| Сабактын максаттары | Күтүлүүчү натыйжа (иш аракет) |
| а) Сабактын билим берүүчүлүк максаты | “Көйкашка” коомдук уюмунун мүчөлөрү |
| “Семетей” эпосу боюнча буга чейинки алган | аркылуу берилген видео суроолорго жооп |
| билимдерин системалаштырып түшүнүп, | берүү аркылуу берилген маалыматка таянып |
| билгендерин бышыктоо менен эпостун | так жооп таба билүү менен ага толук кандуу |
| мазмунундагы Чынкожо, Толтой чатагынын | жооп берүү арклылуу өтүлүүчү сабактын темасын |
| чыгуу себебин түшүнүп алышат. | таба алышат. |
| б) Сабактын өнүктүрүүчүлүк максаты | |
| Чыгармага карата өз көз караштарын, | Берилген маалыматты ыратын бузбай ал боюнча |
| түшүнүктөрүн биргелешип иштөө аркылуу | түшүнүктөрүн берилген сүрөттөргө карап |
| билдиришет, ар бир айтылган ойго карата | окуяны айтып берүүгө жетишет; |
| кошумчаларын кошуп эркин баяндоого көнүгүшөт, | өз түшүнүктөрүн айтып берүүдө макалдарды, |
| сүйлөө чеберчиликтерин жакшыртышат. | сөз берметтерин пайдаланышат. |
| в) Сабактын тарбиялык максаты | |
| Турмушта кездешүүчү жаман, адилетсиз | Чыгарманын каарманынан өздөрүнө күнүмдүк |
| окуяларга карата өз ойлорун ортого салып, | турмушуна сабак алышат. |
| адилеттүү болууга калыс бүтүм чыгарууга | эли-жери үчүн кызмат өтөгөн чыныгы |
| тарбия алышат. Өз ойлорун ыраатуу, жеткилик- | патриот болууга умтулушат. |
| түү айтууга калыптанышат. | |
| |
| |
Эпостун жалпы мазмунун түшүнүп, өздөштүрүп алышат. |
| |
Сөз байлыктарын өстүруп, сүйлөө чеберчиликтерин жакшыртышат. |
| |
Образдарды талдап, аларга мүнөздөмө беришет |
| |
| |
| |
| сөздөрдүн маанисин билүүгө аракеттенишет. |
| |
| |
| |
| |
| Сабактын жүрүшү |
| |
| | |
| | |
| | |
| түзөт | |
| | |
| | кыймылы жөнүндө маалымат берет. |
Үй тапшырмасын сурайт, текшерет. | Окуучу үй тапшырмасын көргөзүп, тек. |
Өтүлгөн теманы кайталатат, | |
| суроо-жооп уюштурат. | |
| “Семетей” эпосунун буга чейинки берилген бөлүмдөрү боюнча “Көйкашка” коомдук уюмунун мүчөлөрү берген суроолорго жооп беришет. Берилген суроолорго карата өздөрүнүн ойлорун айтып беришет. |
| |
Сабактын темасын жарыялап, максаттарын түшүндүрүү |
| |
| жөнүндө сурап алуу |
| Жаңы теманы түшүндүрүү Чынкожо, Толтой чатагы Семетей өзүнүн жакындары менен кеңешип, Чынкожого Бакай, Ормонбек, Күлчоро, Канчорону Чынкожого жибергени. Чынкожонун макул болбошу Күлчоронун сыртка чыгып,Чынкожонун кара атына ногойдун энин оё салышы. Чоролор Чынкожонун жылкысына тийип Таласка айдап кетиши. Чынкожонун жедигердин Толтою менен достошуп, Семетейден өч алмакка элин көчүрүп жөнөшү. Чынкожо жедигерди чогултуп жыйын кылып, Толтойду көкүтүшү. Чынкожо, Толтойдун Ооганды Акундун шаарын камашы Айчүрөктүн ак куу кебин кийип, ай-ааламдын баарысын учуп жүрүп кыдырып, бел байлаган белди, көңүлү сүйгөн шерди издеши. Семетейдин ак шумкарын алып качышы. Семетей шумкарынын артынан келиши. Чынкожо, Толтойду жеңип, Айчүрөккө үйлөнүшү |
| |
| Жаңы теманын мазмуну боюнча түшүнүктөрүн текшерүү максатында “Коллаж” |
| ыкмасы аркылуу берилген сүрөттөр боюнча окуяны ыраттуу чагылдыруу |
| менен билгендерин айтып берип бышыкташат. |
| |
| |
| |
| |
| Коллективдүү баалоо, бири-бирин баалоо |
| |
| Берилген бөлүм боюнча үзүндү жаттоо. |