СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Чыдамдуулук ийгилике алып барат.

Категория: Внеурочка

Нажмите, чтобы узнать подробности

чыдамдуулук менен жасаган ар бир иш, ар бир кадам ийгилике жетелеери шексиз

Просмотр содержимого документа
«Чыдамдуулук ийгилике алып барат.»



Сабактын темасы: Чыдамдуулук адамдын оң сапаты

Сабактын максаты:
1. Окуучулар, чыдамдуулук – адамдын жакшы сапаттарынан экендиги боюнча талкуу жургузуу менен ынанышат.
2. Оздорунун адамдык сапаттары жонундо ой-жугуртуп, оздорун оздору сындоого уйронушот.
3. Оз оюн эркин айтууга, жолдошторунун оюн уга билууго конугот.


Сабактын жабдылышы:  суроттор, макал-лакап жазылган ватман.
Сабактын журушу:I. Уюштуруу.
Окуучуларды жоктоо. Класстын тазалыгына конул болуу. Сабактын максатын тушундуруу.
II. Киришуу учун суроолор:
Адамдын кандай жакшы сапаттарын билесинер?
Ушул сапаттар озунордо барбы?
Кандай жаман адаттар жонундо айтып бере аласынар?
Озунорго жакпаган адаттарынар барбы?

III. Мугалимдин созу:
Ар бир адам оз алдына максат коёт, ал максатка жетуу учун бардык мумкунчулугун жумшайт. «Улуу жолду адам озу жасайт, жол адамды улуу кылбайт» -деген соз бар. Силердин да албетте алдыга койгон максатынар бар. Максатка жетуу силерден коп эмгекти, чыдамдуулукту талап кылат. Кыргызда «Кыбыраган кыр ашат» деген жакшы соз бар. Бул создун мааниси акырын кыймылдоо деген эмес, максатына карай, чыдамдуулук менен дайыма алга карай ырааттуу жылуу, токтоп калбоо, же болбосо баштаган ишинди, тушкон жолунду таштап салбоо дегенди билдирет. Ар бир иштин оз кыйынчылыгы бар. Ошол кыйынчылыкка чыдасан, аны женесин жана оз максатына жетесин. Чыдамдуулук адамдар менен мамиле кылууда да ото керектуу сапат. Кээ бир адамдардын суйлоо манерасы, уну же кыймыл аракети ж.б. сага жакпай калышы мумкун. Дароо тескери мамиле кылбастан, аны чыдамдуулук менен угуп, тушунууго аракет кылсан, анын жакшы жактарын коро аласын.


IV. Талкуулоо учун суроолор:
1. «Чыдамдуулукта чалкып жаткан дениздей бол» деген создун маанисин кандай тушуносунор?
2. Кайсы учурда чыдамдуулук керек? Кайсы учурда чыдап эле отура бербей аракет кылуу керек?
(талкуу жургузуп окуучулардын ой-пикирин угуу керек).
  Азыр балдар, эки топко болуносунор. Ар бир топ озуно берилген тапшырма боюнча талкуулап, жыйынтык чыгарып, оз пикирлерин жакташат.
Силер албетте билесинер кыргыздын аты очпос улуу акындары бар. Ошол акындарыбыздын биринин быйыл 150 жылдык маарекеси белгиленип жатат. Ким айтат бул кайсы акын?   (Токтогул Сатылганов)
  Дагы бир классик акыныбыз жаш эле козу отуп кетсе да, кыргыз адабиятына очпос ырларды, поемаларды, котормолорду мурас калтырып кеткен. Бул акын жонундо жакында эле кинотасма тартылып, корсотулду.
- Бул кайсы акын? (Алыкул Осмонов). Бул акындардын экоонун тен турмушу ото оор болгон. Канчалык кыйынчылыкта жашаса да, алар оз максатынан тайган эмес. Оздорунун чыдамдуулугу менен баарын женип, аттары алтын тамга менен жазылып тарых беттеринде калды.
  Анда эки топко 1-тапшырма:
1-топко:    Токтогул Сатылгановдун  
2-топко: Алыкул Осмоновдун      
     чыдамдуулугу кайсы убактарда айрыкча байкалат? Пикирлеринерди жыйынтыктап айтасынар. Сурот менен корсотууго да болот.
     2-тапшырма:  Анда эмесе создун корку болгон макал-лакаптарга кезек берели. Планшетте жазылган макалды толуктап, маанисин тушундуруп бергиле. Кайсы топ биринчи тапса жооп берет. Туура эмес айтса экинчи топ жооп берет.
*Он колундун ачуусун…………………..( сол колун менен бас).
*Сабырдын тубу-……………………………(сары алтын)
*Жуз жыл жашасан –……………………..(жуз жыл оку)
*Адамды адам кылган……………………(эмгек)
*Адам болуу аста-аста…………………….(акмак болуу бир паста)
*Абийиринди жашындан ……………….(сакта)

V. Жыйынтыктоо.
Женген топ аныкталып, активдуу катышкан окуучуларга алкыш айтылат.

VI. Уйго тапшырма беруу.
Мен кыйынчылыкка чыдай аламынбы? - деген суроого жооп жазып келгиле.