СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Ачык сабактын планы Сезуу органдары

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ачык сабактын планы Сезуу органдары

Просмотр содержимого документа
«Ачык сабактын планы Сезуу органдары»

Сабактын темасы :Сезуу органдары

Сабактын максаты :Сезуу органдары менен таанышат.Сезуу органдарын милдетин айтып беришет

Сезуу органдарын муноздоп берет.Сезуу органдарын аткарган милдеттеринталкуулайт,жыйынтык чыгарат.

Сезуу органдарына кам корууну билет.Топтордо иштейт.оз алдынчалыгын корсотот

Кутулуучу натыйжа :Сезуу органдары тууралуу айтып бере алса.Оз оюн жыйынтыктап айтып бере алса.Сезуу органдарынын айырмачылыктарын билсе.Ар бир сезуу органынын аткарган милдетин корсотуп далилдеп бере алса

Сабактын методу : Жаны материалды оздоштуруу

Сабактын тиби :аралаш

Сабактын жабдылышы: Ноутбук карточка сурот

Сабактын этабы

убак

Мугалимдин ишмердуулугу

Окуучунун ишмердуулугу

НК

ПК

Б

Уюштуруу

Балдар класс жылуу элеби ? Класс жарыкпы ?

Сабакты баштайбыз

Жооп беришет отурушат




Отулгон теманы кайталоо

5

Адамдын органдарын атагыла.Алар кандай иштерди аткарат ?Гигиена дегенди кандай тушуносунор ?

Опко,ашказан,боор жана ичеги-карын

НК3

ПК4

КБ

Оболго тузуу

2

Келгиле кичине изилдоо жургузуп коробуз.

-Менин колумдагы эмне ?(шар)

Колому кандай (чон)

Формасы кандай (суйру)

Кандай тусто ?(кызыл)

Бул суроолорго тура жооп беру учун силерге эмне жардам берди ?

Демек балдар бугун эмнелер жонундо суйлошобуз ?

Коз

Сезуу органдары

НК1

ПК2

КБ

Жаны тема

5

Сезуу органдары жонундо видео корсотулот

Коз-коруу органы

Кулак-угуу органы

Даам-сезуу органы

Мурун-жыт алуу органы

Тери-туюу органы

Видеодон сезуу органдары жонундо маалымат алышат

Суроо жооп

НК1

ПК1

КБ


8

Окуучуларды топторго болу.Торт топко болунот











Демек ар бир органдын бизге жардамы бар экен.

1-топ Окуучулар коздорун танып коюшат.Топтогу балдардын ар бирине момо-жемиш берилет.Жыттап коруп кайсы момо экенин табат.

2-топБаштыкчанын ичине ар турдуу буюмдар салынат.Окуучулар баштыкка кол салып кармап коруп баштыктын ичиндеги буюмду аныктайт

3-топ Окуучулардын алдына тарелкага турдуу даамдар коюлат.Козун танып бирден жеп корот

4-топ Окуучуларга музыка уктурулат.Алар булл музыкада кандай аспап ойнолуп жатканын аныкташат.

ТОптор кайсы орган кандай иш аткарып жатканын айтып беришет.

НК1





Нк2






НК3

ПК3ПК2




ДБ

Эс алуу мооноту

2

Мугалим сезуу органдарын атоо менен сезуу органдарына колун тийгизет.Мугалимдин максаты балдарды адаштыруу.Мисалы даам деп козун кармашы мумкун

Балдардын максаты адашпоо керек

НК3

ПК3

КБ

Бышыктоо

10

Жуптарда иштоого тапшырма берилет

Оз алдынча же китептин жардамы менен суйломду толуктап жазышат.

1.Коздун жардамы менен адам……..айырмалайт

2.Тилдин бетинде озгочо даам сезуучу ………..бар

3………….-бул бир нерсе тийгенде сезуу жондомдуулугу

НК2



НК3

ПК2ПК1

КБ

Жыйынтыктоо

7

Демек биздин жардамчыларыбыз эмнелер экен ?

Алар кандай милдеттерди аткарышат ?

Бардык сезуу органдары чогуу аракеттенишет жана бири-бирин толуктап турат.Мээ алардын иштешине буйрук берет

Ушул сезуу органдарына байланыштуу кандайдыр бир окуя айтып бергиле

Коз кулак мурун тил





Кызыктуу окуяларды айтып беришет

НК3

ПК4

КБ

Тапшырма

1


Критерийлер :

1.Коз кулак мурун жана теринин акыбалдары жакшы болу учун кандай эрежелерди сактоо керектигин жазып келуу

2.Ден соолукту скктоо боюнча схеманы дептерге кочуруп толтуруп келуу

НК3


ДБ

Баалоо

2

Критерийлер боюнча баалашат

1.Уйтапшырма 1 упай

2.Суроо жооп 2 упай

3.Жазуу иши 2 упай