СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

"Адам - негізгі тіршілік иесі"

Категория: Биология

Нажмите, чтобы узнать подробности

Краткосрочное планирование на трех языках. Урок соотведствует новым стандартам.

Просмотр содержимого документа
«"Адам - негізгі тіршілік иесі"»


Қарағанды облысы Осакаров ауданы әкімдігінің «Молодежный кентінің №23 орта мектебінің базасындағы

тірек мектебі (ресурстық орталығы)» коммуналдық мемлекеттік мекемесі.


Ағылшын тілі мұғалімі: Бекова Дальмира Маратовна

Химия мұғалімі: Молдабаева Жұлдыз Ермековна

Биология мұғалімі: Жаныспаева Кымбат Омиртаевна

Күні:

Сынып: 9


ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР


Тақырыбы


Адам – негізгі тіршілік иесі.

Мақсаты

Сын тұрғысынан ойлай отырып, оқушылардың болашаққа деген көзқарасын қалыптастыру. Алған білімін өмірде қолдануына ықпал ету молайту. Сандық технологияларда құзырлылық танытатын белсенді оқушы болып қалыптасуын қамтамасыз ету.

Міндеттері


CLIL технологиясы арқылы оқушылардың танымдық қаблеттерін дамыту.

Кіріктірілген сабақ арқылы оқушылардың түрлі әдіс – тәсілдер қолдана отырып ойлау, есте сақтау қабілеттерін, зерттеу қабілеттерін арттыру.

Дұрыс тамақтанудың адам денсаулығына тигізетін пайдасы туралы ұғындыру;

Алған білімдерін өмірде қолдана алуға баулу

Күтілетін нәтиже:

CLIL технологиясы арқылы оқушылардың танымдық қаблеттері дамиды;

Кіріктірілген сабақ арқылы оқушылардың түрлі әдіс – тәсілдер қолдана отырып ойлау, есте сақтау қабілеттерін, зерттеу қабілеттерін артады;

Дұрыс тамақтанудың адам денсаулығына тигізетін пайдасын түсінеді;

Алған білімдерін өмірде қолдана алады.


Сабақ түрі:

Топтық жұмыс, әңгіме дебат, сұрақ-жауап,


Уақыт


Сабақ кезең/рі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

3 мин

Кіріспе

Танысу



«Дракон, самурай, қыз» ойынды ойнап коллаборативті атмосфера құру.




Divide into 3 groups. Every participant takes card with the name of fruit or vegetable and find partner for himself.

Take the pictures and divide into 3 groups: Fruit, Vegetables, Food

карточкалар

2 мин

Brain storming

Қызығушылықтарын ояту : What do you need to use the car perfect?

And what do you need to keep your body healthy?

Children answer the questions.

Интерактивті тақта


5 мин

Негізгі бөлім

БИОЛОГИЯ

Адам – Жер жүзіндегі ең құнды, маңызды тіршілік иесі. Себебі, осы өмірді жалғастырушы, дамытушы және болашақтың иесі адам болып табылады.Әрине осыны жүзеге асырушы үшін, адамға белгілі бір қажеттіліктер қажет. Экранда мақал көрсетіледі.

Экранға назар аударып. «Денсаулық – зор байлық»

«Здоровье – превыше всего» «Health is above wealth» Мақалды оқып

жалпы тақырыптың мазмұнын ашады.

Интерактивті тақта

Адам бейнесі салынған




1тапсырма:

Оқушылардың алдарында карточка таратылады, карточкада жазылған адамға қатысты терминдер т.б сөздер мен сандарды адам бойына еңгізеді.

1 – топ

1300 – 1400 гр, 150 гр, 250-300 гр, 4,5 – 5л, 120/80, 39,1 кДж, 200- ден астам, 80-90℅, 32, 25 см, 400-500 гр, 100-120 гр, 80-100 гр.

2 – топ:

Гемофилия, Скалиоз, Анатомия, Дизентерия, Терофиттер, Гигиена, Гипертония, Гипотания, Диетология, Физиология, Уролог,Криптофиттер,Гельментология, Инфаркт.

3 – топ:

Жатыр, ұрық жолдас, қаңқа, тұлға, мальпиги түтікшелері, хитин,жақ,шыңтақ,білезік,тобық,жұлын, қарақұс,соқыршек, балғашық, төс, үзенгі.



Балалар өз пікірің айталы





А4 форматы

Карточкалар


5 мин


АҒЫЛШЫН ТІЛІ

A healthy eating plate:

Sorting in out the food according its calories. To determine which category the food belongs to.

Children and their parents need to gather 3 categories of food on the 1st ,2d , 3d podium.

Food.



Write the food you need to eat at these mealtimes. Have learners think what they normally eat at these mealtimes

Write the words into the cards, and think what they can improve in their diet.

cards

5 мин


ХИМИЯ.

Практикалық жұмыс

Азық түліктің үйлесімдігін анықтау

№ 1топ

№ 2топ

№ 3топ

Тағамның құрамындығы

крахмалдың барын анықтау

Газдалған суды

дайындау

Ас содасының тағамдарға әсері


Практикалық жұмыс

Оқушылардың жұмысы

Лимон, картошка, сәбіз, алма, сүт, йод ерітіндісі, мақта таяқшалары, ас сода, лимон қышқылы, қант, стақан, апельсин, қияр, сәбіз

1. Тәжірибе:

Тағамның құрамындығы крахмалдың барын анықтау.


Дайындалған тағамдарға йод ерітіндісін жағады, қай тағамның түсі көк түске боялғанын анықтаймыз.

Қажет заттар: лимон, картошка, сәбіз, алма, сүт, йод ерітіндісі, мақта таяқшалары.

2. Тәжірибе:

Газдалған суды дайындау.

Стақандағы суға 1 шай қасық қант саламыз, лимон қышқылы, ас содасын салып араластарамыз.

Нәтижесінде газдалған сусын пайда болады.

Қажет заттар

1 шай қасық, стақандағы суға, лимон қышқылы, ас содасы

3. Тәжірибе:

Ас содасының тағамдарға әсері.



Тағамдарды кесіп, үстіне ас содасын саламыз, нәтижесінде ас содасының тағамдарға әсерін көреміз. Әр тағамның қышқылдық ортасы әр түрлі екенін көреміз.

Қажет заттар: ас сода, лимон, алма, апельсин, қияр.




Топтық жұмыс


Тағамның асқазанға қалай әсер екенін қорытындылап, асқазанда асты қортатын тұз қышқылын оқушылар шар модельдерінен құрылымдық формуласын жасайды.

конструктор


2 мин

Бағалау

Қорытынды

Рефлексия


Smiles

Marks

«5» excellent

«4» good

«3» satisfactory


Оқушылар өз ойларын айтып, рефлексия жасайды.

Таратпа қағаздар