

Қаныққан

СH 2 =CH-OH

CH 3 -CH 2 -OH

Винил спирті

Этил спирті

CH 2 -OH

Бензил спирті

Формуласы Аттары CH 3 OH C 2 H 5 OH - Метанол, метил спирті C 3 H 7 OH - Этанол, этил спирті C 4 H 9 OH  Пропанол, пропил спирті  Бутанол, бутил спирті  Пентанол, пентил спирті  Гексанол, гексил спирті  Гектанол, гектил спирті C 5 H 11 OH C 6 H 13 OH C 7 H 15 OH

Формуласы

Аттары

CH 3 OH

C 2 H 5 OH

- Метанол, метил спирті

C 3 H 7 OH

- Этанол, этил спирті

C 4 H 9 OH

  • Пропанол, пропил спирті
  • Бутанол, бутил спирті
  • Пентанол, пентил спирті
  • Гексанол, гексил спирті
  • Гектанол, гектил спирті

C 5 H 11 OH

C 6 H 13 OH

C 7 H 15 OH

2. Атаулары, изомері ИЮПАК халықаралық атаулар жүйесі бойынша спирттерді көмірсутектердің атына – ол деген жұрнақ қосып атайды. Функционалдық ОН тобы байланысқан ең ұзын тізбек таңдап алынып, көміртек атомдарын гидроксил тобы жақын орналасқан жағынан бастап нөмірлейміз:  CH 3  5 4 3 2 1 4 3 2 1 CH 3 -CH-CH-CH-CH 3 CH 3 - C - CH - CH 3    CH 3 CH 3 OH CH 3 OH 3,4 – диметилпентанол -2 3,3 – диметилбутанол -2

2. Атаулары, изомері

ИЮПАК халықаралық атаулар жүйесі бойынша спирттерді көмірсутектердің атына – ол деген жұрнақ қосып атайды. Функционалдық ОН тобы байланысқан ең ұзын тізбек таңдап алынып, көміртек атомдарын гидроксил тобы жақын орналасқан жағынан бастап нөмірлейміз:

CH 3

5 4 3 2 1 4 3 2 1

CH 3 -CH-CH-CH-CH 3 CH 3 - C - CH - CH 3

CH 3 CH 3 OH CH 3 OH

3,4 – диметилпентанол -2 3,3 – диметилбутанол -2

Спирттердің изомері Көміртек қаңқасының құрылысына  СH 3 – CH 2 - CH 2 - CH 2 - OH бутанол -1 2. Көмірсутек тізбесіндегі гидроксил тобының орнына байланысты  CH 3 - CH 2 - CH 2 - CH – CH 3 пентанол -2     ОН 3. Класаралық изомерлену  СН 3 - О – С 2 Н 5 метил - этил эфирі

Спирттердің изомері

  • Көміртек қаңқасының құрылысына

СH 3 – CH 2 - CH 2 - CH 2 - OH бутанол -1

2. Көмірсутек тізбесіндегі гидроксил тобының орнына байланысты

CH 3 - CH 2 - CH 2 - CH – CH 3 пентанол -2

ОН

3. Класаралық изомерлену

СН 3 - О – С 2 Н 5 метил - этил эфирі

3. Алынуы Көмірсутектердің галоген туындыларынан алу:  С 2 Н 5 Br + HOH C 2 H 5 OH + HBr 2. Қанықпаған көмірсутектерді гидратациялау арқылы алу: H 2 C= CH 2 + H 2 O H+ CH 3 - CH 2 OH 3. Метанолды өнеркәсіпте алу: СО + Н 2  Р.t.кат СН 3 ОН 4. Этанолды көмірсуларды ашыту арқылы да алады:  С 6 Н 12 О 6  ферменттер 2 С 2 Н 5 ОН + 2СО 2 Глюкоза этанол

3. Алынуы

  • Көмірсутектердің галоген туындыларынан алу:

С 2 Н 5 Br + HOH C 2 H 5 OH + HBr

2. Қанықпаған көмірсутектерді гидратациялау арқылы алу:

H 2 C= CH 2 + H 2 O H+ CH 3 - CH 2 OH

3. Метанолды өнеркәсіпте алу:

СО + Н 2 Р.t.кат СН 3 ОН

4. Этанолды көмірсуларды ашыту арқылы да алады:

С 6 Н 12 О 6 ферменттер 2 С 2 Н 5 ОН + 2СО 2

Глюкоза этанол

4. Химиялық қасиеттері Спирттердің сілтілік және сілтілік жер мемалдармен әрекеттесуі  2С 2 Н 5 ОН + 2Na 2С 2 H 5 ONa + H 2 2. Жануы  С 2 Н 5 ОН +3О 2 2 СО 2 + 3Н 2 О 3. Спирттердің тотығу біріншілік спирттердің тотығуы:  О О СН 3 – СН 2 – ОН (о) СН 3 – С (о) - СН 3 -С  этанол -Н2О Н ОН сірке қышқылы Екіншілік спирттің тотығуы: СН 3 - СН – СН 3 (О) СН 3 –С – СН 3  ОН -Н 2 О ОН Пропанол -2 ацетон

4. Химиялық қасиеттері

  • Спирттердің сілтілік және сілтілік жер мемалдармен әрекеттесуі

2 Н 5 ОН + 2Na 2С 2 H 5 ONa + H 2

2. Жануы

С 2 Н 5 ОН +3О 2 2 СО 2 + 3Н 2 О

3. Спирттердің тотығу біріншілік спирттердің тотығуы:

О О

СН 3 – СН 2 – ОН (о) СН 3 – С (о) - СН 3

этанол -Н2О Н ОН сірке қышқылы

Екіншілік спирттің тотығуы:

