Сабактын темасы: Зат атооч
Сабактын максаты:
А) Билим берүүчүлүк
Б) Өнүктүрүүчүлүк
Зат атооч жөнүндө маалымат алышат. Аларды тексттен таба алышат. Талдоо жүргүзүшөт. Катасыз жазышат.
В) Тарбия берүүчүлүк
“ Сөздөр жана алардын мааниси” тексттинин мазмуну менен таанышышат. Сүйлөө кебин, ой жүгүртүүсүн, өз алдынча иштей алууну өнүктүрүшөт.
Текст аркылуу окуучулар эмгекти сүйүүгө, сөздүн маанисин түшүнүп, аңдап билүүгө, камкордуулукка, жолдоштору менен жакшы мамиледе болууга тарбияланышат. Топ менен иштей алышат жана бири-бирин сыйлоого, адамгерчиликке тарбия алышат.
Күтүлүүчү натыйжа:
Окуучулар максатка жетет деп билсек, эгерде алар:
Окуучулар максатка жетет деп билсек, эгерде алар:
Сабактын темасы менен таанышса. Зат атооч жөнүндө маалымат алса. Аларды тексттен таба алса, сулоолоруна жооп берсе. Талдоо жүргүзө алса.Катасыз жазышса.
Окуучулар максатка жетет деп билсек, эгерде алар:
“ Сөздөр жана алардын мааниси” тексттинин мазмуну менен таанышса. Убакытты туура пайдаланып, тапшырманын баарын аткарышса.
Текст аркылуу эмгекти сүйүүгө, сөздүн маанисин түшүнүп, аңдап билүүгө, камкордуулукка, жолдоштору менен жакшы мамиледе болууга, алардын ишеничин актоого тарбияланса.
Сабактын тиби: Жаңы теманы өздөштүрүү сабагы. Сабактын методу : Интерактивдүү усулдар. Сабактын формасы: Топ менен иштөө
Сабактын жабдылышы: плакаттар, маркер, слайд шоу,синквейн,көнүгүү иштөө . Предмет аралык байланыш: сүрөт, окуу
Сабактын этаптары
Мугалимдин ишмердиги
Уюштуруу
Окуучунун ишмердиги
Компетенттүүлүк
Мугалим
НК
Окуучулар даяр болушат.
Окуучуларды сабакка даярдайт
НК₁
ПК
Баалоо
ПК₁
Бирин бири мактоо
Мотивация-
Шыктандыруу
Окуучулар аткарышат
НК ₁
ПК ₁
Оюн түрүндө
( ысык картошка)
Тегеренип туруп өтүлгөн, темага байланыштуу суроого жооп берет.
Үй
тапшырманы суроо
Сууну пайдалануу.
Тегирмен –буудайдан дан чыгаруучу жай
Булгаары- тери
Суу адамга ичиш жана тамак-аш даярдаш үчүн гана зарыл эмес. Суу үйлөрдү, коомдук имараттарды, көчөлөрдү тазалыкта тутуу үчүн да керек.
Суу жолдору аркылуу адам кайыктарда, теплоходдордо сүзүшөт, азык-түлүктөрдү жана машиналарда ташышат, карагай агызышат.
Эгин талаасы сугарылат. Суунун жардамы менен тегирмен иштетилет.
Суу электр тогун иштеп чыгаруучу машиналарды кыймылга келтирет.
Өнөр жайдын бир да тармагы суусуз иштей албайт. Фабрикалар менен заводдордо боёкторду эритиш үчүн, кездемелер менен булгаарыларды боёо үчүн да суу колдонулат.
Заттын атын билдирген сөз түркүмү зат атооч деп аталат. Ким?, кимдер?,эмне?, эмнелер?деген суроолор берилет. Мисалы: тегирменчи, талаа, дыйкандар, өлкөлөр, суусу, атасы.
Бул ким?
Бул эмне?
Булар кимдер?
3-көнүгүү. Суу темасына синквейн түзгүлө. 1. Суу 2. 3. 4. 5.
Жамгыр
1.
2.
3.
4.
5.
4-көнүгүү. Текстке Инсерт стратегиясы боюнча талдоо жүргүзгүлө. Үлгү:
Билем
Билдим
Суу ичиш үчүн, амак-аш даярдаш үчүн керектигин.
Билгим келет
Суу жолдору аркылуу азык-түлүктөрдү, машиналарды ташып, карагайларды агызышатын.
Суу дагы кандай тармактарда колдонуларын.
5-көнүгүү. Зат атоочторду колдонуп, суунун пайдасы жөнүндө аңгеме жазгыла.
Үйгө тапшырма: Баалоо: