СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Т.Айбергенов "Ана", "Аруана - бауыр дүние"

Категория: Всем учителям

Нажмите, чтобы узнать подробности

Бұл сабақта оқушыларға "ананың" құдіреті, балаға деген махаббатының шексіз, шетсіз екендігін ұхғындыруды көздедім.

Просмотр содержимого документа
«Т.Айбергенов "Ана", "Аруана - бауыр дүние"»

Пәні

Қазақ әдебиеті

Сыныбы

8

Күні

4.04.2017 ж

Сабақтың тақырыбы

Т.Айбергенов «Ана», «Аруана – бауыр дүние»

Мақсаты

Оқушылар Т.Айбергенов өмірі,шығармашылығы туралы айта алуға үйрену

Күтілетін нәтижелері

А.Оқушылар Т.Айбергенов өмірі туралы айта алады

В.Шығармашылығына тоқтала алады

С.Өлеңдерін талдай алады

Керекті жабдықтар

Қазақ әдебиеті оқулығы 2016 жыл, Уикипедия сайты, дидактикалық материалдар, ғаламтордан алынған мәліметтер, қазақ тілі мен әдебиеті журналы, А.Әлімов «Интербелсенді әдістемені ЖОО – қолдану мәселелері» оқу құралы, Алматы – 2013 ж, смайликтер, А4 қағаз.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе

Ұйымдастыру

Амандасу

Сергіту сәті



Топқа бөлу

Мұғалім оқушыларды топқа бөлуді ұйымдастырады

Үй тапсырмасы: «Ыстық орындық» арқылы өткен тақырыптарды қорытындылау

1.О.Сүлейменов кім ?

2.Қандай шығармаларын білесің? Т.б



Оқушылар әуен ырғағымен сергіту жаттығуын жасайды.

Оқушылар кәмпит түрлері арқылы топқа бөлінеді.

Оқушылар ортаға шыққан оқушыға өткен тақырыптары бойынша сұрақтар қояды.

Тұсаукесер

«Автобус аялдамасы» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын ашу.

Ана дегеніміз кім...

Мұғалім әдісті түсіндіріп кетеді.


«Post it» әдісі арқылы формативті бағалау

Оқушыларға параққа жазылған тақырыптар беріледі, сол тақырыпты әрі қарай өрбітеді.

Осылайша жаңа сабаққа жол ашылады.

Оқушылар бір – бірін «Post it» әдісі арқылы бағалайды.

Негізгі бөлім

Жаңа тақырыпты өздігінен меңгерту, ресурс тарату.

Төлеген Айбергенов 1937 жылы 8 наурызда Қаракалпақ елінің Қонырат деген жерінде дүниеге келген.1959 жылы Ташкенттің Низами атындағы педогогика институтының қазақ тілі мен әдебиеті факультетін бітіріп,туған ауылында мұғалімдік қызмет атқарады.

Балалық шағы

Низами атындағы Ташкент педагогикалық институтын бітірген (1959). 1959-62 ж. Қоңырат аудындағы орта мектепте мұғалім, 1962-65 ж. Шымкент облысының Сарыағаш ауданындағы кешкі жастар I мектебінде директор. 1965 жылдан Қазақстан Жазушылар одағы жанындағы әдебиетті насихаттау бюросында қызмет істеді. Айбергеновтың өлеңдері республикалық баспасөзде 1957 жылдан жарияланды. Туған жерге деген албырт сағыныш пен мөлдір махаббатқа толы бір топ өлеңдері 1961 жылы шыққан "Жас дәурен" атты топтама жинақта басылды. Отанға, туған елге деген сүйіспеншілігін, замандастарымыздың рухани сезім байлығын, ізгі тілеу, ақ ниетін жарқырата ашқан, қазақ поэзиясында өзіндік жаңа ыррақ, тегеурінді екпін әкелген поэтикалық жыр кітаптары - "Арман сапары" (1963), "Өмірге саяхат" (1965), "Құмдағы мұнаралар" (1968), "Мен саған ғашық едім" (1970), "Аманат" (1975), "Бір тойым бар" (1981), балаларға арналған "Бақшаға саяхат" сурет-кітапшасы (1985) жарық көрді. Сондай-ақ орыс тілінде "Мир созвездья" (1987) деген атпен таңдама-лы өлеңдері аударылып басылды. Айбергеновтың "Ақ ерке, Ақ жайық", "Жаңғырған Маңғыстау", "Қазақстан", "Сені ойладым", "Мені ойла", "Ақ қайыңдар", "Бір тойым бар", т. б. өлеңдеріне жазылған әндер ел арасына кеңінен танымал. Қазақстан Ленин комсомолы сыйлығының лауреаты (1974, қайтыс болғаннан кейін). 1997 ж. ақынның "Таңдамалы өлеңдер" жинағы мен ол турапы жазылған "Біргемін мен сендермен" атты естелік кітабы жарық көрді.

Қазақстанға қоныс аудару

Қайтыс болуы

  • Сағындым жаным, мен сені!

  • Көркіңді жүрген қуаныш қылып, мендей ме екен бар ағаң,

  • Шын інім болсаң, бас бұрма, жаным, өсек – ғайбатқа бораған.

  • Қажет жерінде қатыгездік пен қаталдық керек десек те,

  • Адамның заңғар ұлылығын сен сағынышымен есепте.

  • Онсыз сен тіпті тұлпар да болсаң, қосыла алмайсың қатарға

  • Әуелі әбден сағынып алмай шығушы болма сапарға.

  • Сағынбай барсаң, теңіз де сенің тебіренбес жастық шағыңдай,

  • Бұлбұлдың дауысын есіте алмайсың, бауларға кірсең сағынбай.

  • Сағынбай барсаң, таулар да сенің алдыңнан шықпас асқақтап,

  • Ойлауың мүмкін дүниені мынау кеткен екен деп тас қаптап…


Айтулы толғауды осы бір жерден үзеріміз үзіп алып, әрі-сәрі күйге түстік. Көз жауын алардай жауһарды сындырып алғандай, соның сіздерге тек бөлшегін ұсынғандай пұшайман болдық. Осы бір жырдағы алабұртқан екпін, тау суындай күркіреген қарқын, бірінен-бірі туындап, сытыла шапшыған бұла сөз толқын, буырқана бұлықсып атқыған сезім серпіні үзуге, іркуге келер емес еді, көнер емес еді. Жыр жүйрік. Апшы қуырған асау ағыс. Аяғына дейін жіберіп, ат басын ағытқан осынау бір тұлпар шабысты тек тамашалай бергің келеді. Тамсана бергің келеді. Ақын үніне үн қосып, сөз шығындап жатқың келмейді. Мың құбыл шұғылалы жыр жауһарларын назарларыңызға бірінен-кейін бірін ұсынып, айберен толғауға үнсіз ден қойып отыра бергің келеді, осынау сұңғыла шабысқа қосыла қол шапаттап отыра бергің келеді. Төрт аяғы тең жорға Төлеген жырларын, шашасына шаң жұқпас ақпа жырларға қара сөзбен түсініктер жазып сипаттап, суреттеп жату — бір әурешілік. Қазақтың арнасы кең жыр дариясына сонау алпысыншы жылдар аяғында бір бүйірден апшып келіп, бір ақжал толқын ұрғаны есте. Төлеген — толқын. Арқырап ақжалданып шиыршық атып келген толқын.


Оқулықпен жұмыс:

Өлеңдерін оқу


Постер қорғау



«Сэндвич» әдісі арқылы бірін – бірі бағалайды






























































Оқушылар бір – бірін «Сэндвич» әдісі арқылы бағалайды.

Қорытынды




Сабақ соңындағы рефлексия


Үйге тапсырма

«Ойланудың 6 қалпағы» әдісі арқылы сабақты қорытындылау.

