СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Ч.Айтматовдун чыгармалары сабакта

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Улуу жазуучу Ч.Айтматовдун туулган күнүнө карата информатика боюнча ачык сабак өтүлдү

Просмотр содержимого документа
«Ч.Айтматовдун чыгармалары сабакта»

Датасы: 13.12.2019

Усулдук максаты: Ч.Айтматовдун чыгармалары

Сабактын темасы: Шарттуу оператор. Практикалык иш

Сабактын максаттары

Көрсөткүчтөр

Билим берүүчүлүк

Окуучулардын шарттуу операторду колдонуу менен маселелерди этаптары менен чыгара алуусуна көмөктөшүү

Окуучулар маселерди этаптары менен аткарса, мисалдарда шарттуу операторду колдонсо

Тарбия берүүчүлүк

Окуучулардын алган билимдерин турмушта туура колдонуусуна, материалды аң сезимдүү кабыл алуусуна,жоопкерчиликке тарбиялоого көмөктөшүү


Өнүктүрүүчүлүк

Окуучулардын алгоритмикалык ой жүгүртүүсүн, программалоого болгон кызыгуусун арттырууга көмөктөшүү

Турмуштан (Ч.айтматовдун чыгармаларынан) мисал келтирүү менен алгорим түзө алса

Сабактын милдети:

Окуучу төмөнкүлөрдү билиши керек:

  • шарттуу оператордун жалпы жазылышын

  • салыштыруу операцияларын

  • математикалык моделди түзүүнү

Окуучу төмөнкүлөрду аткара алышы керек:

  • маселени этаптары менен чыгарууну

  • шарттуу оператордун жардамы менен жөнөкөй программаларды түзүүнү

  • компьютерде иштеп, жыйынтыгын анализдөөнү

Сабактын усулу: сөздүк, демонстрациялык, проблемдик изилдөө

Сабактын тиби: практикалык иш

Сабактын жабдылышы:

  • интерактивдүү доска, компьютер

  • презентация, видео, ватман

  • IDLE-Python программасы, Youtube каналы

  • колдонулган адабияттар: Цибуля “Информатика 7-9”

  • Ч.Айтматов “Эрте келген турналар”

  • буклет, фотоальбом, портрет







Сабактын жүрүшү

Сабактын этабы

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

компетенттүүлүк

Баалоо

1. Уюштуруу

Жагымдуу маанай түзүү

(1 мин)


(1 слайд)

Саламатсыңарбы биздин мугалимдер жана окуучулар!

Балдар бүгүн кандай гана сонун күн!Келгиле алгоритм аткаралык:

1.бири-биринерди карагыла,

2. жакшы көрүү сезимибиз менен жылмайып койгула

3. 1 соз менен жылуу сөз айткыла

4.эми сабагыбыздын акырына чейин ушундай маанайда болуп, активдүү катуушуңарды каалайм!

1.Саламдашышат

Бири бирине карап жылмайышып, жылуу сөз айтышып, жакшы маанай тартуулашат




2.

Өтүлгөн материалды кайталоо


Сабактын максатын жана милдетин айтуу


(2-слайд)

Силерге суроо: Кечөө кандай күн эле?

Бүгүнкү өзгөчө сабагыбызды Ааламды калеми менен багындырган, улуу ойчул, жазуучу Ч.Айтматовдун учкул сөзүнөн баштагым келип турат: “Адамдын акыл ою жеткен керсеге, жан жете бергибей эмес”- бул сөздү кандай түшүнүп жатасыңар, информатика илими менен оюңарды айтып көргүлөчү?

Адамдын акыл мүмкүнчүлүгү чексиз, силер адамдын эң гениалдуу табылгасы “компьютерди” көрүп турасыңар. Адагенде бул адамдын мээсинде идея же ой гана болчу. Азыр техниканын баардыгы компьютердик программалар менен иштейт.

-Программа деген эмне?

-Алгоритмчи?

-Алгоритмдин кандай түрлөрү бар?

-Бутактануу алгоритмин айтып, жазып бергиле?

Шарттуу оператор кандай жазылат?

Салыштыруу операциялар?

Азаматсыңар, биз өтүлгөн материалдарды кайталап алдык,

Азыр биз шарттуу оператор темасын улантып практикалык иш аткарабыз.

Суроого жооп беришет -туура айтсыңар, 12.12. 1928 ж. Ч.Айтматов агайыбыздын туулган күнү



Окуучулар суроого жооп айтышат


















Өтүлгөн материалды кайталап алдык




3.Практикалык иш

Ч.Айтматовдун “Эрте келген турналар” чыгармасын эске салалык.

Видеого көңүл бургула.

Суроо: ушул чыгармадан бутактануу алгоритмине мисал келтире аласыңарбы?

№1 маселе: Согуш учурунун катаал шартында бийик адамдык абийирин сактап калган “Ак Сай десанттары” жонүндо.

Башкарма, майданчы Тыналиев Ак-Сайга кош айдоо үчун балдарды тандаганы мектепке келген. Башкарма Ак-Сай десанттына жаш курагы кандай балдарды тандады? Тыналиевге жардам кылып балдарды тандоочу программа түзолүк?

1-этап (эмне берилди)

А

2-этап. математикалык формулировкасын тузолук

Эгерде а=14 and a


#2 маселе

Уч баланын жашы берилди. Алардын ичинен канча баланын жашы тен экенин аныктоочу программаны түзөлүк

1 этап

С (султан)

А-анатай

Е- Эркинбек

2. этап

Эгерде с=а=е анда (3)

Эгерде с=а же с=е же а=е анда (2)

Антпесе (алар тен эмес)





Мисал келтиришет

















Маселени этаптары менен чыгарышат

a=int(input(‘жашынызды киргизиниз’))

if a=14 and a

print(‘jarait’)

else:

print(‘jarabait’)










С=int(input(‘c=’))

A=int(input(‘a=’))

E=int(input(‘e=’))

if a==b==c:

print(3)

if c==a or c==e or a==e:

print(2)

else:

(‘alar ten emes’)




4. Компьютерде иштоо

1 катар №1 киргизет

2 катар №2 киргизет

Жыйынтыгын дептерге тушуробуз





5.Сабакты жыйынтыктоо

Демек, программага кандай маанилерди киргиздинер, жыйынтыгы кандай болду?

Сабакта эмне силерге кызыктуу болду

Сабактан эмнеси силерге кыйын болду...

Сабакта эмнеси силерди тан калтырды...

Сабактан эмнени тушундум

Сабактан эмнени уйрондум





6. Уй тапшырма

44 бет №1-№4





7. Баалоо

Баа коюу






8.

Ч.Айтматовдун кийинки созу менен сабакты жыйынтыктайын

“Биз дуйнону озгортобуз, дуйно бизди озгортот”

Программалоону мыкты оздоштуруп, керектуу программа тузуп, дуйнону озгортобуз. Мисалы Билл Гейтс, Марк цукерберг дуйно жузундогу миллиардерлер























Т.Сатылганов атындагы мектеп-лицей-интернаты











Сабактын темасы:

Шарттуу оператор. Практикалык иш



Усулдук максаты:

Ч.Айтматовдун чыгармалары





Информатика мугалими: Сырдыбаева А.С.