СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Дүниетану ҚМЖ. "Мектеп – ортақ үйіміз"

Нажмите, чтобы узнать подробности

    1. сабақ

 

Ортақ тақырып: Бөлімше

Менің мектебім

1.2 Мектеп және мектеп қоғамдастығы

Педагогтің аты-жөні:

Кушукбаева Динара Жабайхановна

Күні:

 

Сынып: 1

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Мектеп – ортақ үйіміз

Оқу бағдарламасына

сәйкес оқыту мақсаттары

        • мектептің адам өміріндегі маңыздылығынтүсіндіру;
        • мектептегі функционалдық аймақтардың орналасқан жерінанықтау;
        • мектептегі тәртібіп ережелерін сақтау маңыздылығынтүсіндіру.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

  • адам өміріндегі мектептің маңызын түсіндіретінболады;
  • мектептің аумағының орналасқан жерін анықтайалады.

Көптеген оқушылар:

  • мектеп ережелерін сақтаудың маңыздылығын түсіндіре алатынболады;
  • өз тәртібінің мектеп ережелеріне сәйкестігіне талдау жасайтынболады.

Кейбір оқушылар:

  • мектепте жұмыс істейтін адамдардың мамандықтарын атайалады.

Сабақтың барысы

Сабақтың

кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

ФТ.ҚБ. Мұғалім жұмбақты шешуді ұсынады.

  • Сен өз мектебің туралы небілдің?
  • Қалай ойлайсыңдар, балалар не үшін мектепкебарады?
  • Мектепте не үйренгілеріңкеледі?
  • Оқушылар не үшін мектепкебарады?
  • Мектеп – екінші үйіміз. Әр үйдің орындалуға тиісті ережелерібар.

Мектептің де өз ережелері мен тәртібі бар.

Жұмбақты шешеді. Сұрақтарға жауап береді.

 

Жұмбақ

Просмотр содержимого документа
«Дүниетану ҚМЖ. "Мектеп – ортақ үйіміз"»

5-сабақ



Ортақ тақырып: Бөлімше

Менің мектебім

1.2 Мектеп және мектеп қоғамдастығы

Педагогтің аты-жөні:

Кушукбаева Динара Жабайхановна

Күні:


Сынып: 1

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Мектеп – ортақ үйіміз

Оқу бағдарламасына

сәйкес оқыту мақсаттары

        1. – мектептің адам өміріндегі маңыздылығынтүсіндіру;

        2. – мектептегі функционалдық аймақтардың орналасқан жерінанықтау;

        3. – мектептегі тәртібіп ережелерін сақтау маңыздылығынтүсіндіру.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

  • адам өміріндегі мектептің маңызын түсіндіретінболады;

  • мектептің аумағының орналасқан жерін анықтайалады.

Көптеген оқушылар:

  • мектеп ережелерін сақтаудың маңыздылығын түсіндіре алатынболады;

  • өз тәртібінің мектеп ережелеріне сәйкестігіне талдау жасайтынболады.

Кейбір оқушылар:

  • мектепте жұмыс істейтін адамдардың мамандықтарын атайалады.

Сабақтың барысы

Сабақтың

кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

ФТ.ҚБ. Мұғалім жұмбақты шешуді ұсынады.

  • Сен өз мектебің туралы небілдің?

  • Қалай ойлайсыңдар, балалар не үшін мектепкебарады?

  • Мектепте не үйренгілеріңкеледі?

  • Оқушылар не үшін мектепкебарады?

  • Мектеп – екінші үйіміз. Әр үйдің орындалуға тиісті ережелерібар.

Мектептің де өз ережелері мен тәртібі бар.

Жұмбақты шешеді. Сұрақтарға жауап береді.


Жұмбақ



Бүгінгі сабақта мектеп және мектеп

ережелері туралы айтамыз.




Ортасы

ФТ. Мұғалім әңгіме ұйымдастырады.

  • Балалар, ойланайық, ереже дегенімізне? («миғашабуыл»)

  • Ережелер қандайболады?

Оқулықпен жұмыс. Мұғалім мәтінді оқиды. Сұрақтар бойынша талқылау ұйымдастыру.

  • Мектеп ережелері бар ма?Қандай

ережелерді білесіңдер және оларды қалай сақтайсыңдар?

  • Сен мектеп әуежай емес, кешіккен ештеңе етпейді деп ойладың. Бірақ мектеп кешіккендерді күтіп тұрмайды. Сыныптың дөңгелегі болмаса да бір сағаттың өзінде алысқа ұзап кетеді деген сөз бар. Мұның мағынасы қандай? (Мектепке уақытында келу қажет. Кешігу мұғалімдермен

сенімен оқитын оқушылардың назарын аударады, сабақ үрдісіне кедергі келтіреді. Күн тәртібін сақтау керек.)

  • Қоңырауға дейін келіп, сыныпты тәртіпке келтір! Қоңыраусоғылғанда

барлық оқушы қатарға тұрып, мұғалімді күтеді.

(Түрегеліп тұрып мұғаліммен сәлемдесу).

  • Сабақта жауап күтіледі. Біреубілсе,

біреу білмейді. Мұғалім атаған бала жауап береді. Жауап бергің келсе дауыс көтерме, қолыңды көтер. (Жауап бергің немесе сұрағың келсе, қолыңды көтер.)

  • Парта төсек емес, онда жатуғаболмайды. Партада бойды тік ұста, тәртібіңдідұрыста

Ойларымен бөліседі.



Сұрақтар бойынша мәтінді мұғалімнің көмегімен талқылайды.





Оқулық



(Партада дұрыс отыра білу керек).

«Сабақ қызық болды», – деді Жаңабекке Арман. Жаңабек үндемейді... Сабақ бойы қарға санап еді. (Сабақта белсенді жұмыс істеу керек).

Қоңырау міне соғылды – демалуға дайындал:

Досыңмен қыдыр немесе ойын ойна.

Ешкімді мазақтама, коридорда бір-біріңді итерме, жерге қоқыс тастама, кішіге дауыс көтерме! (Үзіліс кезінде шуламай, тазалық сақтау керек, сыныптастарыңды және

басқа оқушыларды сыйла!)


Оқушы дәптеріндегі тапсырмалардың орындалуын тексереді.






Сергіту сәті.

Мұғалім балаларға тұруды ұсынады.

Қойылған сұраққа олар: «Бұл мен, бұл мен, бұл барлық менің достарым» деп өзін, содан соң қолын созып достарын ишаратпен көрсетеді.

Ал өлең олар туралы болмаса, бастарын шайқап, аяқтарын тақылдатып: «Бұл мен және менің достарым емес» – дейді.


Сыныпты бүгін тазалап, Жарқыратып қойған кім?














Оқушы дәптеріндегі тапсырмаларды орындайды.





Сергіту сәтінде мұғалім қойған сұраққа жауап

береді: «Бұл мен, бұл мен, бұл барлық менің достарым» деп, өзін, содан соң қолын созып достарын ишаратпен көрсетеді.

Ал өлең олар туралы болмаса, бастарын шайқап, аяқтарын тақылдатып: «Бұл мен














Тапсырма. Критерий А. Өзі

пайдаланған мектеп құралдарын белгілейді.


Дескриптор

  1. Қанатша белгімен өзі пайдаланған мектеп құралдарын белгілейді.

  2. Олардың көмегіменқандай тапсырмалар орындағанын айтыпбереді.














Мектептің фото- суреттері/

таныстырылым



Адалдық, достық, мейірім Қасиетке мойын бұрған кім? Кім жарыққа үнемі

Көңілді, бірге шығады? Қиындық болса кім саған Достық қолын созады?

Ауыз жаппай сабақта Көп сөйлеген кім еді? Жауап таппай сұраққа Есінеген кім еді?

Жауабы дайын үнемі, Кім «беске» оны біледі? Таза дәптер, кітабы,

Тәртіппен бәрі тұрады. Бұрымын тартып Дананы, Кім ренжітті баланы?


ФТ.ҚБ. Мұғалім оқулықтағы мәтін мен суреттер бойынша әңгіме ұйымдастырады. Біздің мектеп туралы не айтуға болатынын ойлан.

Сұрақтарға жауап беріңдер және жауаптарды фотоальбом түрінде көрсетіңдер:

  • Мектепте небар?

  • Мектепте кімдер жұмысістейді?

  • Балалар мектепте неістейді?

  • Мектепте жұмыс қай жердеөтеді?

  • Мектепте қандай кабинеттер бар?Олар не үшінқажет?

Аптаға алдын ала тапсырма: Мұғаліммен және сыныптастарыңмен бірге мектепке зерттеу жүргізу.

және менің достарым емес» дейді.















Сұрақтарға жауап беріп және жауаптарды

фотоальбом түрінде көрсетеді.
















Тапсырма. Критерий В. Мектепте

жұмыс істейтін

адамдарды атайды (сурет бойынша). Олардың еңбегі туралы айтып

береді.

Дескриптор

  1. Мектепте

жұмысістейтін

адамдарды атайды (сурет бойынша).

  1. Олардың еңбегі туралы айтып

береді.
















Оқулық


Соңы

Сабақты қорытындылау.

«Сөз қосу» ойыны.

  1. Сабақта ынталы, байсалды және... (зейінді) бол.

  2. Қалмай бәрін және ... (бөлмей)тыңда.

  3. Барлығы ... (түсінікті) болу үшін,анық, ашықсөйле.

  4. Жауап бергің келсе, қолыңды ...(көтеру) керек.

  5. Досың жауап берген кезде, ...(сөзін бөлуге)асықпа.

  6. Ал досыңа көмектескің келсе, жайлап... (қолыңдыкөтер).

  7. (Қоңыраудың) ... соғылғаныестілсе, сабақ аяқталды депбіл.

  8. Қоңырау қайта соғылса, сабаққа... (дайын)бол.

«Оқушы дәптеріндегі» жаңа тақырыпты түсінгенге сәйкес келетін суретті белгілеу. ҚБ. Мұғалім: – Жарайсыңдар, балалар!

Барлықтарыңа сабақтағы жұмыс үшін алғыс айтамын!

«Сөз қосу» ойынында сөздерге сөз қосып, ойды, яғни сөйлемді аяқтайды.













«Оқушы дәптеріндегі» тапсырманы орындап, жаңа тақырыпты

түсінгенге сәйкес келетін суретті белгілейді.

Мадақтау, алғыс айту.

Оқушы дәптері