СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Көптүктүн биригүүсү , айырмасы, кесилиши.

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Эки көптүктүн суммасы же биригүүсү деген эмне?      Эки көптүктүн суммасы же биригүүсү деп, баштапкы эки көптүктүн, жок дегенде, бирөөнө кирген элементтерден турган көптүк аталат жана A∪B түрүндө белгиленет.

 

Эки көптүктүн көбөйтүндүсү же кесилиши деген эмне?

Эки көптүктүн көбөйтүндүсү же кесилиши деп, эки көптүктүн ар бирине тең кирген (экөөнө тең тиешелүү) элементтерден турган көптүктү аташат, жана AB түрүндө белгилешет.

       Эки көптүктүн айырмасы биринчи көптүккө кирген жана экинчи көптүккө кирбеген элементтерден турат жана A/B деп белгиленет

Просмотр содержимого документа
«Көптүктүн биригүүсү , айырмасы, кесилиши.»

Сабактын темасы:Көптүктөрдүн биригүүсү, кесилиши жана айырмасы

Сабактын тиби: жаңы билимдерди өздөштүрүү

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: __интерактивдуу.Өз алдынча иштөө, жупташып иштөө. Мээге чабуул ж.б.

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: окуукитеби, сүрөттөр, компьютер, проектор, интерактивдүү доска ж.б

Сабактын максаттары

Күтүүлүүчү натыйжалар


Билим берүүлүк

:Көптүктөр жөнүндө билет. Көптүктөрдүн кесилиши, биригишин чиймеде корсөтө алат

Көптүктөрдүн санын табууга мисалдарды чыгара алат.


Өнүктүрүүчүлүк

Турмуштук мисалдарды келтирет

Өз алдынча мисалдарды чыгарат.

Тарбиялык

Берилген мисалдарды туура так иштөөгө көнүгүшөт

Топтордо жуптарда чогуу иштешет

Негизги компетенттүүлүктөр: Предметтик компетенттүүлүктөр:

1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 1. ________________________________(ПК 1)

2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2) 2. _________________________________(ПК 2)

3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3) 3.____________________________ (ПК3)

4. _______________________________ (ПК 4)

Сабактын жүрүшү:

Этап

убакыт

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети




Компетенттүүлүк, баалоо

((НК)

( ПК)

Уюштуруу,


Уюштуруу. Саламдашуу

Саламдашат










Жаны тема







Эки көптүктүн суммасы же биригүүсү д.э? Эки көптүктүн суммасы же биригүүсү деп, баштапкы эки көптүктүн, жок дегенде, бирөөнө кирген элементтерден турган көптүк аталат жана A∪B түрүндө белгиленет.


Эки көптүктүн көбөйтүндүсү же кесилиши д.э

Эки көптүктүн көбөйтүндүсү же кесилиши деп, эки көптүктүн ар бирине тең кирген (экөөнө тең тиешелүү) элементтерден турган көптүктү аташат, жана AB түрүндө белгилешет.

Эки көптүктүн айырмасы биринчи көптүккө кирген жана экинчи көптүккө кирбеген элементтерден турат жана A/B деп белгиленет

НК 1

НК 2

НК 3




ПК 1

ПК 2

ПК 3


Бышыктоо









№42. Эгер V1 = {16; 8; 4; 2; 1} жана V2 = {0; 2; 4; 6; 8} болсо, анда төмөнкү көптүк­төр кандай болот?

  1. V1 ∪V2={16; 8; 4; 2; 1; 0; 6};

  2. V1 ∩ V2={8; 4; 2};

  3. V1 \ V2={16; 1};

  4. V2 \ V1.={0; 6}

43. P1 көптүгүн КАМБАР сөзүндө колдонулган тамгалар жана P2 көптүгүн БОРИС сөзүндө колдонулган тамгалар түзсүн дейли. Көптүктөрдү аныктагыла:

a) P1={К; А; М; Б; Р};

b) P2={Б; О; Р; И; С};

c) P1 ∪P2={К; А; М; Б; Р; О; И; С};

d) P1 ∩ P2={Б; Р};

e) P1 \ P2=К; А; М};

f) P2 \ P1={О; И; С}.


НК 2

НК 3

ПК 2

ПК 3








Үй тапш


44. R1 көптүгүн КОЧКОР деген сөздө колдонулган тамгалар жана R2 көптүгүн ЧОЛПОН деген сөздө колдонулган тамгалар түзсүн дейли. Көптүктөрдү тапкыла

  1. R1={К; O; Ч; Р};

  2. R2={Ч; O; Л; П; Н }

  3. R1 ∪R2={К; O; Ч; Р; Л; П; Н};

  4. R1 ∩R2= {О; Ч}

  5. R1 \ R2={К; Р};f) R2 \ R1={Л; П; Н}.



НК 1

НК 3

ПК 1

ПК 3


Жыйын-тоо. Баалоо


1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3.Баалоо

4.Үй тапшырма № берилет .

Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен жазган

иштерин жактап беришет. № уйдон чыгарат.

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3