СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

План-конспект урока на тему "Климат и погода"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«План-конспект урока на тему "Климат и погода"»

Тема 14. Человек и природа

    1. Климат и погода

Тип занятия: комбинированный

Цели и задачи:

1.Образовательная: расширение страноведческого и культурологического кругозора учащихся, активизация лексического материала по теме «биография», закрепление грамматических навыков по темам Present Simple, Past Simple

2.Развивающая: развитие навыков диалогической и монологической речи. Развитие навыков поискового чтения с целью получения дополнительных сведений по теме. Развитие мыслительных и познавательных способностей.

3 Воспитательная: воспитание патриотизма и уважения к своей культуре, осознание роли образования в жизни человека. Воспитание межличностных отношений.

ЛР 2. Проявляющий активную гражданскую позицию, демонстрирующий приверженность принципам честности, порядочности, открытости, экономически активный и участвующий в студенческом и территориальном самоуправлении, в том числе на условиях добровольчества, продуктивно взаимодействующий и участвующий в деятельности общественных организаций.

Проявляющий и демонстрирующий уважение к людям труда, осознающий ценность собственного труда. Стремящийся к формированию в сетевой среде личностно и профессионального конструктивного «цифрового следа».

ЛР 4 Демонстрирующий приверженность к родной культуре, исторической памяти на основе любви к Родине, родному народу, малой родине, принятию традиционных ценностей многонационального народа России.

ЛР 5 Проявляющий уважение к людям старшего поколения и готовность к участию в социальной поддержке и волонтерских движениях.

ЛР 6 Осознающий приоритетную ценность личности человека; уважающий собственную и чужую уникальность в различных ситуациях, во всех формах и видах деятельности.

ЛР 7 Проявляющий и демонстрирующий уважение к представителям различных этнокультурных, социальных, конфессиональных и иных групп. Сопричастный к сохранению, преумножению и трансляции культурных традиций и ценностей многонационального российского государства.

ЛР 8 Соблюдающий и пропагандирующий правила здорового и безопасного образа жизни, спорта; предупреждающий либо преодолевающий зависимости от алкоголя, табака, психоактивных веществ, азартных игр и т.д. Сохраняющий психологическую устойчивость в ситуативно сложных или стремительно меняющихся ситуациях

Оснащение урока: словари, карточки с грамматическими заданиями, тексты для чтения.

Ход урока

1. Организационный момент.

- Приветствие

- Отметка присутствующих

- Проверка рабочих мест

- Сообщение темы и целей урока

2. Актуализация опорных знаний:

Речевая зарядка.

Опишите погоду сегодняшнего дня.
Students, look through the window. What is the weather like today?
Ответы студентов. Фронтальный опрос. 
S1: It is spring. It’s sunny and warm. I like the weather today.
S2: As for me I like the weather today too, because it isn’t rainy.
S3: I like the weather today, because it isn’t cold and snowy. 


Языковой и речевой материал по теме: «Погода.Климат».

Year - год

Time - время

Week - неделя

Day - день

Month - месяц

Autumn - осень

Winter - зима

Spring - весна

Summer - лето

Weather - погода

It’s warm - Тепло.

It’s cold - Холодно.

It’s windy – Ветрено.

It’s hot - Жарко.

It’s cloudy - Облачно.

It’s snowing – Идет снег.

It’s raining –Идет дождь.


3.Иучение нового материала

Объяснение новой темы: «Неопределенно-личные предложения. Безличные предложения»

В русском языке неопределенно-личные предложения подразумевают, что действие совершает неопределенное лицо, и не имеют подлежащего (Говорят он скоро придет, - не указано, кто говорит).

В английском языке в предложениях обычно имеется подлежащее, даже в неопределенно-личных. В последнем случае подлежащее выражается местоимением one (приблизительно соответствуя слову некто) или местоимением they (они). На русский язык эти местоимения не переводятся:

From the window one saw the river. Из окна была видна река.

They say he will come soon. Говорят, что он скоро придет.

Местоимения one и they лишь формально употребляются здесь в значении неопределенного лица. При этом местоимение theyисключает говорящего, а oneотносится ко всем (they say здесь буквально означает они говорят, т.е. что говорят другие, а one sawбуквально означает некто видел, т.е. кто угодно, безразлично кто).

Безличные предложения в русском языке вообще не подразумевают какого-либо лица или предмета совершающего действия: Светает. Тепло. До станции далеко и т.п.

В английском языке в безличных предложениях подлежащее выражается местоимением it (оно):

It is warm. Тепло.

It is getting dark. Темнеет.

It is far to the station. До станции далеко.

It is raining. Идет дождь.

It is snowing. Идет снег.

It is summer. (Сейчас) лето.

It is ten o’clock. (Сейчас) десять часов.


Задание 1.Найдите слова, которые обобщают значение каждой группы

1. Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday, Friday, Saturday, Sunday

a) Seasons

b) Months

c) Week days


2. Winter, Spring, Summer, Autumn

a)Seasons

b)Months

c)Week days


3. January, February, March, April, May, June, July, August, September, October, November, December

a)Seasons

b) Months

c)Week days


Задание 2.Переведите на английский язык следующие предложения

1. Пришла весна 2. Снег тает. 3. Погода прекрасная. 4. Иногда идет дождь. 5. Тепло. 6. После весны приходит лето.

7. Ярко светит солнце. 8. На небе облака. 9. Пасмурно. 10. Весенние месяцы называются: март, апрель, май.

4. Закрепление материала

Задание 3.Прочитайте и переведите текст.

after–после

cover - покрывать

pleasant - приятный

any - любой

flakes – хлопья (снега)

frosty - морозный

blizzard - метель

melt - метель

blossom – зелень (деревьев)

icicle - сосулька

nest - гнездо

sunshine – солнечный свет

surprise – удивление, сюрприз

mountaineering - альпинизм

hiking – пешие прогулки

remind - напоминать

exciting - восхитительный

harvest - урожай

countryman – сельский житель

cycling – езда на велосипеде


WEATHER

In the morning I looked out of the window and very surprised. Everything was covered with snow! Snowy flakes were falling from the sky, everything was pleasant and beautiful! It was not frosty, and children were skating and making snowman.

But look! The wind has risen! Snow is falling from the roofs to the ground. Small icicles are falling too. That’s a realblizzard. It’s not the best time for going out.

The Russians say “the first snow always melts”. And I know that after some months winter will be over, the trees will be blossom and birds will be singing and building their nests. This is spring, the time when all the nature awakes from its winter sleep.

The summer will come – a long period of sunshine and time of holidays for schoolchildren and students. We can go swimming, diving or mountaineering. It’s great to go cycling or hiking. We mustn’t forget to take photos: they will remind us of these exciting days.

Time flies and autumn comes. This is the period of harvest for countrymen and for me it’s the beginning of a new year of studies.


Найдите в тексте английские эквиваленты.

1. Идти на прогулку.

2. Первый снег всегда тает.

3. Птицы начинают петь и строить гнезда.

4. Это весна.

5. Снежинки падали с неба.

6. Все было приятным и красивым.


Задание 4. Развитие диалогической речи (чтение диалога):

Russian:“What’s the weather like in England?”

Englishman: “Today it’s raining and it’s very foggy, as usual. You see there is no hot summer, and there is no cold and snovy winter.”

Russian:“Really? Why is it so?”

Englishman: “You see, Britain is near the ocean, and the water there changes its temperature slower than the ground, it has greater thermal heat capacity. That’s why the changes are not so great.”

Russian:“Do you like when it rains?”

Englishman: “When I was a child, I liked it! Now I simply don’t notice it. I can walk without any umbrella when it’s drizzling and never catch a cold.”

Russian:“Do you have central heating at home?”

Englishman:“Yes, I have a radiator, but I don’t have central heating yet. The weather in the world becomes more unusual. That’s why I must think about it.”

Russian:“That’s a good idea. And are there any beaches in England?”

Englishman: “Yes, there are, mostly on the south coast, but the water isn’t really warm. You’d better go to Spain. Many Englishmen do it. It’s not so far,but the weather is completely different.”

Russian:“Sure, I will do so.”


Ответьте на вопросы к тексту:

1. What’s the weather like in England?

2. Why is it so?

3. Do Englishman like when it rains?

4. And are there any beaches in England?

5. What many Englishmen do?


5.Рефлексия

Подведение итогов.

Выставление оценок

6.Домашнее задание: выучить новые слова, уметь рассказать о погоде на английском языке:

Прочитайте текст «Weather». Вставьте пропущенные предлоги и наречия.

1. In the morning I looked _______________the window and very surprised.

2. Everything was covered ___________ snow!

3. Snowy flakes were falling _____________ the sky

4. It’s not the best time __________ going out.

5. And I know that ______________some months winter will be over.

6. Summer is a long period _________sunshine.

7. Photos will remind us __________these exciting days.





























Тема 13. Научно – технический прогресс.

1. Высокие технологии в повседневной жизни.

Тип занятия: комбинированный

Цели и задачи:

1.Образовательная: - обогатить и закрепить лексический запас учащихся по теме «Современные технологии в нашей жизни»;

 - развить навыки говорения, переносить лексический материал в ситуацию речевого общения.

2.Развивающая: – развивать навыки переработки информации (анализ прочитанной информации), перевод визуального ряда в  речевой (умение оформлять свои мысли в устной форме и понимать речь других);

– формировать коммуникативные компетенции  учащихся через групповую работу.

3 Воспитательная: воспитание патриотизма и уважения к своей культуре, осознание роли образования в жизни человека. Воспитание межличностных отношений.

ЛР 2. Проявляющий активную гражданскую позицию, демонстрирующий приверженность принципам честности, порядочности, открытости, экономически активный и участвующий в студенческом и территориальном самоуправлении, в том числе на условиях добровольчества, продуктивно взаимодействующий и участвующий в деятельности общественных организаций.

Проявляющий и демонстрирующий уважение к людям труда, осознающий ценность собственного труда. Стремящийся к формированию в сетевой среде личностно и профессионального конструктивного «цифрового следа».

ЛР 4 Демонстрирующий приверженность к родной культуре, исторической памяти на основе любви к Родине, родному народу, малой родине, принятию традиционных ценностей многонационального народа России.

ЛР 5 Проявляющий уважение к людям старшего поколения и готовность к участию в социальной поддержке и волонтерских движениях.

ЛР 6 Осознающий приоритетную ценность личности человека; уважающий собственную и чужую уникальность в различных ситуациях, во всех формах и видах деятельности.

ЛР 7 Проявляющий и демонстрирующий уважение к представителям различных этнокультурных, социальных, конфессиональных и иных групп. Сопричастный к сохранению, преумножению и трансляции культурных традиций и ценностей многонационального российского государства.

ЛР 8 Соблюдающий и пропагандирующий правила здорового и безопасного образа жизни, спорта; предупреждающий либо преодолевающий зависимости от алкоголя, табака, психоактивных веществ, азартных игр и т.д. Сохраняющий психологическую устойчивость в ситуативно сложных или стремительно меняющихся ситуациях

Оснащение урока: словари, карточки с грамматическими заданиями, тексты для чтения.

Ход урока

1. Организационный момент.

Teacher: Good morning, pupils! How are you? My name is T.N., I’ll be your teacher for today’s lesson. (1 min.)

1. Well, wonderful inventions are changing the lifestyle of millions of people all over the world. So I give you the statement why people use them, and your task is to name what gadgets and machines  people use. (3-4 min.)

a camera – to take photographs

a microwave oven – to cook, defrost, reheat pre-prepared food

a mobile phone – to receive or calls around the home

a TV set – to have fun and to entertain

a vacuum cleaner – to perform everyday cleaning tasks from vacuuming to cleaning  up liquids, dust and waste and shampooing carpets

an alarm clock – to wake up people

a computer – to write programmes, play games, find and use information

a calculator – to do calculations in sunlight or daylight

a TV remote-control unit – to operate the TV set from a distance

a dishwasher – to wash the dishes

2. You are quite right. OK, and now call please what kinds  of  technologies may be. (3-4 min.)

modern technologies

internet technologies

computer technologies

high technologies

information technologies

environmentally-safe technologies

electronic technologies

advanced technologies

2. Актуализация опорных знаний:

3. Good for you, thanks. How do you think, what are we going to discuss? Yes, you’re right. Today we are going to speak about different inventions, gadgets, new technologies.

The topic of our lesson is “Modern technologies in our life”. (3-4 min.)

Today we will talk about modern technologies which have spread (простираться) all over the world and have become really indispensable (необходимый) in our busy activity.

How do you think, what the tasks of the lesson are. So, the tasks of the lesson are the following:

  1. developing speaking skills;

  2. revising lexical material on the topic “Modern technologies in our life”;

  3. developing reading skills.

We’ll be able to travel in the world of different new technologies and you’ll find out which of them will be the most necessary and useful for you and which make your life easier and more comfortable. Besides, we’ll try to guess which technologies can be popular in the nearest future.I advise you to listen and work at the lesson very attentively, because you will have a rather difficult homework – to write an essay on the topic of our lesson – “Modern technologies in our life”.

3.Иучение нового материала

Reading (Приложение)

OK. Let’s discuss such kind of technologies as information technologies: television, computer and mobile phone.

But before you start to do your presentation let’s try to call reasons why people like and don’t like to have modern inventions in everyday life and do mind-map on the example of using of microwave oven.

So, your task is to read about one of information gadgets and to match their advantages and disadvantages

  • the 1st group will read about mobile phone;

  • the 2nd group   – about computer;

  • and the 3rd group – about television.

Speaking

While you will be  present your work you may use the following constructions:

Language support:

In my opinion…

I think…

To my mind…

It’s a good idea to…

I’m absolutely positive that…

I’d prefer…

I feel strongly against…

I’m sure it’s necessary…

5.Рефлексия

Continue the sentences:

At the lesson I learned /understood…   .

I was very good at …    .

It was difficult for me …      .

I was surprised by…        .

It was important for me …        .

Homework: to write an essay on the topic of our lesson – “Modern technologies in our life”.

4. Summing-up

Подведение итогов урока. Выставление оценок

      Our lesson is over. Thanks for your good work! I believe this lesson was useful and interesting for you, and I think you are sure to make your life easier and more comfortable with the help of different modern technologies. Good luck!

6.Домашнее задание: выучить новые слова

Mobile Phones

The technical progress goes straight in huge steps. We live in the 21st century, full of different means of communication. Today almost everyone has a mobile phone. We cannot imagine our life without it because it is very important to communicate with your family and friends. At the same time, we can find the opinion that the usage of mobile phones can be harmful and dangerous.

I think that mobile phones are very useful in our everyday life. Firstly, it is very convenient, as people can call each other anywhere. Secondly, each telephone has such devices as a calendar, a camera, the Internet, an alarm clock and others. No matter where we are, there is an opportunity to get connected to the Internet, check our e-mails and find any necessary information. In addition mobile phones can help fill in our free time. For example, we may play games on it. Moreover, you are always available to delay meetings or let somebody know if you are late. Thirdly, many parents buy cell phones for their children just for safety. If a child gets into some trouble, he can call emergency services or his parents. If you need, you can call the police or an ambulance.

At the same time, some people believe that mobile phones are dangerous. Their microwaves can be very harmful and they affect our health greatly. In addition, there is such a phenomenon as a mobile phone addiction, and it’s a real problem in our society. Besides, when a person speaks on the phone in public places, we can listen to other people’s conversations or sometimes phones ring a lot of times. It is so disturbing.

In conclusion, I’d like to say that mobile phones make our life easier but nevertheless, there is a negative effect on our health. That is why people shouldn’t overuse them.

Computers

Lately computers have filled our life. We do not imagine our leisure without this miracle-machine.

They have much better memories and they can store much information. No man alive can do 500,000 sums in one second, but a computer can. In fact, computers can do many of the things we do, but faster and better. They can predict weather, and even play chess, write poetry or compose music. With the help of computers the Internet has entered into our life. It’s a brilliant source of information because the internet is a big encyclopedia. Now people cannot live a day without checking of mail and visiting their favourite sites. The Internet is not only the assistant in daily work, it is also the other world in which there are mail boxes, libraries, photo galleries, games, shops. The internet gives us a chance to communicate with people all over the world. It is interesting to learn about a life in different countries and you can practice English talking to native speakers. Also you can use the internet if you are looking for a job or to find people who share your interests. By means of the Internet people can travel to different cities, visit tourist places.

Certainly, the Internet can be the excellent assistant in information search. But we can’t rely on all the information. Moreover, some sites are unsuitable for children and should be controlled by parents. Besides, the internet can cause addiction. We lose a touch with the real world getting in a full dependence on a computer. But computers shouldn’t replace seeing your friends. And finally, users of the internet get a lot of spam every day which is very annoying.

I think that it is necessary to understand, what is really important on the Internet and what is not. And then the Internet will be not the terrible enemy, but the indispensable assistant.

Television

It is common knowledge that television now plays an important role in our life. It is difficult to say if it is good or bad for us.

On the one hand, we can say that TV is our eyes because TV helps us to know more about the world, about the other counties, about the events that happened in the world.  It's the main source of information and a cheap form of entertainment for millions of people. It gives us an opportunity to "travel" all over the world, to "meet" different people and learn about their customs and traditions. It has the power to educate and broaden our minds. It helps us to relax after a hard day's work and escape from reality. There's always a great variety of programs on TV: news and sports programs, talk shows, games, concerts and theatre performances...

On the other hand, television is a terrible waste of time. It makes us lazier. We stay at home instead of going out. We read less. We think less. We even talk less. Before we admitted the one-eyed monster into our homes, we never found it difficult to occupy our spare time. For instance, we used to have hobbies, we used to go outside for our amusements to theatres, cinemas, restaurants and sporting events. We read books and listened to music. All that belongs to the past. Television encourages passive enjoyment. Little by little, it cuts us off from the real world.  Besides, very often the programmes are bad. There is also too much ads. Violence on TV is another problem that worries people. As George Mikes once said, TV teaches us "how to kill, to rob, to shoot and to poison." But the same can be said about computer games and many films and books.

Задание 3.Прочитайте и переведите текст.


WEATHER

In the morning I looked out of the window and very surprised. Everything was covered with snow! Snowy flakes were falling from the sky, everything was pleasant and beautiful! It was not frosty, and children were skating and making snowman.

But look! The wind has risen! Snow is falling from the roofs to the ground. Small icicles are falling too. That’s a realblizzard. It’s not the best time for going out.

The Russians say “the first snow always melts”. And I know that after some months winter will be over, the trees will be blossom and birds will be singing and building their nests. This is spring, the time when all the nature awakes from its winter sleep.

The summer will come – a long period of sunshine and time of holidays for schoolchildren and students. We can go swimming, diving or mountaineering. It’s great to go cycling or hiking. We mustn’t forget to take photos: they will remind us of these exciting days.

Time flies and autumn comes. This is the period of harvest for countrymen and for me it’s the beginning of a new year of studies.


Найдите в тексте английские эквиваленты.

1. Идти на прогулку.

2. Первый снег всегда тает.

3. Птицы начинают петь и строить гнезда.

4. Это весна.

5. Снежинки падали с неба.

6. Все было приятным и красивым.


Задание 4. Прочитайте и переведите:

Russian:“What’s the weather like in England?”

Englishman: “Today it’s raining and it’s very foggy, as usual. You see there is no hot summer, and there is no cold and snovy winter.”

Russian:“Really? Why is it so?”

Englishman: “You see, Britain is near the ocean, and the water there changes its temperature slower than the ground, it has greater thermal heat capacity. That’s why the changes are not so great.”

Russian:“Do you like when it rains?”

Englishman: “When I was a child, I liked it! Now I simply don’t notice it. I can walk without any umbrella when it’s drizzling and never catch a cold.”

Russian:“Do you have central heating at home?”

Englishman:“Yes, I have a radiator, but I don’t have central heating yet. The weather in the world becomes more unusual. That’s why I must think about it.”

Russian:“That’s a good idea. And are there any beaches in England?”

Englishman: “Yes, there are, mostly on the south coast, but the water isn’t really warm. You’d better go to Spain. Many Englishmen do it. It’s not so far,but the weather is completely different.”

Russian:“Sure, I will do so.”


Ответьте на вопросы к тексту:

1. What’s the weather like in England?

2. Why is it so?

3. Do Englishman like when it rains?

4. And are there any beaches in England?

5. What many Englishmen do?


Тема 12. Человек и природа

1.Климат и погода

Тип занятия: комбинированный

Цели и задачи:

Обучающие

         совершенствовать навыки употребления лексических единиц по теме «Англоговорящие страны»;

          систематизировать знания обучающихся об английском языке и англо-говорящих странах;

         формирование умения взаимодействия в разных режимах деятельности.

Развивающие

         развитие познавательных процессов – восприятия, внимания, памяти, наблюдательности;

         развитие желания к получению большей информации по изучаемой теме;

         развитие навыков и умений устной иноязычной речи обучающихся;

         развитие творческих способностей обучающихся.

         развитие способностей и желания использовать иностранный язык как средство общения.

Воспитательные

         воспитание культуры общения;

         формирование потребности в практическом использовании языка;

         формирование умения работать в коллективе;

         формирование умения самоконтроля и объективной самооценки.

 ЛР 2. Проявляющий активную гражданскую позицию, демонстрирующий приверженность принципам честности, порядочности, открытости, экономически активный и участвующий в студенческом и территориальном самоуправлении, в том числе на условиях добровольчества, продуктивно взаимодействующий и участвующий в деятельности общественных организаций.

Проявляющий и демонстрирующий уважение к людям труда, осознающий ценность собственного труда. Стремящийся к формированию в сетевой среде личностно и профессионального конструктивного «цифрового следа».

ЛР 4 Демонстрирующий приверженность к родной культуре, исторической памяти на основе любви к Родине, родному народу, малой родине, принятию традиционных ценностей многонационального народа России.

ЛР 5 Проявляющий уважение к людям старшего поколения и готовность к участию в социальной поддержке и волонтерских движениях.

ЛР 6 Осознающий приоритетную ценность личности человека; уважающий собственную и чужую уникальность в различных ситуациях, во всех формах и видах деятельности.

ЛР 7 Проявляющий и демонстрирующий уважение к представителям различных этнокультурных, социальных, конфессиональных и иных групп. Сопричастный к сохранению, преумножению и трансляции культурных традиций и ценностей многонационального российского государства.

ЛР 8 Соблюдающий и пропагандирующий правила здорового и безопасного образа жизни, спорта; предупреждающий либо преодолевающий зависимости от алкоголя, табака, психоактивных веществ, азартных игр и т.д. Сохраняющий психологическую устойчивость в ситуативно сложных или стремительно меняющихся ситуациях

Оснащение урока: словари, карточки с грамматическими заданиями, тексты для чтения.

Ход урока

1. Организационный момент.

- Приветствие

- Отметка присутствующих

- Проверка рабочих мест

- Сообщение темы и целей урока

2. Актуализация опорных знаний:

  Firstly, let`s practice your pronunciation.

•                    Look at the screen and pronounce correctly the words after me. (повторяют все вместе)

        The United Kingdom of Great Britain  

         Ireland

         Irish

         Scotland

         Wales                                             

         England

         Westminster Abbey

         Trafalgar Square

         Buckingham Palace

3.Иучение нового материала

 

•                    Now, Let`s begin our game “I love English”.

1 раунд «Разминка»

1.     The United Kingdom of Great Britain consists of

a)     2 parts

b)    3 parts

c)     4 parts

2.     The symbol of this country is the thistle. What country is it?

a)     Scotland

b)    Wales

c)     England

3.     Where can you see ravens in London?

a)     In Westminster Abbey

b)    In Trafalgar Square

c)     In the Tower of London

4.     What is the capital of Wales?

a)     Cardiff

b)    Belfast

c)     London

5.     What English cities are famous for their universities?

a)     Eton and Hogwards

b)    Westminster and Winchester

c)     Oxford and Cambridge

6.     What is the nationality of people who were born in the Nothern Ireland?

a)     Ireland

b)    Irish

c)     English

2 раунд «Достопримечательности Лондона»

Командам выдаются названия достопримечательностей. Ведущий зачитывает описание различных достопримечательностей. Прослушав, команды подбирают название и описание.

Buckingham Palace – is the London residence and administrative headquarters of the monarch of the United Kingdom

St. Paul’s Cathedral – is an Anglican church

The Houses of Parliament – is also known as the ‘heart of British politics’

Trafalgar Square – is a public place in the City of Westminster, Central London.

Stonehenge – one of the wonders of the world and the best prehistoric monument in Europe

3 раунд «Составь слова»

На карточках записаны части английских слов. Необходимо из этих частей составить слова.

to

buil

eum

tou

nu

di

squ

sta

pal

um

ding

rist

mus

mo

wn

ment

are

ace

 

 (palace, stadium, monument, town, museum, building, tourist, square)

 

4 раунд «Раунд капитанов»

Капитаны команд получают задание на карточках. Им необходимо продолжить логическую цепочку.

spring

summer

autumn

 

warm

hot

cool

 

football

basketball

handball

 

run

swim

walk

 

handsome

nice

beautiful

 

 

5 раунд «Найди прилагательное»

Командам выдается филворд, нужно найти 15 прилагательных, которые могут быть расположены вертикально, горизонтально или по диагонали. Прилагательные могут пересекаться.

•         Well done.  Now let’s count the points. And the winner is …! Congratulations!

5.Рефлексия

 •         Look at the screen. Express your opinion about your work and about the lesson. The following word combinations will help you.

It was easy to …

It was difficult to …

……

……

The lesson was …

interesting.

boring.

informative.

useful.

I’ve learnt …

…….

I worked …

hard.

active.

passive.

The results of my work …

satisfy me.

don’t satisfy me.

 

•         Thank you for the lesson! Your marks are …

•         The lesson’s over. You may be free. Good Bye!

6.Домашнее задание: подготовить сообщение об одной из англоговорящих стран


 

 

 Тема 11. Россия

1.Национальные символы России.

Тип занятия: комбинированный

Цель урока: совершенствование речевых навыков, учащихся с лексико-грамматическим материалом по теме «Родной город».

6. Задачи урока:

1) Общеобразовательные: формировать навык чтения с частичным пониманием прочитанного; совершенствовать умения и навыки практического владения английским языком по теме «Родной город», добиваться усвоения новой лексики, иметь представление о предложениях с конструкцией there is/are.

2) Развивающие: Развивать интеллектуальную, эмоциональную и эстетическую стороны личности, учащихся в процессе обучения лексике английского языка, расширить филологический кругозор, развивать познавательные и творческие навыки учащихся, умение работать в коллективе.

3) Воспитывающие: Формировать навыки и умения интеллектуального труда, повысить познавательный интерес и активность учащихся к учебному процессу, в частности к английскому языку, способствовать максимальному проявлению творческих способностей учащихся, привить любовь к предмету и будущей профессии.

ЛР 2. Проявляющий активную гражданскую позицию, демонстрирующий приверженность принципам честности, порядочности, открытости, экономически активный и участвующий в студенческом и территориальном самоуправлении, в том числе на условиях добровольчества, продуктивно взаимодействующий и участвующий в деятельности общественных организаций.

Проявляющий и демонстрирующий уважение к людям труда, осознающий ценность собственного труда. Стремящийся к формированию в сетевой среде личностно и профессионального конструктивного «цифрового следа».

ЛР 4 Демонстрирующий приверженность к родной культуре, исторической памяти на основе любви к Родине, родному народу, малой родине, принятию традиционных ценностей многонационального народа России.

ЛР 5 Проявляющий уважение к людям старшего поколения и готовность к участию в социальной поддержке и волонтерских движениях.

ЛР 6 Осознающий приоритетную ценность личности человека; уважающий собственную и чужую уникальность в различных ситуациях, во всех формах и видах деятельности.

ЛР 7 Проявляющий и демонстрирующий уважение к представителям различных этнокультурных, социальных, конфессиональных и иных групп. Сопричастный к сохранению, преумножению и трансляции культурных традиций и ценностей многонационального российского государства.

ЛР 8 Соблюдающий и пропагандирующий правила здорового и безопасного образа жизни, спорта; предупреждающий либо преодолевающий зависимости от алкоголя, табака, психоактивных веществ, азартных игр и т.д. Сохраняющий психологическую устойчивость в ситуативно сложных или стремительно меняющихся ситуациях

Оснащение урока: словари, карточки с грамматическими заданиями, тексты для чтения.

Ход урока

1. Организационный момент.

- Приветствие

- Отметка присутствующих

- Проверка рабочих мест

- Сообщение темы и целей урока

2. Актуализация опорных знаний:

Объявление темы, постановка целей и задач урока.

T: Look at the blackboard, please. Вы видите карточки с новыми словами и фразами. Давайте прочитаем эти словосочетания и переведем их, опираясь на изображения. Как вы думаете, какова тема сегодняшнего урока?

(Учащиеся называют тему урока)

(Режим работы – «учитель – класс».)

Фонетическая зарядка. Совершенствование произносительных навыков.

T: How should we pronounce letter a?

S: We can pronounce it as [ æ ].

T: Let’s practice the sound [ æ ]. Repeat all together [ æ ]. Look at the blackboard, please, and repeat our rhyme after me:

The fat black cat ran after the black rat,

But the fat black rat ran away from the fat black cat.

Let’s do it all together without me and individually (2-3 students).

(Учащиеся отвечают на вопросы преподавателя о вариантах произнесения буквы a. Практикуются в произнесении звука [æ]. Слушают и повторяют за преподавателем стихотворение по теме хором, а затем индивидуально (2-3 студента). Режим работы – «учитель – класс – ученик».)

3.Изучение нового материала

Let’s read and translate the word combinations.

a building – здание

downtown – деловой центр города

town outskirts – окраина города

a road – дорога

a pedestrian – пешеход

a corner – угол

a school - школа

a kindergarten – детский сад

a university - университет

an institute – институт

an embassy - посольство

a hospital - больница

a shop/a store/a shopping centre/a supermarket – магазин, супермаркет

T: Оборот «there» + «be» переводится, начиная с обстоятельства места, которое обычно находится в конце предложения:

There is a cat in the box. В коробке (есть) кот.

Если обстоятельства места нет, то при переводе предложение начинается со слов «есть», «имеется», «существует», «бывает», «находится» и т. п. В принципе зачастую «there is/ there are» и вовсе не переводится.

«There is» указывает на наличие в определенном месте какого-то одного предмета (лица). Также используется с неопределенными подлежащими (это когда используется неопределенный артикль («a», «an»), когда артикля нет, или используются слова «some», «any», «no»), и с неопределенными местоимениями как «somebody», «nothing».

There’s something that makes me feel worried. – Меня что-то тревожит.

«There are» указывает на наличие в определенном месте нескольких (многих) предметов (лиц).

There are two cats on the couch. – На диване (есть) 2 кота.

5. Контроль изученного лексико-грамматического материала

1 Заполните пропуски

1. There _____________ many animals in the zoo.

2. There _____________ a snake in the window.

3. There _____________ a zebra in the grass.

4. There _____________ lions in the zoo, too.

5. There _____________ many baby lions near their parents.

2 Напишите каждое предложение в отрицательной и вопросительной форме.

There are many pupils in the classroom.

There is some meat on the plate.

There are four parks in the city.

3 Составьте предложения из слов.

five, there, in the park, children, are

on the, there, a cat, is sofa

little, balls, there, three, are, floor, on , the

big, dog, in the, there, hall, is

a cake, in the, there, picture, is.

4 Поставьте во множественное число.

There is a bicycle near the tree.

There is a book on the table.

There is a sweet in the box.

There is a bird in the cage.

There is a pear on the dish.

6. Чтение текста «Volgograd» с целью извлечения общей информации.

Let’s read and translate the text.

1. There are many Hero-Cities in our country. 2. Volgograd is one of them. 3. It's a legendary city, because here in 1943 the Soviet Army won the great and glorious victory over the fascists. 4. The fascist army wanted to capture Stalingrad, it was very important for them. 5. Our soldiers defended theined, but it didnt give in. 7. The German army lost more than a million soldiers and officers during the Stalingrad battle. 8. Now Volgograd is a beautiful city again. 9. ft stands on the banks of the great Russian river Volga. 10. Every year thousands of tounsts come to Volgograd. 11. They want to visit the famous historical places ot our city to honour the memory of those soldiers, who died here for the freedom of our coun-

try. 12. The symbol of Volgograd Is the Mamayev Hill. 13. H was the centre of fighting during the heroic defence of Stalingrad. 14. Now there is a great memorial there. 15. Besides, there is the Stalingrad Battle Panorama Museum just on the bank of the Volga. 16. Near this Museum we can see the ruined mill which was a command post during the battle. 17. In the centre of Volgograd there is the Square of the Fallen Heroes. 18. In the middle of it there is a granite obelisk and the common craves of the heroes of the Civil War and of the Great Patriotic War. 19. At the foot of the memorial we can see the Eternal Flame. 20. Now Volgograd is a big industrial city. 21. There are many plants and factories there: big metallurgical

works, tractor works, a lot of chemical enterprises, a shoemaking factory and others. 22. Volgograd is a city of students. 23. There are some institutes and one university and quite a number of schools, technical schools, colleges and gymnasiums there. 24. Voigograd is a big cultural centre. 25. There are some theatres there: a New Experimental theatre, a Musical Comedy theatre, a Puppet theatre, a Theatre of Young Spectators. 26. There are quite a number of cinemas in Volgograd.

Answer the following questions.

Where do you live?What is there in the hometown?What interesting things and pleses are there in your town?What can you do there?What are your favourite plases in your town?Why?What are the people like?What makes your hometown special?

5.Рефлексия

T: So, what text were we reading today? What was it about? What knew words have you learned? What grammar material have you learned?

I’m pleased with your work today. Our lesson is over. Thank you. See you later.

6.Домашнее задание: Подготовить сообщение о традициях родного города.



 

 

 Тема 11. Россия

2. Государственное и политическое устройство России..

Тип занятия: комбинированный

Цель урока: совершенствование речевых навыков, учащихся с лексико-грамматическим материалом по теме «Родной город».

6. Задачи урока:

1) Общеобразовательные: формировать навык чтения с частичным пониманием прочитанного; совершенствовать умения и навыки практического владения английским языком по теме «Родной город», добиваться усвоения новой лексики, иметь представление о предложениях с конструкцией there is/are.

2) Развивающие: Развивать интеллектуальную, эмоциональную и эстетическую стороны личности, учащихся в процессе обучения лексике английского языка, расширить филологический кругозор, развивать познавательные и творческие навыки учащихся, умение работать в коллективе.

3) Воспитывающие: Формировать навыки и умения интеллектуального труда, повысить познавательный интерес и активность учащихся к учебному процессу, в частности к английскому языку, способствовать максимальному проявлению творческих способностей учащихся, привить любовь к предмету и будущей профессии.

ЛР 2. Проявляющий активную гражданскую позицию, демонстрирующий приверженность принципам честности, порядочности, открытости, экономически активный и участвующий в студенческом и территориальном самоуправлении, в том числе на условиях добровольчества, продуктивно взаимодействующий и участвующий в деятельности общественных организаций.

Проявляющий и демонстрирующий уважение к людям труда, осознающий ценность собственного труда. Стремящийся к формированию в сетевой среде личностно и профессионального конструктивного «цифрового следа».

