СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Разработка открытого урока на тему "Арифметикалық орта"

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

№1 есеп. Сандардың арифметикалық ортасын тап. 1 - гүл ---------- 2 - гүл ------------- 3 - гүл 5 пен 3; ------------ 15 пен 17; --------0, 6 мен 0, 4; 7 мен 9; ------------ 30 бен 50; --------1, 2 мен 1, 8; 10 мен 12; ----------100 бен 90; -------0, 25 пен 0, 75; №2 есеп. Сандардың өзгеріс ауқымын тап. 4 - гүл 0, 1; 2; 0, 5; 7; 6, 3; 0, 6; 7; 15, 9; 0, 4; 2, 5; 9; 20; №3 есеп. Сандардың модасын тап. 5 - гүл 1) 2, 1; 3, 5; 4, 6; 2, 1; 0, 3; 2) 3/5; 8/7; 7/3; 3/5; 1; 3/5; Жауабы: 2, 1; 3/5; 6 - гүл 1) 5, 1; 7, 5; 8, 3; 10, 2; 20; 2) 6, 1; 7, 5; 7, 5; 5, 9; 6, 1; 7 - гүл 1) 0, 6; 0, 5; 0, 3; 0, 6; 0, 1; 2) 7; 9; 10; 8; 6;

Просмотр содержимого документа
«Разработка открытого урока на тему "Арифметикалық орта"»

Сабақ: Арифметикалық орта, ауытқу өзгерісі, мода

Мектеп: №3 мектеп интернат

Күні: 19.04.2017

Мұғалімнің есімі: Мәденова Гүлзия

Сынып: 5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Оқушыларда сандардың арифметикалық ортасы, өзгеріс ауқымы, модасы туралы түсінік қалаптасады, сандардың арифметикалық ортасын, өзгеріс ауқымын, модасын табуды есептер шығаруда қолдануды үйрету.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

  • Арифметикалық орта, өзгеріс ауқымы, мода ұғымдарымен танысады;

Оқушылардың басым бөлігі:

  • Есеп шығару дағдылары қалаптасқан;

Кейбір оқушылар:

  • Логикалық ойлау қабілеті жоғары;

Тілдік мақсат

Оқушылар:

  • Арифметикалық орта туралы ұғымымен танысады және есептер шығара ( істей) алады

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Бірнеше санның арифметикалық ортасы, ең үлкен мәні, ең кіші мәні, ауытқу өзгерісі, мода.

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:


Сіз неліктен...... екенін айта аласыз ба?


Жазылым бойынша ұсыныстар:

Есептерді толық дәптерге түсіру

Алдыңғы тақырып

Арифметикалық орта, ауытқу өзгерісі, мода

Жоспар


Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы

Ынтымақтастық ахуалын қалыптастыру

Үй тапсырмасын тексеру кезеңі: №899

Біліміңді сынап көр. (Сұрақ –жауап. Оқушыларға ауызша сұрақтар қоямын, олар жауап береді)

1.Арифметикалық орта дегеніміз не?

2. Арифметикалық ортасын табу үшін не істейміз?

3.Ауытқу өзгері дегеніміз не?

4. Мода дегеніміз не?


Оқулық, жұмыс дәптерлері

Ортасы

(Оқушыларға есептер қойылады. Оқушылар ауызша жауап бердеді)

2)"Биржа" ойыны

ІІ деңгейлі есептер

  1. 30 бен 50 3) 15 пен 17 5) 1,2 мен 1,8

100 бен 90 4) 7 мен 9 6) 0,6 мен 0,4

ІІІ деңгейлі есептер

Карточкамен жұмыс

1. Көп нүктенің орнына тиісті сипаттаманың атын жазыңдар

15+21+17+18+19=90

90:5=18 Сандардың -------------------------------------18

2) 3,5; 4,8; 4,7; 4,8 Сандардың ---------------------4, 8

  1. 41; 43; 40; 39 Сандардың -------------------------4

  2. 2,5; 3; 2,5; 1,8; 1,8 Сандардың --------------2,5және1,8

3) Оқулықпен жұмыс

1.Данияр аулаған балықтарын жеке-жеке өлшегенде, массалары: 1,2 кг; 3,24 кг; 1,9 кг; 2,16 кг; 2 кг болды.

Даниярдың аулаған бір балығының орташа массасы неше

килограмм? Балықтардың массаларының өзгеріс ауқымы

неше килограмм?

2.Сәуірдің бір күнінде ауаның температурасы таңертеңгілік

2˚С, түсте 6˚С, түстен кейін 4˚С, кешке 3˚С, түнде 0˚С болды.

  1. Ауаның тәуліктік орташа температурасы неше градус?

  2. Тәулік ішіндегі температураның өзгеріс ауқымы неше градус?

  3. Сол күнгі ауа температурасының модасы бар ма?


4)Топтық жұмыс «Тарсия»

5) Мұғалім:- есептерді шығару үшін, сол есептерді шығара отырып, мына жұлынып қалған гүлдерді қайта гүлдендірейік. (Оқушылар есептер шығару арқылы гүлдерді отырғызады).

1 есеп. Сандардың арифметикалық ортасын тап.

1 - гүл ---------- 2 - гүл ------------- 3 - гүл

5 пен 3; ------------ 15 пен 17; --------------- 0, 6 мен 0, 4;

7 мен 9; ------------ 30 бен 50; --------------- 1, 2 мен 1, 8;

10 мен 12; ------------- 100 бен 90; -------------- 0, 25 пен 0, 75;

Жауабы:

1 - гүл -------------- 2 - гүл --------------- 3 - гүл

(5+3): 2=4 ------------- (15+17): 2=16 --------------- (0, 6+0, 4): 2=0, 5

(7+9): 2=8 --------------- (30+50): 2=40 --------------- (1, 2+1, 8): 2=1, 5

(10+12): 2=11 ------------- (100+90): 2=95 ------------ (0, 25+0, 75): 2=5

2 есеп. Сандардың өзгеріс ауқымын тап.

4 - гүл

0, 1; 2; 0, 5; 7;

6, 3; 0, 6; 7; 15, 9;

0, 4; 2, 5; 9; 20;

Жауабы: 7 - 0, 1=6, 9; 15, 9 - 0, 6=15, 3; 20 - 0, 4=19, 6;

3 есеп. Сандардың модасын тап.

5 - гүл

1) 2, 1; 3, 5; 4, 6; 2, 1; 0, 3;

2) 3/5; 8/7; 7/3; 3/5; 1; 3/5;

Жауабы: 2, 1; 3/5;

6 - гүл

1) 5, 1; 7, 5; 8, 3; 10, 2; 20;

2) 6, 1; 7, 5; 7, 5; 5, 9; 6, 1;

Жауабы: жоқ; 7, 5; 6, 1;

7 - гүл

1) 0, 6; 0, 5; 0, 3; 0, 6; 0, 1;

2) 7; 9; 10; 8; 6;

Жауабы: 0, 6; жоқ.

(Осы есептерді шығарып оқушылар гүлдерді отырғызды).


5 сынып














Оқулық



Аяқталуы

Бекіту кезеңі: «Сұрақтары бар қорап» стратегиясы

Үй тапсырмасын беру кезеңі: Бақылауға дайындық

Бағалау кезеңі: «Жан қиналмай жұмыс бітпес, талап қылмай мұратқа жетпес» (оқушыларды сабақта көрсеткен білімдеріне қарай бағалау)

Рефлексия. Білім ағашы. «Мен бүгінгі сабақта не үйрендім»

Кері байланыс

стикерлер

Қосымша ақпарат

Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік пен еңбекті қорғау ережелері

АКТ –мен байланыс құндылықтардағы байланыс

Рефлексия

Сабақ/ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?Мен өз жоспарыма түзетулер енгіздім және неліктен?



Төменде бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағамдау


Қандай екі нәрсе табысты болды? (оқытуды да , оқуды да ескеріңіз)?

1.


2.


Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да , оқуды да ескеріңіз)?

1.


2.


Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?






1 есеп. Сандардың арифметикалық ортасын тап.

1 - гүл ---------- 2 - гүл ------------- 3 - гүл

5 пен 3; ------------ 15 пен 17; --------0, 6 мен 0, 4;

7 мен 9; ------------ 30 бен 50; --------1, 2 мен 1, 8;

10 мен 12; ----------100 бен 90; -------0, 25 пен 0, 75;

2 есеп. Сандардың өзгеріс ауқымын тап.

4 - гүл

0, 1; 2; 0, 5; 7;

6, 3; 0, 6; 7; 15, 9;

0, 4; 2, 5; 9; 20;

3 есеп. Сандардың модасын тап.

5 - гүл

1) 2, 1; 3, 5; 4, 6; 2, 1; 0, 3;

2) 3/5; 8/7; 7/3; 3/5; 1; 3/5;

Жауабы: 2, 1; 3/5;

6 - гүл

1) 5, 1; 7, 5; 8, 3; 10, 2; 20;

2) 6, 1; 7, 5; 7, 5; 5, 9; 6, 1;

7 - гүл

1) 0, 6; 0, 5; 0, 3; 0, 6; 0, 1;

2) 7; 9; 10; 8; 6;