СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Проектування орнаменту

Нажмите, чтобы узнать подробности

Проектування орнаменту                                                                                                                         

Просмотр содержимого документа
«Проектування орнаменту»

План – конспект заняття

Тема: Проектування орнаменту.

Клас:6

Мета:

  • навчити складати малюнок, використовуючи декілька однакових фрагментів малюнка;

  • закріпити навики роботи з командою Відображати/Повернуть.

  • познайомити що вчаться із основними видами орнаменту, його символами і принципами композиційної |шикування|побудови

  • розвивати пізнавальний інтерес, творчу активність учнів;

  • розвивати навички роботи на комп'ютері, розвивати дружнє і ділове спілкування учнів в спільній роботі;

  • виховувати інтерес до предмету, акуратність, уважність, дисциплінованість.

  • формування національної самосвідомості.

Завдання |задачі|для учнів:

  • повторити інструктаж з техніки безпеки;

  • продовжити роботу по відпрацюванню умінь користуватися графічним редактором;

  • формувати навички роботи за ПК, із програмовим продуктом Paint|;

  • формувати уміння правильно і грамотно висловлювати свої думки;

  • Розширення знань про орнамент і його види.

Методи: бесіда, робота з роздавальним матеріалом, робота за ПК

Наочні посібники й додаткові матеріали: ПК, програмне забезпечення – графічний редактор Paint, картки з питаннями, картки з орнаментом.

Тип заняття: комбінований.

Хід заняття:

I. Організаційний момент.

Створення позитивного емоційного настрою учнів

Привітання,перевірка присутніх та готовності учнів до заняття

– Здрастуйте, |хлоп'ята| сідаєте. Отже, ми починаємо |зачинаємо|заняття. Скажіть, чим ми з|із| вами займалися на минулому занятті?

На минулому зайнятті ми працювали з графічним редактором Paint. Малювали малюнки, використовуючи об'єкти, розташовані на панелі інструментів.

– Вірно. Сьогодні ми продовжимо працювати з|із| графічним редактором. Тема нашого заняття “Проектування орнаменту”.

- Епіграфом нашого заняття стане прислів'я «Ремесло за плечима не висить» Що воно значить?

- Якщо щось вмієш робити|чинити|, то тобі це пригодитися.

- А ви б хотіли сьогодні самі спроектувати орнамент? Тоді яка ж мета|ціль| нашого заняття?

- Створити проект орнаменту на комп'ютері.

II. Розминка.

Клас ділиться на чотири команди, і визначають капітана команди.

1. Завдання: Шляхом перестановки букв потрібно скласти слова, що відносяться до інформатики. Всі букви мають бути використані. Пояснити сенс отриманого слова.

1.Група

2. 2.Група


3. 3.Група


4. Група


Авортсар

Анроткев


китсал


Итнемуртсні


артілап

ьцевіло


Селькіп


пивачлюроз


авирк

Епслі

кинтукотагаб


ніялі


итянвірив

итавупургз


нуоберти

сорпроце


йелпсид

арутаівалк


Нітормо


ксди


2 Завдання: Художник малював сніговита , і час від часу фотографував його, аби зробити учбовий фотоальбом. Розташувавши фотографії в правильній послідовності, ви прочитаєте по буквах, якими вони підписані, назву одну з пунктів меню додатка Windows-Paint. Охарактеризуйте даний пункт меню.


III. Актуалізація опорних знань і життєвого досвіду учнів.

1. Фронтальне опитування.

Завдання|задавання|: Закінчи речення|речення|

1. Графічним редактором називається програма, призначена для:

- роботи з|із| графічним зображенням

2.У графічному редакторові основне вікно не містить|утримує| :

- лінійку.

3.Мінімальним об'єктом, використовуваним в графічному редакторові є|з'являється|:

- точка екрану (пік сель)

4. За допомогою графічного редактора Paint| можна:

- створювати і редагувати графічні зображення

5. За допомогою палітри вибираються :

основний колір|цвіт| (колір|цвіт| зображення) - лівою кнопкою миші

додатковий колір|цвіт| (колір|цвіт| фону) - правою кнопкою миші.

6. Аби|щоб| в графічному редакторові геометричні фігури виходили правильними, треба при малюванні фігури утримувати клавішу:

- Shift|

7. Інструментами в графічному редакторові є:

- олівець, кисть|пензель|, гумка|ластик|.

8. Яку функцію виконує кнопка Виділення довільної області на панелі інструментів:

- виділяє фрагменти малюнка по шляху ведення курсору по замкнутій кривій лінії .

IV. Вивчення теоретичного матеріалу.

- Сьогодні у нас незвичне заняття: давайте зробимо мандрівку в глиб віків. Сприятливі природні умови і м'який клімат сприяли тому, що тут дуже рано з'явилися|появлялися| перші поселення людини. Де є людина, там з'являються|появляються| предмети побуту. У руках умільців звичайні предмети побуту, одяг, начиння перетворювалися в казкові витвори мистецтва.

Орнамент – невід'ємна частка народного прикладного мистецтва.

Орнамент – візерунок, що складається з ритмічно впорядкованих елементів. Це повторення, чергування, варіювання одних і тих же зображень.

- Чи будь-який візерунок можна назвати|накликати| орнаментом?

- Ні, не кожен візерунок можна назвати|накликати| орнаментом. Візерунок, в якому відсутнє послідовне повторення однакових елементів, таким не є.

Мова|язик| орнаменту є самою стародавньою мовою|язиком|, що виникла задовго до писемності. Орнамент, візерунки, якими людина прикрашала свій побут, служили не тільки для краси|вроди|, але і несли в собі певну інформацію.

- Дайте визначення інформації.

- Інформація це знання і відомості, що одержують з|із| навколишнього світу.

- Назвіть|накликайте| види інформації.

- Графічна, текстова, звукова, числова.

Вишивка – основний вигляд|вид| народного образотворчого мистецтва слов'янського населення, який використовує орнамент.

- Де ще використовується орнамент?

- різьблення по дереву,| кераміка, ковроплетіння тощо|.

Орнаменти вишивки, як правило, ділять на такі види:

  • Геометричний

  • Рослинний

  • Тваринний

  • Змішаний.

Рослинний орнамент – це впорядковане ритмічне зображення будь-якого рослинного мотиву.

Геометричний орнамент створюється за допомогою закономірного повторення, будь-якого абстрактного (лінійного) мотиву.

Тваринний орнамент - називається орнамент, в композицію якого входить хоча би один низка чітко виражених|виказувати| тварин, птахів, комах.

У зооморфних мотивах більше всього поширені птахи. Тому що , птах один з найбільш поширених і улюблених|коханих| зображень народної творчості.

І це не випадково. Зображення птаха і у фольклорі і в орнаменті означають посередника між небом і землею. Вона була також наділена функціями оберегу| здоров'я жінки і її дітей. У народному мистецтві пари птахів – символ кохання|любові| і щастя.

Павич – популярний мотив в вишивці. З|із| павичем в різних традиціях зв'язані мотиви достатку, родючості, безсмертя. Він вважається|лічить| символом мудрості із-за безлічі очей на хвості.

Рослинні мотиви займають|позичають| центральне місце в вишивці.

Калина – улюблений образ|зображення| в пісенному фольклорі , де вона часто іменується пестливо: «калинка», «калина рідна» і так далі .

Виноградна лоза грала велику роль в південній орнаментиці.

Розповсюдження вишивки таких рослин, як калина, мак, барвінок, пов'язана з їх чарівними властивостями, а також з|із| символікою сім'ї і шлюбу.

Найраніші за походженням- геометричні мотиви.

У їх основі - геометричні фігури: квадрати, прямокутники, ромби, трикутники, розетки, що повторюються по полотну. Основу геометричного орнаменту складає ромби і квадрати (прості і перехрещені).

Геометричний орнамент в своїй стародавній основі був пов'язаний з космічною символікою, з|із| ідеєю родючості. Ромб, розділений на чотири частини|частки| з|із| чотирма крапками|точками|, - ідеограма засіяного поля, ромб з|із| тростинками – символ родючості, ромб з|із| гачками – оберіг . Ромб як символ сонця відомий повсюди.

V. Фізхвилинка.

Буратіно потягнувся

Раз - нагнувся

Два - нагнувся

Руки в сторони розвів

Ключик|джерело| видно|показний| не знайшов.

Аби|щоб| ключик|джерело| нам дістати

На носочки треба встати.

VI. Проблемо – пошукова робота. (Створення|створіння| орнаменту).

– Зараз ви виконаєте невелику практичну роботу. На партах у вас лежать картки з орнаментом.

- Отже, |хлоп'ята| поглянете|подивитеся| уважно на орнамент. Чи є в нім елементи, що повторюються. Якщо ми використовуватимемо з|із| вами фрагменти орнаменту, то зможемо одержувати готовий орнамент? А що ж таке фрагмент?

- Частина|частка|, шматочок чого-небудь

- Цілком вірно. Тлумачний словник дає таке визначення: фрагмент -| уривок, частина|частка| або уламок чого-небудь.

Фрагмент малюнка - це виділена область графічного зображення

- Для подальшої роботи нам потрібно пригадати головне правило, яке записане у ваших робочих листочках.

Давайте прочитаємо це правило:

1 - виділи об'єкт

2 - виконай над ним дію.

- Подумайте і скажіть, які дії можна виконувати над малюнком?

Малюнок можна копіювати, вставляти, змінювати розміри малюнка, тобто збільшувати або зменшувати, повертати, нахиляти, відображати.

Постановка завдання комп'ютерного експерименту: Вам належить створити повний орнамент, використовуючи фрагмент представленого в середовищі графічного редактора. Для успішної роботи спочатку визначите, до якого типа відноситься орнамент. Далі використовуючи операцію виділення, копіювання і вставки, поворотів і віддзеркалень створіть готовий орнамент.

VII. Комп'ютерний практикум (створення орнаменту). Через 10 хвилин зарядка для очей.

Найкращій орнамент буде роздрукований.

VIII. Постановка домашнього|хатнього| завдання|задавання|.

Намалювати в зошиті свій орнамент, застосовуючи відомості, отримані|одержувати| на гуртку.

IX. Підведення підсумків заняття.

Можливо, пройде| декілька занять і хтось з|із| вас стане дизайнером, архітектором, модельєром, вам напевно|обов'язково| пригодиться уміння проектувати, творити і фантазувати. А ви чудово знаєте, що ремесло за плечима не висить!

Наше заняття підійшло до кінця. І мені б дуже хотілося дізнатися вашу думку про виконану|проробити| роботу.

Що вам найбільше сподобалось, запам’яталось.




7