СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Интеграция национально-регионального компонента в обучении английскому языку

Нажмите, чтобы узнать подробности

Региональная тематика становится актуальной в связи с расширением международных контактов, а также в связи с тем, что в настоящее время вопрос гражданского воспитания стоит наиболее остро и региональный компонент необходим как основной элемент нравственного, эстетического и гражданского воспитания.

Просмотр содержимого документа
«Интеграция национально-регионального компонента в обучении английскому языку»

План-конспект урока английского языка с включением национально-регионального компонента и применением информационно-коммуникативных технологий


Город: Рязань

МБОУ «СОШ Русская классическая школа №7»

Учитель: Фроловская Екатерина Евгеньевна

Класс: 6

Предмет: английский язык

Тема урока: "Рязань - мой родной город"

Продолжительность учебного занятия: 40 минут


Цель: урока носит комплексный характер:

- формирование коммуникативных компетенций учащихся в устной и письменной речи;

- интегрирование знаний по регионоведению в обучение английскому языку.


Задачи:

Образовательные:

  • закрепить ранее изученную лексику на английском языке по теме «Жизнь в городе» и тематическую лексику регионального компонента;

  • тренироваться в использовании речевых образцов для составления описания своего города (Рязани);

Развивающие:

  • развивать умение анализировать, отбирать нужную информацию;

  • развивать логическое мышление, память, фонематический слух, внимание, воображение;

  • развивать умение использовать материал, изученный на уроках истории, географии, рязаневедения, природоведения, литературы и т.д. на уроках английского языка.

  • способствовать развитию интеллектуальной, эмоциональной, мотивационной сферы личности и расширению кругозора учащихся.

Воспитательные:

  • воспитывать чувство любви к родному краю и чувство уважения к его прошлому и настоящему;

  • воспитывать уважение к мнению другого человека;

  • формировать умение слушать и слышать собеседника.

  • формировать положительную мотивацию к изучению иностранного языка.


Дидактические материалы и техническое обеспечение к уроку:

1) Компьютеры

2) Презентация к уроку

3) Оформление стенда работами по краеведению

4) Оформление на доске: картинки «Рязань»…

5) Тема «Ryazan is my native city» на доске

6) Распечатки заданий для детей

7) Образцы работ для демонстрации детям при объяснении домашнего задания

8) Cлова на доске: voivode, boyar, followed, world-known, establish;

Ryazan is …….










Ход урока

Этап I. Организационный


Приветствие, ознакомление учащихся с темой урока, целями и задачами. Создание положительного эмоционального настроя.

Teacher: -Good morning, children. How are you? Are you ready to work?

Teacher: -Look outside. The weather is_____________. It is autumn. It is______. And (but) our city is nice in any season and in any weather.

Do you like your city?


(Cлайд 1 – Ryazan is my native city).

Teacher: You are right. We live in one of the most beautiful places and in one of the oldest cities of Russia. Do you agree? Ryazan is our native place, our Motherland. And today we are going to speak about Ryazan.


Этап II. Организация лексической практики

(Слайд 2)

На экране появляется задание на английском языке:

Teacher: And any conversation, story, dialogue starts with (consists of) the words. Read the words and say why they go together

1) city, cinema, prince, bridge

2) children, chair, church, picture

3) circus, church, burglar, learn

4) main, road, monument, square

Учащимся предлагается прочитать слова и сказать, почему они расположены вместе (по фонетическому принципу или его отсутствию).


(Слайд 3)

На экране появляется следующий слайд с заданием:

Teacher: Read the words. Find the odd word and explain why you think so.

- town, village, city, main, country

- park, street, road, church, square

- cinema, theatre, circus, museum, monument

- Lybed, Esenin, Kolovrat, Pavlov

- Drama, Puppet, Esenin, Youth

Учащимся предлагается прочитать слова и сказать, какое слово в строке лишнее и пояснить почему они так решили.


Этап III. Организация речевой практики


(Слайд 4 – Ryazan Parks).

На экране появляются изображения парков Рязани и их названия.

Teacher: There are many parks in Ryazan, you know. I want you to say what they are and where they are located. Look at your tasks.

Учащимся предлагается выполнить задание на рабочих листах: соединить название парка с местом его расположения и составить предложение, используя структуру «is situated / is located».

1. Match the park names with the park locations. Make a sentence using the words: is situated / is located

Park Name is situated Park Location

is located

Lybed Parkway at the City administration

Upper City Garden in Victory Square

Low City Garden in Kanischevo District

Railway men Park between the circus and the Central market

Central City Park in Tsiolkovsky street

Academician Utkin Park in front of the Kremlin

Kremlin Park near the Central Stadium

Sea Glory Park at the Esenin Concert Hall



Teacher: Now go on my idea: There are many parks, shopping centres, …………….. in Ryazan. Do you know squares well? Then read the information and guess the name of the square. Prove your choice.

