СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Ландшафтардын мейкиндик боюнча таралышы, закон ченемдүүлүктөрү

Категория: География

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Ландшафтардын мейкиндик боюнча таралышы, закон ченемдүүлүктөрү»


Предметтин аты: География

Өтүлгөн мөөнөтү

Классы

БЕКИТЕМИН ОББ:

Планды түзгөн: Мамалатип кызы А.


8 -класс



Сабактын темасы: Ландшафтардын мейкиндик боюнча таралыш закон ченемдүүлүктөрү

Сабактын максаттары:

Көрсөткучтөрү:

Билим берүүчү:

Ландшафтардын мейкиндик боюнча таралыш закон ченемдүүлүктөрү боюнча терең түшүнүп жана мазмунун сүйлөп бере алышат.


Ландшафтардын мейкиндик боюнча таралыш закон ченемдүүлүктөрү боюнча терең түшүнүп жана мазмунун сүйлөп бере алышса;

Өнүктүрүүчү:

Ландшафтардын мейкиндик боюнча таралыш закон ченемдүүлүктөрүн терең түшүнүп жана мазмунун сүйлөп берүү менен бирге картадан ордун аныктап терең ой жүгүрүшөт.


Ландшафтардын мейкиндик боюнча таралыш закон ченемдүүлүктөрүн терең түшүнүп жана мазмунун сүйлөп берүү менен бирге картадан ордун аныктап терең ой жүгүрүшсө;

Тарбия берүүчү:

Окуучлар жаратылышты коргоого,сактоого жана өстүрүүгө тарбияланышат.


Окуучлар жаратылышты коргоого,сактоого жана өстүрүүгө тарбияланышса;


Күтүлүүчү натыйжа:

- Ландшафтардын мейкиндик боюнча таралыш закон ченемдүүлүктөрүн терең түшүнүп жана мазмунун сүйлөп бере алышты.

- Ландшафтардын мейкиндик боюнча таралыш закон ченемдүүлүктөрүн терең түшүнүп жана мазмунун сүйлөп берүү менен бирге картадан ордун аныктап терең ой жүгүрүштү.

- Окуучлар жаратылышты коргоого,сактоого жана өстүрүүгө тарбияланышат.

Сабактын тиби: Жаңы материалды түшүндүрүү

Колдонулуучу методдор:

Жекече,топто,жупта иштөө,баяндоо,изилдөө,көрсөтүү методдору.

Колдонулуучу баалоо методдору:

Баяндап баалоо,аныктоочу,калыптандыруучу,бири-бирин баалоо.

Сабактын жабдылышы:

Кыргызстандын картасы,таркатмалар, Сүрөтөр,упайлар,копировка,атлас,контур карта,тест.

Негизги компетенттүүлүк

Предметтик компетенттүүлүк

Маалыматтык ( НК1 )

Өтүлгөн теманы түшүнүү аркылуу кайталап, аң сезимдүү кабыл алуу ( ПК1 )

Социалдык көнүмдөр ( НК 2)

Сабакта берилген тапшырмалар а менен иштей алуу ( ПК 2 )

Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү ( НК3 )

Алган билимин тереңдетүү,кызыгуу,эске тутуу

( ПК 3 )


Сабактын этаптары

Мугалимдин ишмердиги

Окуучулардын ишмердиги

Компетенттүүлүктөр

НК

ПК

1.

Уюштуруу

(3 мин)

Саламдашуу,жагымдуу маанай түзүү жана топторго бөлүү

.

Окуучулар бири-бирине жылмаюу тартуулашат жана топторго бөлүнүшөт.



2.

Үйтапшырмасын

суроо(10мин)

Балык улоо” оюну аркылуу суроо жана жооп иретинде

1.Ландшафт деген эмне?

2.Кыргызстандын аймагындагы ландшафт түзүүчү негзги факторлордун бир кайсы?


Класстагы окуучулар бири-бирине суроо берүү менен үй тапшырмасын талкуулашат.

НК1

НК2

НК3

НК1

НК2

НК3

3.

Жаңы материлдарды

түшүндүрүү (20 мин)

Ландшафт- географияда аймактык-жаратылыш комплекстеринин синоними.Регионалдык планда физико-географиялык райондоштурууну жүргүзүү үчүн кабыл алынган рангаздык бирдик.Экинчи бир мааниси пайда болушу,өнүгүү тарыхы,геологиялык түзүлүшү,рельефи,климаты,топурагы жана өсүмдүктөрү бирдей типтеги аймак.

Ландшафтар-ар дайым эле бирдей өзгөрбөгөн жаратылыш комплекстери боло бербейт.Мезгилге жараша өзгөрүп турат.

Ландшафттар мейкиндик боюнча таралышы бирдей эмес.

Тоо арасындагы өрөөндөрдүн ландшафттары.3000-3600 м бийиктикке чейин.

Тоо капталдарынын ландшафттары 1000-1600 м чейин.

Орто бийиктиктеги тоолордун талаа ландшафттары 2500 м чейин

Орто бийиктик тоолордун шалбаа жана шалбалуу-талаа ландшафттары 1000-1200м кээде 2500 м чейин.

Тоо-токойлуу-шалбалуу-талаа ландшафттары 1000-2000м,1600-3000 м чейин.

Субальпы бийик тоолуу шалбаа шалбалуу-талаа ландшафттары 2700-3500 м чейин.

Гляциалдык-нивалдык аска-зоолуу,кар-мөңгүлүү ландшафттар 3200-3500м чейин.

Маданий ландшафттары 1700-1800 м чейин болот.

Окуучулар алган маалыматтарын жазышып отурушат

НК1

НК2

НК3

ПК1

ПК2

ПК3

4.

Сабакты бышыктоо

(6мин)

Акыл чабуул” оюну аркылуу суроо жана жооп иретинде

1.Ландшафтар деген эмне?

2.Тоо арасындагы өрөөндөрдүн ландшафттар канча метр бийиктикке чейин?

3.Тоо капталдарынын ландшафттары канча метр бийиктикке чейин?

4.Орто бийиктиктеги тоолордун талаа ландшафттарына маалымат бергиле?

5.Орто бийиктик тоолордун шалбаа жана шалбалуу-талаа ландшафттары боюнча маалымат бергиле?

6.Тоо-токойлуу-шалбалуу-талаа ландшафттары канча метр бийиктикке чейин?

7.Субальпы бийик тоолуу шалбаа шалбалуу-талаа ландшафттары канча метр бийиктикке чейин тараган?

8.Гляциалдык-нивалдык аска-зоолуу,кар-мөңгүлүү ландшафттар канча метр бийиктикке чейин тараган?

9.Маданий ландшафттары канча метр бийиктикке чейин болот.

Окуучулар материктерди жана океандарды картадан көрсөтүшүп айтышат жана маалымат жазышат

НК1

ПК1

ПК3

5.

Үй тапшырма

(2мин)

§9.1.Ландшафтарды түзүүчү факторлор жана ландшафтардын структурасы боюнча окуу,суроо,тест түзүү.

Маалымат жанзуу контур карта мнен иштөө

ПК3

ПК3

6.

Баалоо

(2мин)

  1. Мактоо сөздөр айтылат.

  2. Активдүү катышууга шыктандырат

  3. Упайлардын негизинде баалоо

Окуучулар билимине ,аракетине жараша бааланат.