Сабактын темасы: Бир озгормолуу тендемелер
Сабактын максаттары:а)Окуучулар бир озгормолуу тендемелер жонундо тушунук алышат.
б)Окуучулар 1-2-3-4-5-даражадагы тендемелер менен иштоо
кондумдорун онуктурушот.
в)Окуучулар оз коз караштарынын жана чечимдеринин ар
турдуулугун кабыл ала билип,башка окуучулардын пикирлерин
урматтоо менен кабыл ала билууго тарбияланышат.
Корсоткучтор
Жогорудагы максаттарга жетет,эгерде окуучулар :
-бир озгормолуу тендемелер жонундо тушунук алышса.
-1-2-3-4-5-даражадагы тендемелер иштоо кондумдорун онуктурушсо.
- Оз коз караштарынын жана чечимдеринин ар турдуулугун кабыл ала билип,башка окуучулардын пикирлерин урматтоо менен кабыл ала билууго тарбияланышса.
Сабактын жабдылышы:окуу куралдары,плакат,карточкалар.
Сабактын журушу: 1.Уюштуруу 3 минута
Саламдашуу,окуучуларды толуктоо . Сабакты баштоого жагымдуу жагдай тузуу. Окуучуларды уч топтко болуу.
2.Откон сабакты кайталоо 5 минута
Уй тапшырма боюнча окуучулардын билимдерин, билгичтиктерин текшеруу.
3.жаны теманы тушундуруу 10 минута
1-2-3-4-даражадагы тендемелердин чыгарылыштары плакатка жазылып доскага илинип турат.Ошол боюнча окуучуларга тушунук берилет.
Тендеменин он жана сол жактары коп мучолор болсо,анда ал тендеме бутун тендеме деп аталат.
Мисалы: 3(х2+1)(х-1)=6х-7
Ар кандай бутун тендеменин он жагын сол жагына которуп, окшош мучолорун топтосок,ал тендеме n-даражадагы стандарттуу жазылган тендемеге келет.
Биринчи даражадагы а0х+а1х=0 тендеме жалгыз гана х=-а1/а0 чыгарылышка ээ.
Экинчи даражадагы а0х2+а1х+а2=0 тендеменин тамырларынын саны анын Дискримнантынан коз каранды болот.Эгерде Д0 болсо,анда тендеме эки тамырга ээ болот.Эгерде д=0 болсо,анда тендеме бир тамырга ээ болот.Эгерде Д
Учунчу даражадагы тендеме учтон коп эмес тамырга ээ болот. а0х3+а1х2+а2х+а3=0
Тортунчу даражадагы тендеме торттон коп эмес тамырга ээ болот. а0х4+а1х3+а2х2+а3х+а4=0
Жалпыcынан n-даражадагы тендеме n ден коп эмес тамырга ээ болот.
Бешинчи жана андан жогорку даражадагы тендемелердин тамырларын табуунун жалпы формуласы жок.
1-Мисал: х3-8х2+1=х2+х-8
Тендеменин он жагын сол жагына которуп,окшош мучолорду топтойбуз.Натыйжада томонкуну алабыз.
х3-8х2+1-х2-х+8=0
х3-9х2-х+9=0
Акыркы тендеменин сол жагын кобойтуучулорго ажыратабыз:
х2(х-9) - (х-9) =0
(х-9) (х2-1) =0
(х-9) (х-1) (х+1) =0
Тендеме уч тамырга ээ болот
х1=9 х2=1 х 3=-1
2-мисал. Томондогу биквадраттык тендемени чыгаргыла .
9х4-10х2+1=0
Ал учун х2 ты у аркылуу белгилеп,жаны озгормону кийиребиз:
Озгормосу у2 болгон квадраттык тендемени алабыз:
9 у2 -10у+1=0
D=100-4*9*1=64
у1=1/9 у2=1
х2=1/9 х 2=1
х2=1/9 тендемесинен х1=-1/3 х2=1/3
х 2=1 тендемесинен х3=-1 х4=1
Кээ бирде даражасы экиден жогору болгон биквадраттык эмес тендемелерди да жаны озгормолорду кийирип чыгарууга мумкунчулук болот.
3-Мисал.Томондогу тендемени чыгаргыла.
( х2 -5х+4)(х2 -5х +6)=120
Бул тендемени чыгаруу учун х2 -5х ти у аркылуу белгилейбиз: х2 -5х=у анда тендемеден, у озгормосуно карата квадраттык тендемени алабыз:
(у+4)(у+6)=120
у2 +10у-96=0
D=100-4*(-96)=100+384=484
у1=-16 у2=6
Мындан х2 -5х =-16 же х2 -5х=6 келип чыгат.