Учащимся предлагается выполнить задание на рабочих листах: прочитать информацию и угадать о какой площади идёт речь. Пояснить свой ответ. Подчеркнуть в текстах выражения или слова, которые можно использовать для описания любой площади. Для Соборной площади составить устно своё коллективное описание.

(Слайд 5 – Ryazan Squares).

По мере угадывания названий площадей на экране появляются их изображения.


2. Read the information and guess the name of the square. Prove your choice.


1) The first name of this square was Yamskaya. It is a favorite place for skateboarders in summer. You can see a fountain in front of the theatre. You can go to “Cruise” or “Globus” from this square.

2) The square is situated not far from Teatralnaya square and the shopping centre «Bars». The square is named after the men who invented radio.

3) There is a monument to the Second World War in the centre of the square. You can do the shopping at «Zodiac» store. Many pupils from school number 7 live there. There is Forest Park (Lesopark) not far from the square.

4) There is a monument to the Great Patriotic War and the eternal fire in this square. Many veterans visit it on holidays. You can do the shopping at Victoria Plaza shopping centre. There is Railway Men Park near the square.

5) Sobornaya Square – describe it yourself.


(Слайд 6 – It’s interesting to know that…. - виды Рязани)

Контроль выполнения домашнего задания.

Teacher: There are many interesting facts in history, geography, culture of Ryazan. What do you know about it?

Учащимся предлагается поделиться интересными фактами о Рязани, которые они подготовили дома по схеме.

It’s interesting to know that….


___________________________ is one of the__________________________

___________________________is famous for__________________________

___________________________is the main____________________________

__________________________ was founded___________________________

__________________________is not far from__________________________

The_______________________ museum has ___________________________

__________________________ is in the centre of Ryazan.


Организация аудирования и контроль понимания услышанного

(Слайд 7 – Ryazan Monuments)


На экране появляются фотографии памятников пяти выдающимся людям, жизнь и деятельность которых была связана с городом Рязань.

Teacher: Listen to the information and guess the object. Write the number of the text with the name of the monument.

Ученики выполняют задание №3 в рабочих листах, где напечатаны названия памятников в следующем порядке:

The monument to Pavlov

The monument to Esenin

The monument to Poletaev

The monument to Prince Oleg

The monument to Kolovrat

Перед тем как выполнить задание, учитель обращает внимание на выписанные на доске новые слова: voivode, boyar, followed, world-known, establish

Учитель зачитывает информацию, учащиеся отмечают номер текста возле соответствующей фамилии.

Text 1. (Kolovrat)

He was born in Shilovo district in the 13-th century. He became a military governor (voivode) and was a rich boyar in Ryazan. In December 1237 khan Batu burned Old Ryazan. Our hero with his soldiers followed the Tatar army and fought against it. He was a real patriot, very brave and clever. People think that he was the first partisan of the Russian land. His monument is not far from school 7 in front of the Central Post office.

Text 2. (Esenin)

He was born in Rybnoe district in Konstantinovo village, on the high bank of the river Oka. He loved nature and at the age of 9 began to write poems. He is a world-known Russian poet. The monument was established on the 2-d of October, 1975 opposite the Ryazan Kremlin. It is situated on the bank of the river Trubezsh.

Text 3. (Prince Oleg)

He was the Prince of the Ryazan land. He was a clever, brave and talented leader. He founded the monastery in Solotcha. The author of the monument is Zurab Tseriteli. The monument is situated in Sobornaya square.

Text 4. (Poletaev)

He was born in Ryazan region. During World War II he fought against fascist Germany not only in Russia but also was a partisan in Italy. He is a hero of the Soviet Union and the national hero of Italy. The monument of this hero is located in Gagarin Street.

Text 5. (Pavlov)

He was born in Ryazan in 1849. He was a Great Russian physiologist and later became the first Russian Nobel laureate. There is a House Museum of this famous Ryazan man. You can see his monument in front of the Concert Hall. It was established in 1949.


(Слайд 8 – Correct Answers)

The monument to Pavlov – text 5

The monument to Esenin – text 2

The monument to Poletaev – text 4

The monument to Prince Oleg – text 3

The monument to Kolovrat – text 1


Teacher: Who has 1-2-3-4-5 correct answers? Great (Good….). Now you know your marks for the task.


Организация диалогической речи с элементами грамматики – степени сравнения прилагательных.

(Слайд 9 – Ryazan Sights)


Teacher: You said that there are also theatres and cinemas in Ryazan.

1) What theatres in Ryazan do you know?

2) What is your favorite theatre?

3) What is the oldest theatre in Ryazan?

4) What is the youngest theatre in Ryazan?

5) What is the smallest theatre in Ryazan?

6) What theatre is nearer to our school: the Musical or the Youth?

