Інтегрований урок з хімії та географії«Вода - найважливіший природний оксид»
Мета: поглибити знання учнів про властивості оксидів на прикладі води, ознайомити учнів із фізичними та хімічними властивості води, узагальнити знання про роль води як розчинника, ознайомити учнів із впливом антропогенного фактора на стан природних водойм та охорону їх від забруднення, виховувати бережливе ставлення до природи та економне використання води. : поглибити та систематизувати здобуті знання учнів про воду суходолу, здобуті ними; формувати знання про загальні гідрогеографічні особливості території України та загальні ознаки гідрологічного режиму й роботи річок; показати взаємозалежність гідрографічних, геоморфологічних і кліматичних особливостей території; продовжувати формувати вміння роботи з картографічними джерелами географічної інформації; навчити характеризувати річку шляхом накладання карт та застосування нових термінів; сприяти вихованню екологічної культури та грамотності, переконання в необхідності природоохоронної діяльності.
Обладнання та реактиви: вода, штатив з пробірками, лужний метал, фенолфталеїн, негашене вапно.
фізична карта України, карта поверхневих вод України, кліматична карта, атлас, підручник; типовий план характеристики річок, додаткова література, ілюстрації річок.
ХІД УРОКУ:
Ти, красо землі несказанна,
Нам, немудрим, даремний дар.
В.Стус
I. Організація класу.
Вода – життя!
Яскраве і безмежне.
Поринь у синь
її чарівних хвиль.
Вона відкриє
загадки й багатства.
Відкрий лиш скриню
неосяжних мрій.
II. Актуалізація опорних знань:
Учитель хімії Сьогодні ми з’ясуємо чому вода – життя? Які загадки вона приховує? Які неосяжні дари для людства вона має?
Учитель географії Ми будемо говорити про основну речовину живої та неживої природи використовуючи знання з хімії та географії.
На нашій планеті вода є всюди: це безмежні простори морів та океанів, блакить озер, блискучі стрічки річок, драговини боліт, хмари й тумани, сріблястий іній і краплі роси. Водою вкрито більше 2/3 поверхні Землі.
Учитель хімії: Це безбарвна хімічна сполука без смаку і запаху - найпоширеніша на планеті. Можна сказати, що ця речовина – головне багатство Землі. Без неї не змогло б зародитися життя і не з’явилася б людина.
Учитель географії Люди завжди шанобливо ставилися до водної стихії. Стародавні греки поклонялися Океану – богу величезної світової річки, що омиває сушу й море. Могутній Океан панував над хвилями, розпоряджався джерелами, річками й течіями.
Хто став пізніше в Греції богом морів і потоків?
Посейдон ( у римлян Нептун).
З чим їх завжди зображували?
Їх завжди зображували із тризубом у руках – символом влади над морем. Вони об’їжджали свої володіння – спостерігаючи за припливами і відпливами, вгамовували хвилі,рятували кораблі від шторму.
А як слов'яни ставилися до води? Це було випереджальним домашнім завданням
Виступи учнів
1учень Слов’яни обожнювали воду, вважали її сестрою, а чи жоною світла, вогню, сонця. Поклонялися воді скрізь і всякій: морю, річці, озеру, джерелу, криниці, росі, дощу. Загальною назвою для води була назва “Дунай”. Усна народна творчість свідчить, що воду слов’яни вважали первиною початку світу.
У колядках:
Що ж нам було з початку світа?
Не булонічого, - одна водиченька...
Водичко, найстаршацаричко...
2 учень Людина побачила, що вода приносить велике добро, є важливим компонентом природи, оживляє землю і сприяєродючості
Пили воду з непокритою головою, не кидали сміття, не плювали в неї, чистили джерела, росу збирали. Земну воду вважали походженням від небесної, тому, поклоняючись земній воді, віддавали шану небу, вищим богам. Обряди відбували біля річок і криниць–щоб вшанувати богиню води, припинити посуху, викликати дощ. Приносили воді жертви: воїни Святослава топили півнів, кидали у воду квіти. Водні джерела називалися власними іменами здавна і виступали в переказах як живі особи.Очищення водою, як купання, обливання, кроплення–було обов’язковим ритуалом у давніх слов’ян. Зобрядів Купала визначається, що обливання водою –це виклик дощу, прохання і закляття життєдайної небесної вологи для родючості землі.