х2 -5х =-16 тендемесин чыгарабыз
х2 -5х +16 =0
D=25-4*16=25-64=-39
х2 -5х=6 тендемесин чыгарабыз
х2 -5х-6 =0
D=25 -4*(-6)=49
х1=-1 х2=6
Демек берилген тендеме эки тамырга ээ
х1=-1 х2=6
Колдонулган ыкма:Топтордо иштоо
1-кадам:ар бир топко бир озгормолуу,биквадраттык тендемелер таратылып берилет,анын чыгарылышын дептерлерине жазышат.(3-5 минута) (топторго берилген мисалдар аркасына тиркелет)
2-кадам:Тендемелердин чыгарылышын анализдеп чыгышып,ар бир топ оз алдынча талкуулашат.(4-5 минута)
3-кадам:Чыгарган тендемелерин ар бир топ бири-бири менен салыштырып,кемчиликтери болсо толуктап доскага жазышат.(4-5 минута)
4-кадам:Убакыт буткондон кийин топтор бири-бирине суроо беришип,суроолоруна жооп беришет.(3-5 минута)
Сабакты жыйынтыктоо: 2 минута
Жаны калыптанган математикалык тушунуктор боюнча суроо –жооп аркылуу жыйынтыктоо.
Баалоо: 3 минута
Окуучулардын билими ар бир сабактын максаттарындагы корсоткучтордун негизинде бааланат.
Уйго тапшырма: 2 минута №6
1-топко берилген мисалдар
1. х2 -8х +15=0
2. (х2 -3)(х-4)=0
3. х4-25х2+144=0
4.( 2х2+3)2-12(2х2+3)+11=0
5. х3-0,1х=0,3 х2
2-топко берилген мисалдар
1. 2х2 -15х +22=0
2.(х-1)(2 х2-18)=0
3. х4-5х2-36=0
4. .( у2-2у)2-3=(у2-2у)
5.0,7 х4- х3=0
3-топко берилген мисалдар
1. х2 -6х +8=0
2.(3 у2-27)(у+2)=0
3. 4х4-5х2+1=0
4.(2 х2+х-1)( 2х2+х-4)+2=0
5. х3-+4х=5х2
1-топтун мисалдарынын чыгарылышы
х2 -8х +15=0
D=64-4*15=4
х1=3 х2=5 жообу:3;5
2. (х2 -3)(х-4)=0
х2 -3=0 х-4=0
х2 =3 х2=4
х1=
жообу:
;4
3. х4-25х2+144=0
х2 =у
у2-25х+144=0
D=625-4*144=49
у1=9 х2=9 х1=-3 х2=3
у2=16 х2=16 х3=- 4 х4=4 жообу:-3;3;-4;4
4.( 2х2+3)2-12(2х2+3)+11=0
2х2+3=у
у2-12у+11=0
D=144-4*11=100
у1=1 2х2+3=1
2х2=-2
х2=-1 тендеме тамырга ээ эмес
у2=11 2х2+3=11
2х2=8
х2=4
х1=-2 х1=2 жообу:-2;2
5. х3-0,1х=0,3 х2
х(х2-0,3х-0,1)=0
х=0
х2-0,3х-0,1=0
D=0,09+4*0,1=0,49
х2=0,5 х1=-0,2 жообу: 0,5;-0,2
2-топко берилген мисалдардын чыгарылышы
1.2х2 -15х +22=0
D=225-4*2*22=49
х1=2 х2=5,5 жообу:2;5,5
2.(х-1)(2 х2-18)=0
х-1=0 2 х2-18=0
х1=1 2 х2=18
х2=9
х2=-3 х3=3 жообу:1;-3;3
х4-5х2-36=0
х2 =у
у2-5у-36=0
D=25-4*(-36)=169
у1=-4
у2=9 х2=9 х1=- 3 х2=3 жообу:-3;3;
4.( х2+х-1)(х2+х+2)=40
х2+х=у
(у-1)(у+2)=40
у2+у-42=0
D= 1-4*(-42)=169
у1=-7 х2+х=-7 х2+х+7=0 D= 1-4*7=-27
у2=6 х2+х=6 х2+х-6=0 D= 1-4*(-6)=25 х1=-3 х2=2 жообу:-3;2
5. 0,7 х4- х3=0
х3(0,7х-1)=0
х1=0 0,7х-1=0
0,7х=1
х2=10/7 жообу:0;10/7
3-топко берилген мисалдардын чыгарылышы.
1. х2 -6х +8=0
D= 36-4*8=4
х1=2 х1=4 жообу:2;4
2.(3 у2-27)(у+2)=0
3у2-27=0 у+2=0
3у2=27 у3=-2
у2=9 у1=-3 у2=3 жообу:-3;3;-2
3. 4х4-5х2+1=0
х2 =у
4у2-5у+1=0
D=25-4*4*1=9
у1=0,25 х2 =0,25 х1=-0,5 х2=0,5
у2=2 х2 =2 х3=
4.(2 х2+х-1)( 2х2+х-4)+2=0
2 х2+х=у
(у-1)(у-4)+2=0
у2-5у+6=0
D=25-4*6=1
у1=2 2 х2+х=2 2 х2+х-2=0 D=1-4*(-2)*2=17 х1=
х2=
у2=3 2 х2+х=3 2 х2+х-3=0 D=1-4*(-3)*2=25 х3=-6/4 х4=1
5.х3+4х=5х2
х(х2-5х+4)=0
х1=0 х2-5х+4=0
D=25-4*4=9
х2=1
х3=4 жообу:0;1;4