Урок 20
Числові та буквені вирази. Формули.
Мета: домогтися засвоєння означення числового виразу; сформувати вміння читати та складати числові вирази; удосконалити вміння знаходити їх значення; формувати вміння правильно і чітко виражати свої думки; виховувати відповідальне ставлення до навчання.
Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь.
Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Фронтальна перевірка домашнього завдання, відповіді на питання учнів, які виникли під час виконання домашнього завдання.
ІІІ. Формулювання мети і завдань уроку
Завдання уроку: засвоїти означення числового виразу, навчитись читати та складати числові вирази, удосконалити вміння знаходити значення числових виразів.
ІV. Актуалізація опорних знань
Математичний міні-диктант
1) Запишіть за допомогою чисел і знаків арифметичних дій:
а) суму чисел 28 і 13;
б) різницю чисел 112 і 65;
в) добуток чисел 19 і 57;
г) частку чисел 120 і 43.
2) Укажіть порядок дій у виразі:
а) ; б) ; в) ; г) .
V. Засвоєння знань
1. Означення числового виразу
2. Знаходження значення числового виразу
Наприклад, значення числового виразу 25 ⋅ 2+ 99 : 11 дорівнює числу 59, і тільки йому.
Пригадати, що числовий вираз не має значення в тому випадку, якщо є ділення на нуль, наприклад, 35 : (2 ⋅ 3 − 6).
3. Читання і запис числових виразів
1) Під час читання виразів назви знаків арифметичних дій замінюють назвами дій.
Наприклад, вираз «12 + 9» читають не як «12 плюс 9», а як «сума 12 і 9».
2) Якщо у виразі декілька дій, то починають читати з тієї дії, яку під час обчислення значення виразу виконують останньою.
Наприклад, вираз «13 ⋅ 4+ 48 : 6» починають читати зі слова «сума», оскільки додавання — остання дія, яку виконують під час обчислення значення цього виразу.
Приклад. Чому дорівнює «два плюс три помножити на шість»?
За такого читання виразу не зрозуміло, це (2 + 3) ⋅ 6= 30 чи 2 + 3 ⋅ 6 = 20.
VІ. Формування вмінь
1. Виконання усних вправ
1) Прочитайте вирази, використовуючи терміни «сума», «різниця», «добуток», «частка»:
а) 38 + 59; б) 189 − 95; в) 27 ⋅ 14; г) 90 : 15; д) 23 ⋅ 5+ 56;
е) 16 ⋅ 7− 14 ⋅ 9; ж) 28 ⋅ 4+ 56 : 14; з) (37 + 29) ⋅ (85 − 46).
2) Знайдіть значення виразу:
а) 4 + 16 : 4; б) 49 − 49 : 7; в) 5 + 52; г) 13 ⋅ 2+ 8.
3) Які з наведених числових виразів не мають значення:
а) ; б) ; в) ; г) ?
4) Купили 12 ложок за ціною 30 грн за штуку і 8 виделок за ціною 40 грн за штуку. Який зміст мають вирази:
а) 12 ⋅ 30; б) 8 ⋅ 40; в) 12 − 8; г) 40 − 30;
д) 12 ⋅ 30+ 8 ⋅ 40; е) 12 ⋅ 30− 8 ⋅ 40?
2. Виконання письмових вправ
1) Знайдіть значення виразу:
а) 33 ⋅ 27− 189; б) (75 : 5 + 38 ⋅ 2) : 7. а) ;5 б) ;
в) .
2) Порівняйте значення виразів:
а) і ; б) і .
3) Складіть числовий вираз та знайдіть його значення:
а) різниця добутку чисел 52 і 23 та числа 77;
б) сума частки чисел 192 і 32 та числа 8;
в) частка суми чисел 302 і 157 та числа 153;
г) добуток суми чисел 13 і15 та різниці чисел 319 і 273.
4) Складіть вираз для розв’язання задачі:
а) Потяг складається з 10 плацкартних вагонів і 8 купейних. У кожному плацкартному вагоні 54 місця, а в кожному купейному — 36 місць. Скільки пасажирів їдуть цим потягом, якщо всі квитки продано?
б) Степан ішов зі швидкістю 5 км/год, а Богдан — зі швидкістю 4 км/год. На скільки на шлях, що дорівнює 20 км, Богдан витратив часу більше, ніж Степан?
5) На склад привезли 36 великих і 25 маленьких ящиків з цукерками. У кожному маленькому ящику було по 9 кг цукерок, а в кожному великому — вдвічі більше. Складіть вираз для обчислення маси всіх привезених цукерок. Знайдіть значення цього виразу.
За підручником 244(у), 240, 245, 256, 266, 267,268
VІІ. Підсумки уроку
Фронтальне опитування
1) Що називають числовим виразом? Наведіть приклади числовихвиразів.
2) Що означає знайти значення числового виразу? Скільки значень може мати числовий вираз?
3) Наведіть приклад виразу, який не має значення.
4) Прочитайте вираз:
а) ; б) .
VІІІ. Домашнє завдання
П.9 № 247,257
4)* Розставте у виразі
дужки так, щоб дістати правильну рівність.
(Відповідь. ).