СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

План-конспект уроку у 7-а класі "дієприслівниковий зворот"

Категория: Русский язык

Нажмите, чтобы узнать подробности

ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ

У 7-А КЛАСІ

 

ДІЄПРИСЛІВНИКОВИЙ ЗВОРОТ

Просмотр содержимого документа
«План-конспект уроку у 7-а класі "дієприслівниковий зворот"»

ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ

У 7-А КЛАСІ


ДІЄПРИСЛІВНИКОВИЙ ЗВОРОТ


МЕТА: навчити семикласників знаходити дієприслівникові звороти в реченнях і текстах; формувати вміння відрізняти одиничні прислівники від дієприслівникових зворотів; розвивати творчі вміння використання дієприслівникових зворотів у висловлюваннях; за допомогою мовленнєво- комунікативного дидактичного матеріалу виховувати любов і повагу до рідного краю.


ОБЛАДНАННЯ: підручник, картки з завданнями, тлумачні словники.


ТИП УРОКУ: формування практичних умінь і навичок.


ХІД УРОКУ


  1. Організаційний момент


  1. Актуалізація опорних знань.


      1. Індивідуальна робота за картками.


КАРТКА

Прочитати прислів’я та приказки. Визначити, які з виділених слів означають основну дію, а які – додаткову. Підкреслити слова, які означають основну дію однією лінією, додаткову – двома. Продовжити ряд прислів’їв та приказок трьома або більше власними.


    1. Хто слухає, а хто окунів ловить слухаючи. 2) Шкода перемішувати тісто, виймаючи з печі. 3) Зайшовши за Дунай, та й додому не думай. 4) Скінчивши діло, гуляй сміло. 5) Ледачий ївши гріється, а робивши мерзне. 6) Упоравшись з роботою, можна відпочивати. 7) Лінивий сидячи спить, лежачи робить.


      1. Робота з класом (фронтальне опитування). Подумати і дати відповіді на питання:

  • Що таке дієприслівник?

  • На які питання відповідає дієприслівник?

  • Які ознаки дієслова має дієприслівник?

  • Які ознаки прислівника має дієприслівник?

  • На які види поділяються дієприслівники?

  • Чи є закінчення у дієприслівників, поясніть свою відповідь?

  • Навести приклади дієприслівників?


  1. Повідомлення теми й мети уроку, усвідомлення її учнями


  1. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

  1. Пояснення вчителя з використанням матеріалу § 27.

  2. Робота біля дошки. Завдання: записати під диктовку речення, у яких виділити дієприслівники разом із залежними словами, поставити запитання до кожного з них та пояснити розділові знаки. Що вони відокремлюють.

    • Сонце, досхочу накупавшись у хмарах і блакитних ополонках, струсонуло на сніги вінець проміння.

    • Плавці мчали до берега, захлинаючись водою, пробиваючись крізь кригу.

    • Натрудившись у квітні, перецвівши у маю, йдуть дерева передлітні в повінь лагідну свою.

  3. Записати речення. Підкреслити дієприслівниковий зворот. Перебудувати речення, поставивши дієприслівниковий зворот на початку і в кінці речення. Пояснити розділові знаки.

  • Квіти, стуливши барвисті пелюстки, заснули.

  • Дівчина, стрепенувшись від страху, підвела голову.


  1. Закріплення вивчено матеріалу


  1. Прочитати речення (записані на окремих листах) з учнівських творів. Знайти помилки в уживанні дієприслівникових зворотів і правильно побудувати речення. Записати зредаговані речення. Назвати дієприслівники недоконаного та доконаного виду.

    • Заходячи в кімнату, мати сиділа й читала книгу. (увійшовши)

    • Слухаючи музику, у мене виникло бажання вчитися грати на якомусь інструменті. (прослухавши)

    • Сидячи на березі, до нас підійшли школярі шостого класу. (сидівши)

    • Під’їжджаючи до свого села, у мене злетіла бейсболка.(під’їхавши)

    • Говорячи про зимову красу, дівчинка писала твір. (говоривши)

  2. Скласти діалог з однокласниками про якусь подію, що відбулася у вашому місті, у вашій сімї. У репліках використовувати фразеологізми:

не моргнувши оком, засукавши рукава, поклавши руку на серце, не довго думаючи, не жаліючи сил, власне кажучи, зважаючи на обставини.

  1. Деяким учні працюють за картками (учитель обирає сам).


КАРТКА №1 (Словник А.Івченка)

  1. Знайти подані слова у тлумачному словнику, записати їх значення.

Чудернацький, хмарочос, фреска, оказія, милиця.

  1. Скласти з поданими словами речення, використовуючи дієприслівникові звороти.


КАРТКА №2 (Словник Л.Ващенка)

  1. Знайти подані слова у тлумачному словнику, записати їх значення.

Закид, верстат, жмут, ляпсус, петиція.

2. Скласти з поданими словами речення, використовуючи дієприслівникові звороти.



  1. Робота з підручником. Виконати вправи за варіантами: 1 варіант - №295, 2 варіант – 296. (Учитель пропонує учням обмінятися зошитами для взаємоперевірки.)


  1. Узагальнення й систематизація вивченого на уроці

Подумати і дати відповіді:

    • Що називається дієприслівниковим зворотом?

    • Коли дієприслівниковий зворот відокремлюється комами? Навести приклади.

    • Яку синтаксичну роль виконує дієприслівниковий зворот у реченні?

    • За допомогою чого в усному мовленні виділяються дієприслівникові звороти?


  1. Підсумок уроку

  2. Домашнє завдання

Написати твір-мініатюру на тему «День захисника вітчизни у нашому класі», використовуючи дієприслівники, підкреслити їх та визначити вид.