СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Бир туйунчок акча

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Бир туйунчок акча»

Сабактын темасы: Бир түйүнчөк акча.

Сабактын максаты:

Билим берүүчүлүк

Өнүктүрүүчүлүк

Тарбиялоочулук

Чыгарманы окуу менен түшүнгөндөрүн адабий тилде айтып беришет.Чыгарманын мазмуну боюнча өз оюн айтып билдирет. Таланттын ордуна өзү болсо эмне кылмактыгына ой жүгүртөт. Ролдоштуруп көркөм окушат. Каармандарга мүнөздөмө берип, мисал келтиришет. Сөздүк ишинде жаңы сөздөрдүн маанисин түшүнүшөт.

Сөз байлыгы, байкагычтыгы, билгичтиги, сүйлөө кеби калыптанат.

Окуучулар чынчылдыкка, адилеттүүлүккө, акылдуулукка, боорукерликке тарбияланышат

Көрсөткүтөр

Чыгарманы окуу менен түшүнгөндөрүн адабий тилде айтып бере алса.Чыгарманын мазмуну боюнча өз оюн айтып билдире алса. Таланттын ордуна өзү болсо эмне кылмактыгына ой жүгүртө алса. Ролдоштуруп көркөм окуса. Каармандарга мүнөздөмө берип, мисал келтире алса. Жаңы сөздөрдүн маанисин түшүнө алса.

Сөз байлыгы, байкагычтыгы, билгичтиги, сүйлөө кеби калыптанса.

Окуучулар чынчылдыкка, адилеттүүлүккө, акылдуулукка, боорукерликке тарбияланса.


Негизги компетенттүүлүктөр:

1. Маалыматтык. (НК1): Өз ишин пландаштырат, маалыматты пайдаланат, маалыматты максатка багыттап изденет, салыштырат, чечимдерди кабыл алат.

2. Социалдык – коммуникациялык. (НК2): башкалар менен мамиле түзөт, сүйлөшө билет, маектешет, бири – бирин баалайт, сөз байлыгы өсөт, өз оюн айтат, башкаларды уга билет.

3. Өз ишин уюштуруу, көйгөйлөрдү чечүү. (НК3): өз алдынча иштейт, көнүгөт, машыгат, өз ишин талдап, баа берет, жөндөмдүүлүккө, билгичтикке, каалоого ээ болот.

Предметтик компетенттүүлүктөр:

1.Тыбыш жана тамга менен иштей алуу (ПК1).

2.Окуй алуу (ПК2).

3.Сөз байлыгы менен иштей алуу (ПК3).

4. Сүйлөм, текст менен иштей алуу (ПК4).

5. Аң сезимдүү окуу, угуу, адабий түшүнүктөр менен иштей алуу. (ПК5)

Сабактын усулу: Жаңы билимди өздөштүрүү. Топто, жекече иштөө.

Колдонулуучу каражаттар: окуу китеби, сурөттөр, карточкалар. Темага карата көрсөтмөлөр, макалдар.

Сабактын жүрүшү: Уюштуруу.



Сабактын этабы

Мугалимдин ишмердиги

Окуучунун ишмердиги

НК

ПК

Баалоо

1.Саламдашуу




Жагымдуу маанай түзүү



ꓬй тапшырманы суроо.

Күтүлүүчү натыйжа



Жаңы тема









Топто иштөө





Эс алуу мүнөтү


Кластер түзүү




Чыгарманын картасын тартышат


Бышыктоо:







Баалоо:



ꓬйгө тапшырма:

Мугалим саламдашып,окуучулардын сабакка даярдыгын, формасын, катышууну көзөмөлдөйт.

Мугалим окуучуларга калоо тилек айтат.



- Короочу күчүктү кандай мүнөздөй алдыңар?

- Ал эмне үчүн короздон качты?

- Күчүктү ким куткарып калды?

- Силерге кайсыл жери кызыктуу болду?


Чыгарманы көркөм окуп берип, мазмунун түшүндүрөт. Окуучуларга ролдоштуруп окутут да жалпы талкуу жүргүзүшөт. Окуучуларга бири – бирине суроо бериптоптор арасында аңгеме жүргүзүүгө багыт берип турат. Сөздүк ишин жүргүзөт.


Мугалим окуучуларга чыгарманы ролдоштуруп окууга, бири – бирине суроо берүү менен аңгеме жүргүзүүгө тапшырма берет.

Окуучулар менен биргеликте аткаруу

«Кыз, самурай, арстан» оюну

  1. акча

  2. жука, баалуу

  3. иштетет, айрылат, азгырат

  4. Апам почтадан акчасын алды.

  5. Тыйын

Сурот тартуу аркылуу чыгарманын ирети менен иллюстрациясын тушурушот.


- Талант таап алган акчаны ким жоготкон?

- Ал акчаны атасы эмне кылды?

- Талант акчаны таап алганын жашырып койсо болот беле?

- Силер эмне кылмаксыңар?


Жекече, топту баалоо



Окуя мындан ары кандай болушун жазып келүү.

Окуучулар мугалим менен саламдашып, сабакка даярданышат.


Чогу аткарышат:

Саламатсызбы жер эне,

Саламатсызбы асман ай.

Саламатсызбы эжеке,

Баарыбызга жагымдуу маанай.

Суроолорго жооп беришет.Эгер жооптор туура эмес болуп калса, калган окуучулар тактайт, толуктайт.



Жаңы теманы тынч отуруп, көңүл коюу менен угушат.

Чыгарманын мазмунун түшүнөт. Каармандар жөнүндө ой жүгүртүп, ойлогондорун өз сөзү менен адабий тилде айтып берет. Окуяны анализдей алат. Таланттын ордуна өзүн элестетип көрөт. Сабакка болгон кызыгуусу артат.

Окуучулар берилген тапшырма боюнча чакан топторго бөлүнүү менен иштешет. Түшүнүктөрүн бири – бирине суроо берүү менен аңгеме түзүү аркылуу билдиришет.

Мугалим менен биргеликте аткарышат.


Чогу аткарышат.



Окуучулар чыгарманы окуп чыгып, суротун чагылдырышат.


Окуучулар суроолорго жооп беришип, бири – биринин жоопторун толукташат. Бири – бирине карата суроолорду беришет.




Бири – бирин , топту баалашат.


Күндөлүктөрүнө тапшырманы жазышат.


НК1

НК2

НК3


НК1

НК2

НК3





НК1

НК3






НК1

НК2

НК3











НК1

НК2

НК3





НК1

НК2

НК3



НК1

НК2

НК3




НК1

НК2

НК3




НК1

НК2

НК3


ПК1

ПК4



ПК1

ПК4






ПК1

ПК2

ПК3

ПК4





ПК1

ПК2

ПК3

ПК4










ПК1

ПК2

ПК3

ПК4





ПК1

ПК2

ПК3

ПК4



ПК1

ПК2

ПК3

ПК4




ПК1

ПК2

ПК3

ПК4



ПК1

ПК2

ПК3

ПК4