Тақырыбы | Есеп шығару Бұрыштың түрлері. Үшбұрышты сызғыш |
Мақсаты мақсаттары | Бұрыштың түрлерінің өлшемін, суретін сала білу.Транспортир,үшбұрышты сызғышты пайдаланып тік бұрыш салуға дағдыландыру. Бұрын білетін ақпаратпен байланыстыру; |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 5.3.1.4 бұрыш және оның градустық өлшемі ұғымдарын меңгеру, бұрыштарды белгілеу және салыстыру, 5.3.1.5 бұрыштардың түрлерін ажырату (сүйір, тік, доғал, жазыңқы, толық ); 5.3.3.1 бұрышты транспортир көмегімен өлшеу; 5.3.3.2 градустық өлшемі берілген бұрышты транспортир көмегімен салу; 5.3.3.3 бұрыштың градустық өлшемін табуға, бұрыштарды салыстыруға берілген есептерді шығару |
Сабақ күтілімі | Оқушылар: Бұрыштың түрлерін анықтау, транспортирмен өлшемін табу, суретін сала білу, үшбұрышты сызғышты пайдаланып тік бұрыш салу | Негізгі мағана мен түсініктер: | Бұрыш туралы ұғымды түсіндіру Бұрыш есептеуді үйренеді | Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: | |
Сабақ түрі | Жаңа сабақты игеру. |
Тапсырмалар | *топтық жұмыс *СТО *деңгейлік тапсырмалар *рефлексия |
Керекті жабдықтар | Бұрыш түрлері, транспортир, үшбұрышты сызғыш, постер |
Сабақ барысы: |
Сабақтың кезеңдері | Жоспарланған жұмыс | Ресурстар |
Кіріспе | Ұйымдастыру бөлімі: оқушылармен амандасу, түгендеу, 4 топқа бөлу. Үй тапсырмасы: 1. Бұрыш (Әдісі: Ассоциация. 5 минут) 2. Бұрыш, бұрыштың элементтері, бұрыштың өлшем бірлігі, транспортирдің қажеттілігі және қолданылуы, жазыңқы бұрыш өлшеміне ↓↑ дәрежелі сұрақтар қою Дарынды балаларға: ↑ Мәртебелі сұрақ. 1. Күнделікті өмірден жазыңқы бұрышты қайдан байқадыңыздар? 2.транстортир болмаған жағдайда бұрышты қалай шамалауға болады? Өткен сабақты қорытындылай келе, жаңа сабаққа кіріспе жасалады. | оқушылар жоқ оқушыларды атайды, топқа бөлінеді. Оқушылар өткен тақырыпты естеріне түсіреді. Оқушылар тапсырмаларға жауап беруге дайындалады. Өткен сабақты еске түсіреді. Оқушылар тыңдайды, жаңа сабақты дәптерлеріне жазады. |
Сабақтың басы | Өткен сабақпен байланыстыра отырып шолу жасап өтемін. ой бөлісу. -Балалар, сағат таңғы 6 болса, сағат тілдері қандай бұрыш жасайды? -Төртбұрышты столдың бір бұрышын кесіп тастаса, неше бұрыш болады? -Балалар, бұл не? (үшбұрышты сызғыш және транспортир)Не көрдік? Не байқадық? | Оқушылар тыңдайды. Оқушылар еске түсіреді, талдайды. |
Сабақтың ортасы | Оқушылар назарына жаңа тақырып бойынша видеоролик ұсынылады. Және онлайн тапсырмаларды орындайды. ТАПСЫРМА 1 Жазыңқы бұрыштың  Тік бұрыштың Толық бұрыштың ТАПСЫРМА 2 АОВ бұрышы ОС сәулесімен АОС және СОВ бұрыштарына бөлінген: АОС бұрышы 480, ал СОВ бұрышы одан 25% үлкен. АОВ бұрышы неше градус? ТАПСЫРМА 3 АВС бұрышының градустық өлшемі жазыңқы бұрыштың 60% –іне тең. ЕКL бұрышының градустық өлшемі АВС бұрышыныңградустық өлшемінің  ТАПСЫРМА 4 АВС жазыңқы бұрышы ВД сәулесімен АВД және ДВС бұрыштарына бөлінген. АВД бұрышы ДВС бұрышынан 3 есе үлкен; ДВСбұрышы АВД бұрышынан 4 есе кіші;  | Әр топ берілген тапсырмасы бойынша жұмыстанады. Сұрақтар бойынша ойланады, жауап береді, бірінің ойын екіншісі толықтырады. |
Сабақтың соңы | Бекіту: Рефлексия. Не үйрендім? | Мен үшін қиын болды | Мен үшін қызықты | | | | Қорытынды. Бағалау. Топ басшысы бағалау өлшемдері бойынша бір-бірін бағалайды. Бағалау өлшемдері: Қайталау сұрақтарына жауап береді Бұрыштарды ажыратады Бұрышты өлшей және сала алады Белгісіз бұрышты таба біледі Тапсырманы түсіндіріп бере алады. | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. |