7) What theatre is the nearest to your house?

8) What is the most musical theatre in Ryazan?

9) What is the most beautiful theatre?

10) What is more beautiful: the circus or the Concert Hall?

11) What theatre is more interesting the Drama or the Puppet?


Организация игровой формы релаксации

(Слайд 10 – виды Рязани старой и новой)


Teacher: Do you know your city well? Can you guess the object in the picture?




Этап IV. Подведение итогов урока. Домашнее задание. Выставление оценок.


Teacher: Give some words to describe Ryazan. Go on: Ryazan is …….(учитель записывает слова детей на доске).

Do you love your city?

Teacher: Your home task is to write a composition about your city and design it. Your marks for today…… And now the lesson is over. Thank you for the lesson. Good bye. See you tomorrow.


В качестве домашнего задания учащимся предлагается написать сочинение о своем городе и оформить его. Учитель показывает образцы выполненных заданий, объясняет что использовать (план в рабочих листах и упр. 9 стр.150).


(Слайд 11 –The lesson is over)

























План-конспект урока английского языка с включением национально-регионального компонента и применением информационно-коммуникативных технологий


Тема урока: "Рязань - мой родной город"


Цель: урока носит комплексный характер:

- формирование коммуникативных компетенций учащихся в устной и письменной речи;

- интегрирование знаний по регионоведению в обучение английскому языку.


Задачи:

Образовательные:

  • закрепить ранее изученную лексику на английском языке по теме «Жизнь в городе» и тематическую лексику регионального компонента;

  • тренироваться в использовании речевых образцов для составления описания своего города (Рязани);

Развивающие:

  • развивать умение анализировать, отбирать нужную информацию;

  • развивать логическое мышление, память, фонематический слух, внимание, воображение;

  • развивать умение использовать материал, изученный на уроках истории, географии, рязаневедения, природоведения, литературы и т.д. на уроках английского языка.

  • способствовать развитию интеллектуальной, эмоциональной, мотивационной сферы личности и расширению кругозора учащихся.

Воспитательные:

  • воспитывать чувство любви к родному краю и чувство уважения к его прошлому и настоящему;

  • воспитывать уважение к мнению другого человека;

  • формировать умение слушать и слышать собеседника.

  • формировать положительную мотивацию к изучению иностранного языка.


Дидактические материалы и техническое обеспечение к уроку:

1) Компьютеры

2) Презентация к уроку

3) Оформление стенда работами по краеведению

4) Оформление на доске: картинки «Рязань»…

5) Тема «Ryazan is my native city» на доске

6) Распечатки заданий для детей

7) Образцы работ для демонстрации детям при объяснении домашнего задания

8) Cлова на доске: voivode, boyar, followed, world-known, establish;

Ryazan is …….





Ход урока

Этап I. Организационный

Teacher: -Good morning, children. How are you? Are you ready to work?

Teacher: -Look outside. The weather is_____________. It is autumn. It is______. And (but) our city is nice in any season and in any weather.

Do you like your city?


(Cлайд 1 – Ryazan is my native city).

Teacher: You are right. We live in one of the most beautiful places and in one of the oldest cities of Russia. Do you agree? Ryazan is our native place, our Motherland. And today we are going to speak about Ryazan.


Этап II. Организация лексической практики

(Слайд 2)

Teacher: And any conversation, story, dialogue starts with (consists of) the words. Read the words and say why they go together

1) city, cinema, prince, bridge

2) children, chair, church, picture

3) circus, church, burglar, learn

4) main, road, monument, square


(Слайд 3 – odd word)

Teacher: Read the words. Find the odd word and explain why you think so.

- town, village, city, main, country

- park, street, road, church, square

- cinema, theatre, circus, museum, monument

- Lybed, Esenin, Kolovrat, Pavlov

- Drama, Puppet, Esenin, Youth


Этап III. Организация речевой практики


(Слайд 4 – Ryazan Parks).

Teacher: There are many parks in Ryazan, you know. I want you to say what they are and where they are located. Look at your tasks.

1. Match the park names with the park locations. Make a sentence using the words: is situated / is located

Park Name is situated Park Location

is located

Lybed Parkway at the City administration

Upper City Garden in Victory Square

Low City Garden in Kanischevo District

Railway men Park between the circus and the Central market

Central City Park in Tsiolkovsky street

Academician Utkin Park in front of the Kremlin

Kremlin Park near the Central Stadium

Sea Glory Park at the Esenin Concert Hall

Teacher: Now go on my idea: There are many parks, shopping centres, …………….. in Ryazan. Do you know squares well? Then read the information and guess the name of the square. Prove your choice.


(Слайд 5 – Ryazan Squares).

По мере угадывания названий площадей на экране появляются их изображения.


