СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

А.Құнанбаевтың "Сегіз аяқ" тақырыбына арналған сабақ жоспары

Категория: Всем учителям

Нажмите, чтобы узнать подробности

А.Құнанбаевтың "Сегіз аяқ" тақырыбына арналған сабақ жоспары

Просмотр содержимого документа
«А.Құнанбаевтың "Сегіз аяқ" тақырыбына арналған сабақ жоспары»

Күні: Пән: қазақ әдебиеті Сынып:8- сынып

Сабақтың тақырыбы: Абай Құнанбаевтың “Сегіз аяқ” өлеңі.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік мәні; Оқушыларға әннің мағынасын түсіндіру, мәтінін талдау, әннің ырғағын әуенін үйрету.
Тәрбиелік мәні; Оқушыларға ән арқылы автордың идеясын жеткізе білуге баулу, адамгершілікке, имандылыққа, мәдениеттілікке және этикалық, эстетикалық тәрбие беру.
Дамытушылық мәні; Оқушылардың сазгерлік сауатын шыңдау, өмірге деген көзқарасын қалыптастыру, ойлау қабілеті мен ой - өрісін дамыту.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жуап, түсіндіру, өлеңді талдау.

Көрнекілік: Ақын суреті
Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру.

Үй тапсырмасын сұрау;
Жаңа сабақ:

Сипаты:Қазақ жазба әдебиетінің негізін салушы,ақын,ойшыл

Хронологиясы:1845жыл 22 тамыз-1904жыл

Туған жері:Семей облысы,Шығыстау өңірі(қазіргі Шығыс Қазақстан облыс  Абай ауданы,Қасқабұлақ жайлауында)

Әкесі Құнанбай-тобықты руының старшыны –Қажы(мешіт)- «Ескітам»

Анасы- Ұлжан Қаракесектің бошан руынан,Бертік бидің тұқымы

Толық аты:Ибраһим (Абай деп анасы атаған)

Аудармалары 50-ден асады-ең ірісі Лермонтов «Бородино»  (Крылов,Толстой,Байрон,Гете т.б шығармаларын аударған)

Қарасөздері – 50-ге жуық (1890-1898)

Әндері- “Желсіз түнде жарық ай”,“ Сегіз аяқ”, Айттым  сәлем.

“ Сегіз аяқ” әні 1889 жылы - Абай заманында адамдар жайлы жазылған шығарма. Абайдың мұңы мен зары, дәуірі мен халық қайғысын жырлайды. Сондықтан қайғы – қасіретті өз қайғысындай сезеді. Жанындағы адамдардың сауатсыздығы жанына қатты батып, ән арқылы жырлайды.
Өлеңді талдау

1. Алыстан сермеп,
Жүректен тербеп,
Шымырлап бойға жайылған.
Хиуадан шауып,
Қисынын тауып,
Тағыны жетіп қайырған.
Толғауы тоқсан қызыл тіл
Сөйлеймін десең өзің біл
2. Өткірдің жүзі,
Кестенің бізі,
Өрнегін сендей сала алмас.
Білгенге маржан,
Білмеске арзан,
Надандар баһра ала алмас.
Қиналма бекер тіл мен жақ
Көңілсіз құлақ ойға олақ
Қорытынды: Оқушылардың білімін пысықтай келе, бағалау.

1. “Сегіз аяқ” әні не жайлы жазылған?
2. Абайдың айтар ойы қандай?
3. Әннің әуені қандай өлшеммен орындалады?
4. Әннің басқа әуендерден өзгешелігі неде?
Үйге: өлеңді жаттау