СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Информатика пәнінен ашық сабақ "Есептеуіш техниканың даму тарихы"

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Барлық оқушылар білуі тиіс:

Ертедегі есептеу құралдарының атауларын  біледі.

Көпшілігі білуі тиіс:              

Болашақтың компьютерлері туралы өз ойларын айта алады

Кейбіреуі білуі тиіс:

ЭЕМ буындарының даму кезеңдерін, жылдарын және суреттерін бір-бірімен байланыстыра алады.

Просмотр содержимого документа
«Информатика пәнінен ашық сабақ "Есептеуіш техниканың даму тарихы"»


Сабақ жоспары


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Мектеп: Аршалы ауданы, Михайлов орта мектебі

Күні:

Мұғалімніңаты-жөні: Бекенова А.Т.

Сынып: 6 сынып

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Есептеуіш техниканың даму тарихы



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме)

6.1.1.1 -есептеу техникасының дамуының тарихы мен перспективасы жөнінде әңгімелеу;

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар білуі тиіс:

Ертедегі есептеу құралдарының атауларын біледі.

Көпшілігі білуі тиіс:

Болашақтың компьютерлері туралы өз ойларын айта алады

Кейбіреуі білуі тиіс:

ЭЕМ буындарының даму кезеңдерін, жылдарын және суреттерін бір-бірімен байланыстыра алады.


Бағалау критерийі

  • Ертедегі есептеу құралдарын атай алады;

  • Болашақтың компьютерлері туралы өз ойларын сипаттап жаза алады;

  • Даму кезеңдерін, атауын және сәйкес суретін дұрыс анықтай алады

Тілдік мақсаттар


Пәндік терминдер:

Есептеуіш техника – Вычислительная техника – Computer enqineering

ЭЕМ буындары – Поколения ЭВМ – Computer generations

Даму кезеңдері – Этапы развития - Development stages

Құндылықтарға

баулу




Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу

Пән аралық

байланыс

Тарих, ағылшын

Алдыңғы білім


Компьютерлердің қандай түрлері бар екенін біледі






Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланғанкезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы
























Топқа бөлу











Жаңа сабақты меңгеру


«Конверттегі сұрақтар» әдісі арқылы оқушылардың компьютер түрлері мен компаниялар туралы не білетінін анықтаймын.





Компьютерлердің қандай түрлерін білесіңдер?

Компьютер шығаратын қандай компанияларды білесіңдер?



Бүгінгі сабақта ЭЕМ-нің даму тарихымен танысамыз



Жаңа терминдермен жұмыс:

Есептеуіш техника – Вычислительная техника – Computer enqineering

ЭЕМ буындары – Поколения ЭВМ – Computer generations

Даму кезеңдері – Этапы развития - Development stages



Компьютердің құрылғыларына байланысты суреттер арқылы «Кіріс құралы», «Шығыс құралы» деп екі топқа бөлемін.











Жаңа сабақты меңгеру мақсатында «Джигсо» әдісі бойынша берілген тақырыпты топта талдап, топтар өзара бір-біріне түсіндіреді.



Оқушалар талдап болған барлық оқушылар бір-бірін қолдап шапалақ соғады







Оқушыларға тапсырма ұсынамын. Әрбір дұрыс жауап үшін бір компьютер суретін беріп отырамын.

Топ басшысы оқушылардың ұпайын төмендегі кестеде жазып отырады







«Сұрақ-жауап» әдісі бойынша оқушалардың тақырыпты меңгеруін тексеру мақсатында жабық сұрақтарға жауап аламын



1-тапсырма: Сұрақтарға «иә» немесе «жоқ» деп жауап бер.





Сұрақ

Иә

Жоқ

1

Есептеу техникасының даму кезеңі 5 кезеңнен тұрады



2

Компьютерлік кезең XV ғасырдың 80 жылдарының ортасында дами бастады



3

Адамзат тарихында ең алғаш есептеу құралы абак – есептеу тақтасы деп аталады



4

1647 жылы Б.Паскаль алғаш еептеу машинасының моделін жасап шықты.



5

Бэббидж машинасы топпен жұмысқа арналған



Дескрипторлар:

  1. Сұрақтардың дұрыс жауабын таңдайды

Әрбір дұрыс жауапқа бір компьютер суретінен беріп отырамын







































«Кіріс құралдары»

«Шығыс құралдары»






















































оқушыларды бағалау

Сабақтың ортасы


Сергіту сәтін өткізу



Презентациядағы дайын көзге арналған жаттығуларды жасау





Learningapps бағдарламасында жасалынған тапсырманы берілген ссылка арқылы ашып, әр құралдың астына атауын жазуы тиіс





2-тапсырма:

Есептеу құралдарының атауын жаз.












«Кластер» әдісі бойынша оқушылардың болашақ компьютерлер қандай болатыны туралы топтардың ойларын білу.

3-тапсырма: «Болашақтың компьютерлері» атты постер қорғау

Дескрипторлар:

  1. Болашақ компьютерлердің суреттерін салады

  2. Құрылысын сипаттайды



Оқушылар талдап болған барлық оқушылар бір-бірін қолдап шапалақ соғады



«Сәйкестендіру тесті» әдісі арқылы оқушалар ЭЕМ буындарының жылдарын құралдарымен және суреттерімен сәйсестендіріп көрсетеді

Бағалау критерийі:

Кейбір оқушылар:ЭЕМ буындарының даму кезеңдерін, жылдарын және дамуына үлес қосқан ғалымдардың ашқан жаңалықтарын біледі

4-тапсырма:

Сәйкестікті тап. Ертедегі есептеу құралдарын жылымен және суретімен сәйкестендір.







1946-1960 жж

Интегралдық

микросхемалар,

магниттік дискілер



1960-1964 жж

Электрондық

шамдар,

перфокарта



1964-1970 жж

Үлкен

интегралдық

микросхемалар,

СD-диск, флешкалар



1970-1980 жж

Жасанды интелект



1990- ,,,

Транзисторлар,

перфокарталар, магниттік дискілер



Дескрипторлар:

  1. Әр бағандағы ЭЕМ-нің жылдарын, атауын дұрыс сәйкестендірсе – 1 компьютер

  2. Әр бағандағы ЭЕМ-нің жылдарын, атауын және суретін дұрыс сәйкестендірсе – 1компьютер

Әрбір дұрыс жауапқа 1 компьютерден тарату





«көз жаттығулары» презентация





https://learningapps.org/display?v=pciot1w6n18








Әрбір дұрыс жауапқа 1 компьютерден тарату





Сабақтың соңы


Рефлексия:

Оқушылар өздерінің сабақта алға білім деңшейлерін «Сәттілік шыңында» белгілейді






СаралауСізқандайтәсілменкөбірекқолдаукөрсетпексіз? Сізбасқаларға қарағанда қабілетті оқушыларғақандайтапсырмалар бересіз?

БағалауСізоқушылардыңматериалдыигерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлапотырсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасынсақтау



Кестені толтыр

Ғалымдар

Ашқан жаңалықтары

1

В.Шиккард


2

Б.Паскаль


3

Ч.Бэббидж




Дескрипторлар:

  1. Ғалымдардың ашқан жаңалықтарын дұрыс жазады




































Сабақ бойынша рефлексия







Жалпы бағалау



Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?