Сабақтың мақсаты-міндеттері:
Оқушыларға рационал теңдеулер туралы білімдерін кеңейту, бөлшек- рационал теңдеулерді шешуді үйрету.
Есептер шығару арқылы оқушылардың ойлау және тез есептеу қабілеттерін дамыту, пәнге қызығушылықтарын арттыру.
Ұқыптылыққа, шапшаңдылыққа, өзбетімен жұмыстануға, қатесіз шығаруға баулу.
Просмотр содержимого документа
«Бөлшек-рационал теңдеулер»
Сабақтың тақырыбы: Бөлшек-рационал теңдеулер класс: 8Ә күні: 09.01.2017
Сабақтың мақсаты-міндеттері:
Оқушыларға рационал теңдеулер туралы білімдерін кеңейту, бөлшек- рационал теңдеулерді шешуді үйрету.
Есептер шығару арқылы оқушылардың ойлау және тез есептеу қабілеттерін дамыту, пәнге қызығушылықтарын арттыру.
Ұқыптылыққа, шапшаңдылыққа, өзбетімен жұмыстануға, қатесіз шығаруға баулу.
Сабақтың түрі: Жаңа білім беру
Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап.
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру бөлімі.
Ауызша жаттығулар
Әріптің қандай мәнінде алгебралық өрнектің мағынасы болмайды.
Теңдеуді шешу
х(х – 5) = 0; х2 – 4х = 0; х2 – 4 = 0; х2 + 4 = 0.
III. Жаңа сабақты түсіндіру:
Еске түсіру .Мына теңдеулер қалай шешіледі
Бөлшек-рационал теңдеуді шешу кезінде келесі алгоритм қолданылады:
теңдеуге кіретін бөлшектердің ортақ бөлімін табамыз;
теңдеудің екі жақ бөлігін ортақ бөлімге келтіреміз;
алымдарын теңестіру арқылы бүтін рационал теңдеуді аламыз;
шыққан теңдеуді шешеміз;
шыққан түбірлердің ішінен бөгде түбірлерді алып тастаймыз.
Теңдеу шешуді қарастырайық:
х2 – 3х + х – 5 – х – 5 = 0
х2 – 3х –10 = 0
Д = 9 + 40 = 49
х1 = 5 х2 = –2
тексеру жүргізу арқылы шыққан мәндер теңдеудің түбірлері –2 және 5 болатынын анықтаймыз
х = –2 х(х – 5) = –2(–2 – 5) 0;
х = 5 х(х – 5) = 5(5 – 5) = 0.
Тексеру жүргізсек, х = 5 саны берілген теңдеуді қанағаттандырмайтынын.
теңдеудің түбірі : х = –2
Жауабы: –2.
IV Оқулықпен жұмыс : №173-176 (тақтада), №176(1,2).
V Бекіту №178 (1,3).
VI.Үйге тапсырма №173, №178(2,4)
VIІ . Қорытындылау: Алгоритмді қайталау.
Оқушыларды бағалау.