СН 3 - СН – СН 3 (О) СН 3 –С – СН 3

ОН -Н 2 О ОН

Пропанол -2 ацетон

4. Спирттердің дегидрленуі: О СН 3 – СН 2 – ОН Cu T СН 3 - С + Н 2  Н 5. Галоген сутектерімен әрекеттесуі С 2 Н 5 ОН + НBr 2C 2 H 5 Br + H 2 O Этанол бромэтан 6. Дегидратациялану:  Н Н  H 2 SO 4 конц  Н - С - С - Н Н 2 С = CH 2 +H 2 O  H OH 170 0 C 7 Эфирленуі: н 2 SO 4  C 2 H 5 OH + HOC 2 H 5 C 2 H 5 - O- C 2 H 5 + H 2 O

4. Спирттердің дегидрленуі: О

СН 3 – СН 2 – ОН Cu T СН 3 - С + Н 2

Н

5. Галоген сутектерімен әрекеттесуі

С 2 Н 5 ОН + НBr 2C 2 H 5 Br + H 2 O

Этанол бромэтан

6. Дегидратациялану:

Н Н H 2 SO 4 конц

Н - С - С - Н Н 2 С = CH 2 +H 2 O

H OH 170 0 C

7 Эфирленуі: н 2 SO 4

C 2 H 5 OH + HOC 2 H 5 C 2 H 5 - O- C 2 H 5 + H 2 O

5. Қолданылуы Машина Еріткіш моторына Синтез СПИРТТЕР Ішімдік Медицинада Каучук өндірісі Сірке қышқылы формальдегид Парфюмерия

5. Қолданылуы

Машина

Еріткіш

моторына

Синтез

СПИРТТЕР

Ішімдік

Медицинада

Каучук

өндірісі

Сірке қышқылы

формальдегид

Парфюмерия

ЕРІТКІШ  О Н- С  Н формальдегид  О Н- С  ОН Құмырсқа қышқылы СН 3 ОН СН 3 Сl хлорметан Пластмсса Отын

ЕРІТКІШ

О

Н- С

Н

формальдегид

О

Н- С

ОН

Құмырсқа

қышқылы

СН 3 ОН

СН 3 Сl

хлорметан

Пластмсса

Отын

Еріткіш Көксағыз Медицинада Отын Тамақ өнеркәсібі C 2 H 5 OH Пластмасса Бояулар Парфюмерия

Еріткіш

Көксағыз

Медицинада

Отын

Тамақ

өнеркәсібі

C 2 H 5 OH

Пластмасса

Бояулар

Парфюмерия

6. Сабақты қорыту Заттың құрылымдық формуласын жаз.  А) пропанол - 1  Ә) 2,2 – диметилбутанол -4  Б) 2,3,4,5 – тетраметилгексантриол -1,4,6  В) 2- метилпропанол -2 2. “Тік пе қиғаш па?” Спирттерді табу СН 2 - СН 2 С 2 Н 4 Сl  ОН ОН С 2 Н 5 ОН CH 2 -CH 2- CH 2 С 3 Н 6 СО 2 СН 4  ОН ОН ОН CH 2 -CH - CH  – СН 2  ОН ОН ОН - ОН 3. Өзгеріс шешу: С 2 Н 4 С 2 Н 5 Сl C 2 H 5 OH CO 2

6. Сабақты қорыту

  • Заттың құрылымдық формуласын жаз.

А) пропанол - 1

Ә) 2,2 – диметилбутанол -4

Б) 2,3,4,5 – тетраметилгексантриол -1,4,6

В) 2- метилпропанол -2

2. “Тік пе қиғаш па?” Спирттерді табу

СН 2 - СН 2

С 2 Н 4 Сl

ОН ОН

С 2 Н 5 ОН

CH 2 -CH 2- CH 2

С 3 Н 6

СО 2

СН 4

ОН ОН ОН

CH 2 -CH - CH – СН 2

ОН ОН ОН - ОН

3. Өзгеріс шешу: С 2 Н 4 С 2 Н 5 Сl C 2 H 5 OH CO 2

5. Сәйкестік тесті 1. 2СН 3 ОН +3О 2 А) ... С 2 Н 5 ОNa + H 2 2. C 2 H 5 OH + CuO B) … C 4 H 8 + H 2 O 3. C 4 H 9 OH C) … C 3 H 7 Br + H 2 O  о 4. 2C 2 H 5 OH +2 Na D) … CH 3 – C +H 2 O + Cu  н 5.C 3 H 7 OH + НBr E) … 2CO 2 + 4H 2 O 6. Есеп шығару дағдысын қалыптастыру. 4 г этил спирті жанғанда қанша көлем (қ.ж) СО 2 түзіледі? Бер:     Шешуі: M(C 2 H 5 OH) =4 г С 2 Н 5 ОН+3О 2 2СО 2 + 3Н 2 О т/к v (CO 2 )- ? 7. Үйге тапсырма: Спирттер

5. Сәйкестік тесті

1. 2СН 3 ОН +3О 2 А) ... С 2 Н 5 ОNa + H 2

2. C 2 H 5 OH + CuO B) … C 4 H 8 + H 2 O

3. C 4 H 9 OH C) … C 3 H 7 Br + H 2 O

о

4. 2C 2 H 5 OH +2 Na D) … CH 3 – C +H 2 O + Cu

н

5.C 3 H 7 OH + НBr E) … 2CO 2 + 4H 2 O

6. Есеп шығару дағдысын қалыптастыру. 4 г этил спирті жанғанда қанша көлем (қ.ж) СО 2 түзіледі?

Бер: Шешуі:

M(C 2 H 5 OH) =4 г С 2 Н 5 ОН+3О 2 2СО 2 + 3Н 2 О

т/к v (CO 2 )- ?

7. Үйге тапсырма: Спирттер