СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Նպատակը և խնդիրները—Աշակերտներին բացատրել ինչ է կլիման,ինչ կլի մայաստեղծ գործոններ են առանձնացվում,թվարկել կլիմայի հիմնական տիպերը:Կկարողանան բացատրել եղանակի և կլիմայի տարբերություն ները,կբնութագրեն կլիմայագոյացնող գործոնները և կլիմայի տիպերը

Категория: География

Нажмите, чтобы узнать подробности

                                       ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ

Դասարանը—V Ա

Ամիս,ամսաթիվ--- 20.04.2016թ         Դասի տևողությունը - 45ր

Դասի տիպը—նոր նյութի հաղորդում

Դասի թեման—Կլիմա, դրա հիմնական տիպերը       էջ 117

Նպատակը և խնդիրները—Աշակերտներին բացատրել ինչ է կլիման,ինչ կլի

մայաստեղծ գործոններ են առանձնացվում,թվարկել կլիմայի հիմնական

տիպերը:Կկարողանան բացատրել եղանակի և կլիմայի տարբերություն

ները,կբնութագրեն կլիմայագոյացնող գործոնները և կլիմայի տիպերը

Հիմնական հասկացությունները—կլիմա, կլիմայաստեղծ գործոն,կլիմայի տիպ,ծովային կլիմա,ցամաքային կլիմա, մուսոննային կլիմա,միջերկրա  ծովային կլիմա

Մեթոդներ—մտագրոհ,կարճատև դասախոսություն,m-ձև աղյուսակ

Կահավորումը—Աշխարհի ֆիզ.քարտեզ,Հայկական լեռնաշխարհի ֆիզ.ք. դպրոցական ատլասներ

                                   Դասի ընթացքը

               Խթանում –Աշակերտներին առաջադրել հարցեր

 1. Ինչ է եղանակը:

 2. Ինչու երկրագնդի տարբեր մասերում տարբեր եղանակ է:

  3.Վերհիշենք Ոսկե կանոնները:

        Իմաստի ընկալում—Բացատրել,որ երկրագնդի վրա կլիմայական պայմանները շատ բազմազան են և պայմանավորված են մի շարք գործոն ներով ա/տեղի բարձրությունից  բ/տեղի աշխարհագրական լայնությունից  գ/ծովերից և օվկիանոսներից ունեցած հեռավորությունից դ/գերիշխող քա միներից  ե/ծովային հոսանքներց զ/լեռնալանջերի դիրքադրությունից  է/մակերևույթի բնույթից

   Կշռադատում-Փորձել բացատրել պատասխանելով հետևյալ հարցերին

  1. Մեր բնակավայրի կլիման ձևավորող որ գործոնն է գլխավորը:

   2. Որ կլիմայի տիպն է բնորոշ մեր բնակավայրին:

 

        Ամփոփում/անդրադարձ/ --Լրացնել աղյուսակը

 

          ծովային  

ցամաքային

մուսսոնային

միջերկրածովային   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                  

        Գնահատում----

 

     Տնային հանձնարարություն—Սովորել դաս6.9 .Կլիմա,դրա հիմնական  տիպերը:  էջ 117

  Աշխատանքային տետրում պատասխանել էջ119-ի  հարցերին:

Просмотр содержимого документа
«Նպատակը և խնդիրները—Աշակերտներին բացատրել ինչ է կլիման,ինչ կլի մայաստեղծ գործոններ են առանձնացվում,թվարկել կլիմայի հիմնական տիպերը:Կկարողանան բացատրել եղանակի և կլիմայի տարբերություն ները,կբնութագրեն կլիմայագոյացնող գործոնները և կլիմայի տիպերը»

ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ

Դասարանը—V Ա

Ամիս,ամսաթիվ--- 20.04.2016թ Դասի տևողությունը - 45ր

Դասի տիպը—նոր նյութի հաղորդում

Դասի թեման—Կլիմա, դրա հիմնական տիպերը էջ 117

Նպատակը և խնդիրները—Աշակերտներին բացատրել ինչ է կլիման,ինչ կլի

մայաստեղծ գործոններ են առանձնացվում,թվարկել կլիմայի հիմնական

տիպերը:Կկարողանան բացատրել եղանակի և կլիմայի տարբերություն

ները,կբնութագրեն կլիմայագոյացնող գործոնները և կլիմայի տիպերը

Հիմնական հասկացությունները—կլիմա, կլիմայաստեղծ գործոն,կլիմայի տիպ,ծովային կլիմա,ցամաքային կլիմա, մուսոննային կլիմա,միջերկրա ծովային կլիմա

Մեթոդներ—մտագրոհ,կարճատև դասախոսություն,m-ձև աղյուսակ

Կահավորումը—Աշխարհի ֆիզ.քարտեզ,Հայկական լեռնաշխարհի ֆիզ.ք. դպրոցական ատլասներ

Դասի ընթացքը

Խթանում –Աշակերտներին առաջադրել հարցեր

1. Ինչ է եղանակը:

2. Ինչու երկրագնդի տարբեր մասերում տարբեր եղանակ է:

3.Վերհիշենք Ոսկե կանոնները:

Իմաստի ընկալում—Բացատրել,որ երկրագնդի վրա կլիմայական պայմանները շատ բազմազան են և պայմանավորված են մի շարք գործոն ներով ա/տեղի բարձրությունից բ/տեղի աշխարհագրական լայնությունից գ/ծովերից և օվկիանոսներից ունեցած հեռավորությունից դ/գերիշխող քա միներից ե/ծովային հոսանքներց զ/լեռնալանջերի դիրքադրությունից է/մակերևույթի բնույթից

Կշռադատում-Փորձել բացատրել պատասխանելով հետևյալ հարցերին

1. Մեր բնակավայրի կլիման ձևավորող որ գործոնն է գլխավորը:

2. Որ կլիմայի տիպն է բնորոշ մեր բնակավայրին:



Ամփոփում/անդրադարձ/ --Լրացնել աղյուսակը



ծովային

ցամաքային

մուսսոնային

միջերկրածովային















Գնահատում----



Տնային հանձնարարություն—Սովորել դաս6.9 .Կլիմա,դրա հիմնական տիպերը: էջ 117

Աշխատանքային տետրում պատասխանել էջ119-ի հարցերին: