Мекен таануу сабагы.
3-класс.19-март 2019-жыл.
Мугалим: Абдурахманова Айнура.
Сабактын темасы: Топурактын тузулушу жана курамы.
Сабактын максаты:
Билим беруучулук:Топурактын тузулушу жана курамы тууралуу билет.
Онуктуруучулук.Турмушта колдоно алат.
Тарбиялык.Патриоттуулука тарбияланат.
Жогорудагы максаттар ишке ашат эгерде
Окуучулар топурактын тузулушу жана курамы тууралуу билсе.Турмушта колдоно алса.Патриот болсо
.Компоненттуулуктор.МК.СК.ПК.
Сабактын туру:Стандарттык сабак.
Сабактын тиби:Сабак саякат.
Сабактын журушу:
Уюштуруу:Саламдашуу.Окуучулардын сабака даярдыгын текшеруу.
Алтын эрежени эске салуу.
Сабака активдуу катышабыз.Кол которуп суйлойбуз.Бири бирибизди сыйлайбызАр бир ойду баалайбыз.
Жагымдуу маанай тузу.Окуучулар доскага чыгып эки катар болуп бетме бет турушат.Эгер сен анда мен оюнун топ менен ойноо менен бири бирине жагымдуу маанай тузушот.
Окуучуларды топко болуп алуу
1-топ.Ала-Тоом. 2-топ.Асыл жерим
Сабактын журушу:
Уй тапшырманы суроо:. Тема: Эмне учун тоолор урайт?
1.Кыргызстан ажайып кооз олко деген темадагы видеороликти балдарга корсотуу.
2.Бугунку саякат сабагыбызды жаз жарчысы болгон байчекей гулун теруу менен баштайлы.Уй тапшырмасын текшеруу учун суроолор жазылган карточкалар таратылат.Окуучулар жооп беришет.
1.Тоолор кантип урайт?
2.Кундузу тоо тектери кандай абалда болот?
3.Тункусун тоо тектери кандай абалда болот?
4.Тоодогу таштардын жаракаларына кирген суу эмне болот?
5.Аскаларга дарактар чоптор кантип осуп калат?
6.Аскага оскон дарактардын тамырлары таштарды эмне кылат?
7.Жаракалар кантип кенейет?
8.Таштар кумга жана топурака кантип айланат?
9.Адамдар таш кум топуракты эмнеге пайдаланат?
10.Тоолор канча жылдарда урайт?
Жаны тема отуу.Тема:Эми топурака саякат жасайбыз.Топурактын тузулушу жана курамы.
Компютерден топурактын тузулушу тууралуу суротторду корсотуу менен теманы тушундуруу.
Топурактын дарылык касиети.тууралуу видеороликти корсотуу.
Балдар келгиле эми саякатыбызды практикалык турдо уланталы.Доскага парта устуно тарелкаларга салынып аты жазылган таш,шагал,кум,чопо,чоподон жасалган топурак,кадимки топурак,осумдук осуп турган топурак,жалбырактын чириндиси коюлган.Мугалим аларды окуучуларга корсотуп тааныштырат.Окуучулар колу менен кармап корушот.
Китеп менен иштоо.Теманы чынжырча турундо окуу.
Силер жаратылыштагы аска зоолор,ар кандай таштар тынымсыз бузулуп турарын билдинер.Ошентип майда таштардан,кумдан жана чоподон копшок катмар тузулот.Бул катмарда осумдуктор азыктанчу заттар болбойт.Аэрди турдуу бактериялар,микрооргонизмдер,осумдуктордун тамырлары жана туркун жаныбарлар:соолжандар,курт кумурскалар,сары чычкандар жана тала чычкандары мекендешет.Алар жерди казып ийиндерине суу жана аба кире тургандай жол жасашат.Жамгыр жерге синип жер катмары бузулат,кышында тонуп жайында эрийт.Осумдуктордун калдыктары жалбырактар чирийт.Ушинтип акырындык менен таштар кум жана чопо топуракка айланышат.Топурак-осумдуктордун осушу учун зарыл болгон жердин устунку катмары.Топурактын негизги касиети курдуулугу.
Сабакты бышыктоо.
Топурак кантип пайда болот?
Топурактын жашообузда кандай мааниси бар?
Топуракта кандай жаныбарлар жашайт?
Чириндилер топуракты эмне кылат?
Упайларын эсептоо.Топту баалоо.Жекече баалоо.
Уй тапшырма беруу.
Эмне учун тушкон жалбыракты куйгузууго болбойт.Оз оюн жазып келуу.