Оқу үрдісінің барлық аспектілерінде оқушылардың тақырып бойынша түсініктерінің қалыптасқандығын қадағалайтын әдіс.



Кері байланыс парағы



Оқып келу, мазмұндау

Оқушылар бұл әдісті қолдануарқылы сабақта өткен материалды қайталап, бекітеді.



Оқушылар сабақта алған білім деңгейлерін рефлексия парағына түсіреді.







Пәні

Қазақ әдебиеті

Сыныбы

8

Күні

5.04.2017 ж

Сабақтың тақырыбы


Мақсаты


Күтілетін нәтижелері


Керекті жабдықтар

Қазақ әдебиеті оқулығы 2016 жыл, Уикипедия сайты, дидактикалық материалдар, ғаламтордан алынған мәліметтер, қазақ тілі мен әдебиеті журналы, А.Әлімов «Интербелсенді әдістемені ЖОО – қолдану мәселелері» оқу құралы, Алматы – 2013 ж, смайликтер, А4 қағаз.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе

Ұйымдастыру

Амандасу

Сергіту сәті



Топқа бөлу

Мұғалім оқушыларды топқа бөлуді ұйымдастырады

Үй тапсырмасы: «Ыстық орындық» арқылы өткен тақырыптарды қорытындылау

1.О.Сүлейменов кім ?

2.Қандай шығармаларын білесің? Т.б



Оқушылар әуен ырғағымен сергіту жаттығуын жасайды.

Оқушылар кәмпит түрлері арқылы топқа бөлінеді.

Оқушылар ортаға шыққан оқушыға өткен тақырыптары бойынша сұрақтар қояды.

Тұсаукесер

«Автобус аялдамасы» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын ашу.

Ана дегеніміз кім...

Мұғалім әдісті түсіндіріп кетеді.


«Post it» әдісі арқылы формативті бағалау

Оқушыларға параққа жазылған тақырыптар беріледі, сол тақырыпты әрі қарай өрбітеді.

Осылайша жаңа сабаққа жол ашылады.

Оқушылар бір – бірін «Post it» әдісі арқылы бағалайды.

Негізгі бөлім

Жаңа тақырыпты өздігінен меңгерту, ресурс тарату.

Төлеген Айбергенов 1937 жылы 8 наурызда Қаракалпақ елінің Қонырат деген жерінде дүниеге келген.1959 жылы Ташкенттің Низами атындағы педогогика институтының қазақ тілі мен әдебиеті факультетін бітіріп,туған ауылында мұғалімдік қызмет атқарады.

Балалық шағы

Низами атындағы Ташкент педагогикалық институтын бітірген (1959). 1959-62 ж. Қоңырат аудындағы орта мектепте мұғалім, 1962-65 ж. Шымкент облысының Сарыағаш ауданындағы кешкі жастар I мектебінде директор. 1965 жылдан Қазақстан Жазушылар одағы жанындағы әдебиетті насихаттау бюросында қызмет істеді. Айбергеновтың өлеңдері республикалық баспасөзде 1957 жылдан жарияланды. Туған жерге деген албырт сағыныш пен мөлдір махаббатқа толы бір топ өлеңдері 1961 жылы шыққан "Жас дәурен" атты топтама жинақта басылды. Отанға, туған елге деген сүйіспеншілігін, замандастарымыздың рухани сезім байлығын, ізгі тілеу, ақ ниетін жарқырата ашқан, қазақ поэзиясында өзіндік жаңа ыррақ, тегеурінді екпін әкелген поэтикалық жыр кітаптары - "Арман сапары" (1963), "Өмірге саяхат" (1965), "Құмдағы мұнаралар" (1968), "Мен саған ғашық едім" (1970), "Аманат" (1975), "Бір тойым бар" (1981), балаларға арналған "Бақшаға саяхат" сурет-кітапшасы (1985) жарық көрді. Сондай-ақ орыс тілінде "Мир созвездья" (1987) деген атпен таңдама-лы өлеңдері аударылып басылды. Айбергеновтың "Ақ ерке, Ақ жайық", "Жаңғырған Маңғыстау", "Қазақстан", "Сені ойладым", "Мені ойла", "Ақ қайыңдар", "Бір тойым бар", т. б. өлеңдеріне жазылған әндер ел арасына кеңінен танымал. Қазақстан Ленин комсомолы сыйлығының лауреаты (1974, қайтыс болғаннан кейін). 1997 ж. ақынның "Таңдамалы өлеңдер" жинағы мен ол турапы жазылған "Біргемін мен сендермен" атты естелік кітабы жарық көрді.

Қазақстанға қоныс аудару

Қайтыс болуы

  • Сағындым жаным, мен сені!

  • Көркіңді жүрген қуаныш қылып, мендей ме екен бар ағаң,

  • Шын інім болсаң, бас бұрма, жаным, өсек – ғайбатқа бораған.

  • Қажет жерінде қатыгездік пен қаталдық керек десек те,

  • Адамның заңғар ұлылығын сен сағынышымен есепте.

  • Онсыз сен тіпті тұлпар да болсаң, қосыла алмайсың қатарға

  • Әуелі әбден сағынып алмай шығушы болма сапарға.

  • Сағынбай барсаң, теңіз де сенің тебіренбес жастық шағыңдай,

  • Бұлбұлдың дауысын есіте алмайсың, бауларға кірсең сағынбай.

  • Сағынбай барсаң, таулар да сенің алдыңнан шықпас асқақтап,

  • Ойлауың мүмкін дүниені мынау кеткен екен деп тас қаптап…


Айтулы толғауды осы бір жерден үзеріміз үзіп алып, әрі-сәрі күйге түстік. Көз жауын алардай жауһарды сындырып алғандай, соның сіздерге тек бөлшегін ұсынғандай пұшайман болдық. Осы бір жырдағы алабұртқан екпін, тау суындай күркіреген қарқын, бірінен-бірі туындап, сытыла шапшыған бұла сөз толқын, буырқана бұлықсып атқыған сезім серпіні үзуге, іркуге келер емес еді, көнер емес еді. Жыр жүйрік. Апшы қуырған асау ағыс. Аяғына дейін жіберіп, ат басын ағытқан осынау бір тұлпар шабысты тек тамашалай бергің келеді. Тамсана бергің келеді. Ақын үніне үн қосып, сөз шығындап жатқың келмейді. Мың құбыл шұғылалы жыр жауһарларын назарларыңызға бірінен-кейін бірін ұсынып, айберен толғауға үнсіз ден қойып отыра бергің келеді, осынау сұңғыла шабысқа қосыла қол шапаттап отыра бергің келеді. Төрт аяғы тең жорға Төлеген жырларын, шашасына шаң жұқпас ақпа жырларға қара сөзбен түсініктер жазып сипаттап, суреттеп жату — бір әурешілік. Қазақтың арнасы кең жыр дариясына сонау алпысыншы жылдар аяғында бір бүйірден апшып келіп, бір ақжал толқын ұрғаны есте. Төлеген — толқын. Арқырап ақжалданып шиыршық атып келген толқын.


Оқулықпен жұмыс:

Өлеңдерін оқу


Постер қорғау



«Сэндвич» әдісі арқылы бірін – бірі бағалайды






























































Оқушылар бір – бірін «Сэндвич» әдісі арқылы бағалайды.

Қорытынды




Сабақ соңындағы рефлексия


Үйге тапсырма

«Ойланудың 6 қалпағы» әдісі арқылы сабақты қорытындылау.

Оқу үрдісінің барлық аспектілерінде оқушылардың тақырып бойынша түсініктерінің қалыптасқандығын қадағалайтын әдіс.



Кері байланыс парағы



Оқып келу, мазмұндау

Оқушылар бұл әдісті қолдануарқылы сабақта өткен материалды қайталап, бекітеді.



Оқушылар сабақта алған білім деңгейлерін рефлексия парағына түсіреді.