2. Read the information and guess the name of the square. Prove your choice.


1) The first name of this square was Yamskaya. It is a favorite place for skateboarders in summer. You can see a fountain in front of the theatre. You can go to “Cruise” or “Globus” from this square.


2) The square is situated not far from Teatralnaya square and the shopping centre «Bars». The square is named after the men who invented radio.


3) There is a monument to the Second World War in the centre of the square. You can do the shopping at «Zodiac» store. Many pupils from school number 7 live there. There is Forest Park (Lesopark) not far from the square.


4) There is a monument to the Great Patriotic War and the eternal fire in this square. Many veterans visit it on holidays. You can do the shopping at Victoria Plaza shopping centre. There is Railway Men Park near the square.


5) Sobornaya Square – describe it yourself.


(Слайд 6 – It’s interesting to know that…. - виды Рязани)

Контроль выполнения домашнего задания.

Teacher: There are many interesting facts in history, geography, culture of Ryazan. What do you know about it?

It’s interesting to know that….

___________________________ is one of the__________________________

___________________________is famous for__________________________

___________________________is the main____________________________

__________________________ was founded___________________________

__________________________is not far from__________________________

The_______________________ museum has ___________________________

__________________________ is in the centre of Ryazan.


Организация аудирования и контроль понимания услышанного

(Слайд 7 – Ryazan Monuments)


Teacher: New words on the blackboard: voivode, boyar, followed, world-known, establish


Listen to the information and guess the object. Write the number of the text with the name of the monument. Task №3

The monument to Pavlov

The monument to Esenin

The monument to Poletaev

The monument to Prince Oleg

The monument to Kolovrat

Text 1. (Kolovrat)

He was born in Shilovo district in the 13-th century. He became a military governor (voivode) and was a rich boyar in Ryazan. In December 1237 khan Batu burned Old Ryazan. Our hero with his soldiers followed the Tatar army and fought against it. He was a real patriot, very brave and clever. People think that he was the first partisan of the Russian land. His monument is not far from school 7 in front of the Central Post office.


Text 2. (Esenin)

He was born in Rybnoe district in Konstantinovo village, on the high bank of the river Oka. He loved nature and at the age of 9 began to write poems. He is a world-known Russian poet. The monument was established on the 2-d of October, 1975 opposite the Ryazan Kremlin. It is situated on the bank of the river Trubezsh.


Text 3. (Prince Oleg)

He was the Prince of the Ryazan land. He was a clever, brave and talented leader. He founded the monastery in Solotcha. The author of the monument is Zurab Tseriteli. The monument is situated in Sobornaya square.


Text 4. (Poletaev)

He was born in Ryazan region. During World War II he fought against fascist Germany not only in Russia but also was a partisan in Italy. He is a hero of the Soviet Union and the national hero of Italy. The monument of this hero is located in Gagarin Street.


Text 5. (Pavlov)

He was born in Ryazan in 1849. He was a Great Russian physiologist and later became the first Russian Nobel laureate. There is a House Museum of this famous Ryazan man. You can see his monument in front of the Concert Hall. It was established in 1949.


(Слайд 8 – Correct Answers)

The monument to Pavlov – text 5

The monument to Esenin – text 2

The monument to Poletaev – text 4

The monument to Prince Oleg – text 3

The monument to Kolovrat – text 1


Teacher: Who has 1-2-3-4-5 correct answers? Great (Good….). Now you know your marks for the task.




Организация диалогической речи с элементами грамматики – степени сравнения прилагательных.

(Слайд 9 – Ryazan Sights)


Teacher: You said that there are also theatres and cinemas in Ryazan.

1) What theatres in Ryazan do you know?

2) What is your favorite theatre?

3) What is the oldest theatre in Ryazan?

4) What is the youngest theatre in Ryazan?

5) What is the smallest theatre in Ryazan?

6) What theatre is nearer to our school: the Musical or the Youth?

7) What theatre is the nearest to your house?

8) What is the most musical theatre in Ryazan?

9) What is the most beautiful theatre?

10) What is more beautiful: the circus or the Concert Hall?

11) What theatre is more interesting the Drama or the Puppet?


Организация игровой формы релаксации


Teacher: Do you know your city well? Can you guess the object in the picture?


(Слайд 10 – виды Рязани старой и новой)




Этап IV. Подведение итогов урока. Домашнее задание. Выставление оценок.


Teacher: Give some words to describe Ryazan. Go on: Ryazan is …….(учитель записывает слова детей на доске).

Do you love your city?


Teacher: Your home task is to write a composition about your city and design it. Your marks for today…… And now the lesson is over. Thank you for the lesson. Good bye. See you tomorrow.


В качестве домашнего задания учащимся предлагается написать сочинение о своем городе и оформить его. Учитель показывает образцы выполненных заданий, объясняет что использовать (план в рабочих листах и упр. 9 стр.150).


(Слайд 11 –The lesson is over)