3 учень Вода - кров землі. Тому кров людини вважалася життєдайною рідиною. У прадавні часи люди пили кров убитих тварин і переможених ворогів, щоб стати дужчими і відважнішими. Пізніше обмежувалися тим, що злизували краплі крові з меча. Вважали, що великий запас життєдайної силимає піт. Ніби одяг, просякнутий потом, рятівний для господаря.
4 учень. Очищувальну і цілющу силу мають сльози. Плачучи, людина очищається від провини - так вважали давні слов’яни. Знай давніших часів люди вважали життєдайною рідиною слину. Жертву, яку приносили богам, старанно обпльовували, щоб підвищити її цінність. “Віра в магічні властивості слини приводила до того, що її розглядали як універсальний “очищувальний” засіб”. Плювали, щоб відбити усіляке зло, усунути загрози й небезпеки. Слині приписували й цілющу силу. Коли щось болить - треба поплювати. Християнство перебрало цілющі властивості слини: Христос зцілив сліпого, помазавши йому очі своєю слиною. Плювали на нечисту силу через ліве плече (зліва, за давніми ще віруваннями, які теж перебрало християнство, поруч людини може знаходитися нечистий). Плювали, згадавши ненароком нечисту силу, - щоб не наврочити. Козаки-характерники на слині замішували землю і трави, які прикладали до ран. І нині перед початком роботи (та й перед бійкою) інколи плюють на руки –це залишки віри у чудодійні властивості слини.
5 учень. Вода буває жива і мертва, цілюща і безсила. Про це є в казках, легендах, де герої, окроплені живою чи цілющою водою, оживають, набираються сил. Добути живу воду в казках важко, вона знаходиться далеко, добиратися у ту далечінь треба долаючи перепони, охороняє живу воду змій або дракон.
6 учень. До різних ритуалів слов’яни-язичники освячували воду, проливаючи її через полум’я вогню. Цією водою лікували хвороби. Звичай освячення води через вогонь зберігся в дівочих ворожіннях на Введення. Священною вважалася Йорданська вода, її набирали в посудину, окроплювалися нею, окроплювали бійстя, худобу, пасіку. Був звичай купатися в Йорданській воді, щоб очиститися. На свято Купала очищалися, стрибаючи через вогонь, а потім купалися у воді. Під час Купальських свят вода теж цілюща.
ІІІ. Поглиблення і узагальнення знань
Учитель хімії. Але вся ця інформація носить художній, народознавчий характер, а нам треба розглянути воду з наукової точки зору. Тож почнімо.
Як поділяються речовини за будовою?
Які прості речовини ви знаєте? Навести приклади.
Які речовини називають оксидами? Навести приклади, як утворюють назви оксидів?
Які речовини називають кислотами?
Які речовини називають основами?
Які речовини називають солями?
До якого класу відомих вам речовин можна віднести воду?
Як вода потрапляє на Землю?
Правильно з хмар. Одна з таких хмаринок прилетіла до нас. На хмаринці є крапельки, на яких записані завдання. Четверо учнів підійдуть до дошки і виберуть одну з краплинок, дадуть відповідь на завдання та запитання.
Що спільного у складі всіх оксидів. Напишіть формули оксидів:
Магній оксид, хлор(VІІ) оксид, цинк оксид, гідроген оксид.
Обчисліть масові частики елементів у воді.
Назвіть основні фізичні властивості оксидів
Обчисліть, якій кількості речовини та об'єму відповідає вода масою 90 г.
Учитель географії: Методичний прийом «Асоціація»
«Є люди, які закохані в героїчну суворість гір, у таємничу тишу лісів або в безмежжя вільних степів. А я люблю життєдайність води в будь-яких її проявах: і у величній повільності рівнинних річок, і в бурхливій нестямі гірських струмків, і в чистій пісні дзвінких джерел, і в загрозливому ревінні водоспадів...»
З цього уривку можна зрозуміти, що письменник обожнює рух води, що тече на поверхні. Скажіть, які у вас виникають асоціації, коли ви чуєте слова річка, струмок, водоспад.
Звук природи (музика)
Методичний прийом «Бліцопитування»
Згадайте, з яких частин складається гідросфера.
Яка частина гідросфери припадає на води суходолу?
Як води суходолу пов’язані зі Світовим океаном?
Які найбільші річки та озера вам відомі?
Робота зі схемою «Склад вод суходолу»
ВНУТРІШНІ ВОДИ УКРАЇНИ
Поверхневі (S=24 тис. км )Підземні
Річки Озера Болота Штучні
Здавна люди поселялися біля річок, тому що річка була годувальницею, а також широким шляхом у навколишній світ. Як говорив Торо Генрі Девід «Вода – це першопроходець, за яким слухняно слідують поселенці. Отримуючи користь від її найменших змін».
З її наявністю або відсутністю пов’язані не тільки певні види господарської діяльності людини, але й саме існування людства. Недарма всі води, які є в тій чи іншій державі, обліковують, охороняють і називають водними ресурсами.
Детальніше зупинимось на характеристиці основних річкових басейнів, зокрема на особливостях гідрографії водного режиму річок.
Але спочатку дещо згадаймо.
Від чого залежить режим річки?
Яку роботу виконують річки?
Назвіть основні елементи річки?
Географічний диктант
Місце, де річкабере початок... ( витік )
Місце, де річкавпадає в іншурічку, море чи океан... ( гирло )
Річкатече у зниженні, яке називається... ( річкова долина )
Заглибина річковоїдолини, з постійним водотоком... ( русло, річище )
Частинарічковоїдолини, щозатоплюєтьсяпід час повені... ( заплава )
Річки, яківпадають у головнурічку... ( притоки )
Головна річка з усімаїї притоками... ( річкова система )
Місцевість, з якої вся вода стікає до річки... ( річковийбасейн )
Межа, що розділяє сусідні річкові басейни... ( вододіл )
Назвіть: найдовшу річкуЄвропи.. ( Волга )
Найповноводнішу річку світу... ( Амазонка )
Найкаламутнішу річку у світі... ( Хуанхе )
Методичний прийом «Міжпредметний зв'язок»
Микола Васильович Гоголь, описуючу річку, дав їй такий художньо-мистецький опис: «Дивний Дніпро в тиху погоду, коли вільно і лагідно несе крізь ліси і гори повні води свої. Ні колихнеться, ні загримить. Дивишся і не знаєш, плине чи не плине його величава широчінь, і уявляється, ніби весь він вилитий зі скла, і ніби голубий дзеркальний шлях, без міри широкий... рідко яка птиця долетить до середини Дніпра. Пишний. Немає ріки йому рівної на світі...»
А ось зовсім інший опис тієї самої річки в Тараса Григоровича Шевченка:
Реве та стогне Дніпр широкий,
Сердитий вітер завива,
Додолу верби гне високі,
Горами хвилю підійма.
І блідий місяць на ту пору
Із хмари де-де виглядав,
Неначе човен в синім морі,
То виринав, то потопав.
музичний запис «Реве та стогне Дніпр широкий».
Це художні описи. На їхній підставі неможливо чітко уявити господарську роль річки, неможливо побудувати ГЕС, розрахувати перспективи забезпечення населення або підприємства водою тощо. Тому географи дають науковий опис річки у вигляді характеристики за певним планом (типовим), але для цієї роботи ми поділимося на групи.
«Робота в групах»
Кожен з вас отримує опис водного об’єкту і за ним утворює групу.
1.Це природні водойми в замкнених поглибленнях суходолу.(Озеро)
2.Це ділянки суходолу з надлишковим зволоженням.(Болото).
3.Це природний водний потік, що тече в заглиблені, створеному її рухом. (Річка)
4.Від рельєфу залежить напрямок і швидкість її течії, звивистість русла. (річка)
5 Їх характерна риса – уповільнений водообмін, тому вода мало проточна. (Озеро)
6.Їх характерною ознакою є наявність шару торфу потужністю понад 30 см. .(Болото).
7.Вони забезпечують рівномірний стік річок, регулюють рівень грунтових вод, очищують воду. (Болото).
8.Найбільше їх у долинах річок, на узбережжях морів. (Озера).
9.Переважна більшість несе свої води в Чорне і Азовське моря. (річки).
10. Вони бувають низинні і верхові.(Болото).
11.Важливою характеристикою є падіння і похил. (Річка).
12. Їх нараховують понад 20 тис. і використовують для водопостачання,зрошення,рибної ловлі. (озера).
1.Назва (топоніміка, походження).
2. Довжина загальна, в межах України.
3. Географічне положення, де протікає.
4. Належність до басейну моря.
5. Місцезнаходження витоку, висота.
6. Місцезнаходження гирла, висота.
7. Напрям течії.
8. Найбільші притоки.
9 . Тип живлення, режим.
10. Гідротехнічні споруди: ГЕС, водосховища, канали.
11. Господарське використання.
