СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Болчокторду болуу

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Болчокторду болуу»



2 Бөкөнбаев атындагы орто мектеби









Ачык сабак

Тема: Бөлчөктөрдү бөлүү.









Мугалими: Акматова Фатима.



5-класс

Предмети: Математика

Мугалими: Алыбекова Айдай

Сабактын тиби: Жаңы теманы түшүндүрүү.

Сабактын методу: Традициялык, интерактивдүү метод.

Сабактын темасы: Жөнөкөй бөлчөктөрдү бөлүү.

Сабакта колдолонулуучу каражаттар: Окуу китеби, доска, бор, ноутбук, проектор, сүрөттөр.



Сабактын максаттары

Көрсөткүчтөр.

Билим берүүчүлүк

Окуучулар жөнөкөй бөлчөктөрдү бөлүүнү билишет жана мисал иштей алышат.

Окуучулар жөнөкөй бөлчөктөрдү бөлүүнү билишсе жана мисал иштей алышса.

Өнүктүрүүчүлүк

Мисал иштөө аркылуу окуучулар логикасын өнүктүрүшөт.

Мисал иштөө аркылуу окуучулар логикасын өнүктүрүшсө.

Тарбия берүүчүлүк.

Окуучулар жөнөкөй бөлчөктөрдү туура, катасыз жана таза жазууга тарбияланышат.

Окуучулар жөнөкөй бөлчөктөрдү таза, тыкан жана катасыз жазууга тарбияланышса.



Сабактын журушу:



Сабактын этаптары

Убакыт

Мугалимдин ишмердиги

Окуучунун ишмердиги.

Окуучулар.

калыптан-чу

компонент-р

Негиз

Пред

1

Саламдашуу


Окуучулар менен саламдашышат.

Окуучулар саламдашышат.

НК3

ПК1

ПК2

Уюштуруу

3-мин

Жагымдуу маанай тартуулоо.

Жагымдуу маанайга катышышат.

НК1

НК2

ПК2

2

Кайталоо

5-мин

Үй тапшырманы текшеришет.

Тапшырмаларын текшертишет.

НК 1



НК 2

ПК 1

ПК2

ПК 3


3

Жаңы теманы түшүндүрүү.

15-мин


Бөлчөктү бөлчөккө бөлүү үчүн бөлүнүүчүнү бөлүүчүгө тескери санга көбөйтүү керек.
Мисалы:

Айрым учурларда бөлүүнү кыскача төмөндөгүдөй да аткарышат:

Бөлчөктү бөлчөккө бөлүүнү тамгаларды колдонуп, төмөндөгүдөй жазсак болот:


Аралаш сандарды бөлүү үчүн, адегенде аларды буруш бөлчөккө айландырабыз.

Мисалы:



Окуучулар бугунку числону жана теманы дептерине жазышат.

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3


4

Практикалык иш

10-мин

№596

А)


Б)








№597

А)

Б)


№596

в) =


г) =


д)




№597

В)

Г)

Д)

Е)

Ж)

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3

5

Бышыктоо

5-мин

№598






№598






Тема бышыкталды.

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3

6

Жыйынтыктоо

3-мин

Тема боюнча суроолор берилет.

Окуучулар берилген суроолорго жооп беришет.

НК1

ПК3

7

Баалоо

3-мин

«5» «4» «3»

Алган бааларын дневниктерине алышат.

НК1

ПК2

8

Үйгө тапшырма берүү.

1-мин

№601 №602



№601

болсо


болсо



№602

Эгерде




НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3