ЛР 4 Демонстрирующий приверженность к родной культуре, исторической памяти на основе любви к Родине, родному народу, малой родине, принятию традиционных ценностей многонационального народа России.

ЛР 5 Проявляющий уважение к людям старшего поколения и готовность к участию в социальной поддержке и волонтерских движениях.

ЛР 6 Осознающий приоритетную ценность личности человека; уважающий собственную и чужую уникальность в различных ситуациях, во всех формах и видах деятельности.

ЛР 7 Проявляющий и демонстрирующий уважение к представителям различных этнокультурных, социальных, конфессиональных и иных групп. Сопричастный к сохранению, преумножению и трансляции культурных традиций и ценностей многонационального российского государства.

ЛР 8 Соблюдающий и пропагандирующий правила здорового и безопасного образа жизни, спорта; предупреждающий либо преодолевающий зависимости от алкоголя, табака, психоактивных веществ, азартных игр и т.д. Сохраняющий психологическую устойчивость в ситуативно сложных или стремительно меняющихся ситуациях

Оснащение урока: словари, карточки с грамматическими заданиями, тексты для чтения.

Ход урока

1. Организационный момент.

- Приветствие

- Отметка присутствующих

- Проверка рабочих мест

- Сообщение темы и целей урока

2. Актуализация опорных знаний:

  1. Беседа с учащимися.

  1. Who is the head of the state in Russia?

  2. What bodies of power does the government consist of?

  3. Who is the head of the government in Russia?

  4. For how long is the President elected?

  5. What political system does Russia belong to?

  1. Викторина

  1. The official name of Russia is …..

    1. Russia

    2. the Russian Federation     

    3. the Republic of the Russian Federation

  2. The national Government of Russia consists of ….

    1. the President and the Prime Minister

    2. the President and the Council of Ministers

    3. the President, the council of Ministers and the Federal Assembly

  3.  There are ……Houses in the Federal Assembly.

    1. two 

    2. three

    3. four

  4. The lower House of the Federal Assembly is….

    1. the State Duma

    2. the Council of Ministers

    3. the Federal Council

  5. The Head of the Republic of Russian Federation is….

    1. the President

    2. the Prime Minister

    3. the Speaker of the State Duma

  6. The Duma consists of …. deputies.

    1. 540

    2. 450

    3.  400

  7. The Chairman in Russia is…..

    1. elected

    2. invited

    3. appointed

  8. In Russia ……can declare laws unconstitutional.

    1. the President

    2. the Supreme Court

    3. Constitutional Court

  9. ……..elect the members of Federal Assembly.

    1. the government                

    2. the people  

    3. the president

3.Изучение нового материала

  1. Работа с лексикой

  1. Чтение и перевод текста и ответы на вопросы.

  1. Пересказ текста по схеме.

According to the Constitution adopted in 1993, the Russian Federation is a presidential republic. Just like political systems in other countries, our political system also has three branches of power˸ legislative, executive and judicial.

The Federal Assembly represents the legislative branch of power. It is also made up of two houses˸ the Federation Council and the State Duma, which make laws. Both houses are headed by chairmen called speakers. Russia is divided into 89 federal subjects. Each subject elects two representatives to the Federation Council, so there are 178 members in the Federation Council. The State Duma consists of 450 deputies. 225 members are elected directly by the people. The other half of deputies is appointed by their parties after party-list voting according to which every party gains a number of seats. The main function of the Federal Assembly is to make laws. Every law must be approved by the State Duma and the Federation Council, and signed by the President.

The Federal Government represents the executive branch of power. It consists of the Prime Minister and the Cabinet of Ministers.

The President is the head of state in Russia and he is elected directly by the people. In fact he has a lot of power. The President can even dissolve the State Duma if it doesn't agree with his sugges­tions three times running. The President has his Administration but it is not part of the Federal Government. The President is involved in the work of the legislative and executive branches.

The judicial branch of power is represented by the Supreme Court and the Constitutional Court. The Supreme Court is the highest court for civil and criminal cases. The responsibility of the Constitutional Court is to determine whether new laws or actions of President correspond to the Constitution. The Constitution is the main law of Russia. It guarantees the rights and freedoms of Russian citizens.

Russian political system also has "the system of checks and balances" like that in the USA. For example, the President appoints the heads of the Federal Government and the Chairman of the Government, but the State Duma must approve his appointment. The President can veto laws passed by the Federal Assembly, but the Federal Assembly can pass laws over the President's veto by a two-thirds majority. The Constitutional Court has the right to declare actions of the President, the Federal Assembly and the Federal Government unconstitutional.

There are many political parties in our country. The most well-known are the Communist Party, the Liberal Democratic Partythe "Unity" Party, the Union of the Right Forces and the "Apple" Party.

1. What political system does the Russian Federation represent? 2. How many branches are there in the political system of Russia? 3. Which institutions exercise the legislative, executive and judicial power? 4. What is each branch of power responsible for? 5. Can you explain how the branches of power interact? 6. Who is the head of state in Russia? Does he have much power? 7. Are there many political parties in Russia? 8. What are the most well-known parties?

V.Подведение итогов урока и задание на дом.

Выучить лексику

По схеме рассказать о политической системе России.