За картами атласу назвіть річки, що належать до басейну:
Азовсько-Чорноморського (Дніпро, Дністер, Південний Буг, Дунай, Прут, Тиса, Сіверський Донець);
Балтійського (притока Вісли — Західний Буг).
Падіння річки це різниця між висотами поверхні води біля витоку та гирла. Визначають за формулою П = Вв — Вг.
Похил річки це величина падіння річки розділена на довжину річки. Визначають за показниками Пр = П/Д.
Користуючись фізичною картою Європи, визначимо падіння та ухил річища Дніпра:
Падіння Дніпра: П = 319 м – 0 м = 319 м
Ухил річища Дніпра: У = 31900 см : 2201 км ≈ 14,5 см/км .
1група Визначити падіння річки Дніпро.
2 група Визначити падіння річки Дунай.
3група Визначити падіння річки Дністер
За формулою П = h1 - h2
П — падіння річки (м)
h1 — висота витоку
h2 — висота гирла
Визначити похил річки Дніпро
Визначити похил річки Дунай
Визначити похил річки Дністер
Похил = П/Д
П — падіння річки (м)
Д — довжина річки (км)
Користуючись фізичною картою Європи, визначимо падіння та ухил річища Дніпра:
Падіння Дніпра: П = 319 м – 0 м = 319 м
Ухил річища Дніпра: У = 31900 см : 2201 км ≈ 14,5 см/км .
Учитель хімії: Роль води для живих організмів, і людини в тому числі, важко переоцінити. Ще алхіміки, крім пошуків філософського каменю й еліксиру молодості, мали на меті знайти універсальний розчинник. Із цією метою було проведено величезну кількість дослідів і виділено в чистому вигляді значну кількість речовин. Але у своїх пошуках алхіміки випустили з уваги таку речовину, як вода. Вона фактично є універсальним розчинником, оскільки розчиняє найбільшу кількість речовин. У природі найпоширенішими є саме водні розчини. І процеси життєдіяльності відбуваються лише у водних розчинах, і будь-яка клітина живого організму являє собою водний колоїдний розчин. Нестача води в організмі спричиняє нервове виснаження, параліч м'язів, а втрата її в кількості 20% - смерть. Надмірна кількість, навпаки - призводить до набряків, посилення збудливості нервових клітин тощо.
Про фізичні властивості води нам розповість учень:
Учень: Чиста вода - це безбарвна рідина, без запаху та смаку. За температури 0° С вона замерзає й перетворюється в лід, а за 100° С і нормальному атмосферному тиску (101,3 кПа) кипить, перетворюючись у пару. У газоподібному стані вода існує й при нижчій температурі, навіть нижчій 0° С. Тому лід і сніг теж поступово випаровуються.
У рідкому стані вода практично не стискається, у замерзлому стані - розширюється на 1\11 від свого об'єму. Вода погано проводить тепло й електрику, має високу теплоємність. Найбільшу густину вода має за температури +4 С. Масу 1 см.куб. чистої води при цій температурі приймають за одиницю й називають 1 грамом.
Учитель географії: На відміну від інших рідин, вода при охолодженні від +4°С до 0°С розширяється. Завдяки цьому, а також малій теплопровідності, шар льоду захищає глибокі водойми від промерзання до дна, що забезпечує в них існування живих організмів.
Учитель хімії: Повернімося до результатів задачі 2 молекула води
складається на % з Оксигену та % з Гідрогену.
Практичне завдання «У лабораторії алхіміка»
У кожної групи на столах лежать конверти з завданнями. Група відкриває конверт і готує завдання.
1 група
Метал натрій взаємодіє з водою за кімнатної температури.
2Na + 2H2O = 2NaOH + H2
Побідні реакції відбуваються за участі активних металів: лужних і лужноземельних. (ряд напруг)
2група
Дослідження розчину фенолфталеїном (учні роблять висновок, що утворився луг)
CaO + H2O= Ca(OH)2
3 група
В реакцію з водою вступають оксиди активних металів, в результаті утворюються луги.
4 група
Демонстрація
Одержання карбон(ІV) оксиду. До кальцій карбонату додаємо розчин хлоридної кислоти, закриваю пробірку пробкою з газовивідною трубкою, кінець якої занурюю в колбу з водою, в яку додаю метилоранжу. Зміна забарвлення свідчить про те, що в колбі утворилася кислота. Записуємо рівняння.
CO2 +H2O → H2CO
* Вода розкладається на водень і кисень при нагріванні вище 1000°С
2H2O → 2H2 + O2
І так у лабораторії алхіміка побували і наступне наше випробування
«Лист у пляшці»
BaO +H2O →Ba(OH)2
2K + 2H2O→ 2KOH + H2
2H2O → 2H2 + O2
SO2 +H2O → H 2 SO3
3Fe + 4H2 O → Fe3 O4 + 4H2
CaO+ H2O → Ca(OH)2
CO2 + H2O → H2CO3
2Na+ 2H2O → 2NaOH + H2
2H2O → 2H2 + O2
Вчитель географії: А зараз трохи відпочинемо і заробимо ще декілька балів для своїх команд. Я буду загадувати загадки по черзі для кожної команди, якщо відповідь правильна ви отримуєте 1б, якщо ні, право відповіді передається до команди противника
Щотаке: плине і ллється,
Часом на каміньдереться,
Як немає – все висихає,
Звір і птах помирає? ( Вода )
Навкруги вода,
А з питвомбіда ( Море )
Без ніг, а біжить,
Без рук, а рукава має. ( Річка )
По морю йде,
А до берега дійде –
Зразу пропаде. ( Хвиля )
Два братики – кіндратики
У воду дивляться,
Вік не зійдуться. ( Два береги )
Із – під гірки, з під крутої
Прокрадається норою,
Та й до моря утіка. ( Джерело )
Сама вода
І по водіплаває. ( Крига )
Стоїтькорито,
Повне води налито. ( Озеро )
Не вода, не суходіл,
І на човні не попливеш,
І ногами не підеш. ( Болото )
Учитель географії. Випадаючи на землю, дощова та снігова вода частково стікає в річки, а частково просочується в грунт й утворює так звані підземні води. Україна має чималі ресурси підземних вод. Попутно вона розчиняє різні речовини.
Усі води, що містять до 0,1% розчинених солей, називають прісними. Коли розчинених речовин більше 0,1% воду називають солоною. Найсолонішою є морська вода (крім деяких озер), в якій міститься до 3-4% розчинених речовин, що робить її непридатною для вживання ані для господарсько- побутових, ані для промислових потреб.
Учитель хімії. Оскільки природна вода не буває абсолютно чистою, то в більшості випадків для безпосереднього вжитку вона не придатна. Тому її попередньо піддають очистці від механічних домішок і деяких розчинних солей.
Для очищення води використовують сукупність фізичних, хімічних або фізико-хімічних методів. Особливо високі вимоги ставляться до очистки питної води. Питна вода повинна бути цілком прозорою, безбарвною, без смаку та запаху, без органічних залишків і шкідливих бактерій, із помірною кількістю розчинених солей. Придатною для пиття вважається вода, що містить на 1 дм3 0,3 г (або 0,03%) розчинених солей.
Вода, якій дуже мало або дуже багато розчинених солей шкідлива.
Найкращою для пиття вважається джерельна й артезіанська води. Річкову воду теж уживають для пиття після очистки.
Корисною для вживання є мінеральна вода, яка насичена вуглекислим газом та різними солями. Наш край Закарпаття багатий на джерела мінеральних вод.
Які марки мінеральних вод вам відомі?
Діти, а як ви вважаєте, чи існує закон про охорону природних вод?
Учитель хімії. Проблема охорони природних ресурсів від забруднення – це державна проблема. На підприємствах будують очисні спорудження, щоби забруднена вода не потрапляла в природні водоймища. Розчинні у воді відходи вилучають і намагаються переробити, а очищену воду знову використовують у цьому самому виробництві.
В Україні прийнято закон про охорону й раціональне використання природних ресурсів, в тому числі і водних. Однак, не завжди цей закон виконують.
Учитель географії. Ми побачили сьогодні , що вода дійсно це неоцінений скарб нашої планети.
(Виступ учнів)
Люди, що це за вода?
Може вам і добре пити,
А тваринам важко жити:
Хімікати в ній усі –
І на дні, і на воді!
А була ж колись вода
І прозора і смачна…
Люди трохи совість майте,
Бідну річечку спасайте
На аналіз взяли воду.
Для пояснення народу
Ось такі є результати:
Аміаки та нітрати,
Солі кальцію й фосфат
Алюміній і нітрат
Та багато ще чогось.
А воду ту п’ють і качки і корови,
А ми оте м”ясо отруйне їмо
Таким молочком і дітей напуваєм.
Ми вас не лякаєм і це не дрібнички –
Від цієї отрути, цієї водички,
Хоч як не жахливо, а сталося так –
Вже й діти маленькі хворіють на рак.
Подивіться: де вода всміхалась – заросло болото,
Де верба співала – зрубаний пеньок,
Лисинами сяють береги сухії,
В дружбу із природою зробим швидше крок.
Пам’ятайте, люди, назавжди,
Неможливо жити без води.
- Це – життя колиска, це – дощі,
- Це – роса і квітка на межі,
- Це –тумани, ріки і моря,
- Порятунок в спеку, це - життя.
- Це – кришталь озер і джерело,
- Це – хмарки у небі, це – село
В тополях і вербах над ставком,
- Це – криниця, квіти під вікном,
- Шурхіт хвиль і шторму дивний рев,
- Це – струмок у травах між дерев,
- Зелень трав, веселки кольори,
- Нитки рік, у сутінках бори…
Пам’ятайте люди назавжди:
Неможливо жити без води!
Тож, щоб чистими води у річках зостались,
Подолайте байдужість, користь і недбалість!
ІV. Закріплення знань
«Бліцопитування»
Учні швидко дають відповідь по черзі:
Учитель хімії
Вода, як ми знаємо,є рідиною.
При нуль градусах стає твердою.
При ста градусах стає
Газоподібною, водяною парою,
Не має ні запаху, ані смаку,
Зате теплоємність має свою,
Велику, а теплопровідність – малу.
Оксидом служить наша вода.
Речовиною складною існую вона.
V Підсумок уроку. Рефлексія. Виставлення оцінок.
Учитель хімії Вода – незвичайна речовина. Гімном цієї речовини стали слова знаменитого французького письменника Антуана Сент-Екзюпері: «Вода, в тебе ні кольору, ні смаку, тебе неможливо описати, тобою насолоджуються, не знаючи, що ти таке є. Не можна сказати, що ти необхідна для життя. Ти – саме життя. Ти наповнюєш нас радістю, яку не пояснити нашими почуттями. З тобою повертаються сили, з якими ми вже попрощались».
Учитель географіїВсі ці властивості, які проявляє вода дають змогу назвати її однією із найважливіших речовин на Землі, без якої не може обійтися жодна жива істота. Тому кожен із нас повинен дбайливо ставитися до цього дорогоцінного дарунка природи, раціонально використовувати водні ресурси, не забуваючи про те, що ми - діти води й не можемо жити без неї.
Як говорить японська мудрість
Любіть природу, любіть квіти,
Любіть дерева, небу, красу,
У великому і малому і ви навчитеся
Любити життя, берегти людину.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Опрацюйте § підручника.
складіть кросворд на сім слів про річки України; сенкан про воду
Дякуємо, діти вам за урок.
Додаток до уроку (доповнення)
Складіть сенкан про воду
«Вода
Рідка, прозора
Розчиняється, розкладається, реагує.
Вода- хімічно активна речовина
Оксид»
Вчитель хімії та географії.
А зараз вашій увазі пропонується вікторина «Жива вода».
1. Назвіть воду грецькою. (Гідро)
2. Назвіть воду латиною (Аква)
3. Який колір має чиста вода? (У товстому шарі — світло-голубий).
4. Чи корисно пити чисту воду? (Відносно чистою водою хіміки вважають дистильовану воду. Але вона шкідлива для організму, оскільки позбавлена корисних солей і газів. Вона вимиває з клітин шлунка і кишечника солі, які містять клітинний сік. Це викликає захворювання).
5. У якій воді краще розчиняється кухонна сіль: холодній чи гарячій?
(І в тій, і в тій кухонна сіль розчиняється однаково) .
6. Чим пояснюється синій колір чистої води океану? (Вибірковим вбиранням і розсіюванням світла у воді. Вода відбиває 5% сонячних променів, сніг — 85%).
7. Яку кількість (у процентах) солей повинна містити питна вода? (Близько 0,05%).
8. Який процент домішок солей у воді шкідливий для рослин? (0,25 і більше).
9. Чому на льоду можна кататися на ковзанах? (Тому що лід під ковзанами внаслідок підвищеного тиску тане. Вода, яка при цьому утворюється, виконує роль мастила і зменшує тертя).
10. Чому лід плаває на воді? (Тому що густина льоду менша за густину води).
11. Коли тепліше на березі річки: тоді, коли утворюється лід, чи коли він тане?
(Тоді, коли утворюється, оскільки при цьому виділяється тепло. При таненні льоду тепло вбирається).
22